Strona główna 0_Slider Zmarł Ryszard Latko

Zmarł Ryszard Latko

0

W wieku 81 lat zmarł Ryszard Latko – dramaturg, scenarzysta i powieściopisarz, autor głośnej sztuki „Tato, tato sprawa się rypła”, laureat nagrody kulturalnej prezydent Świdnicy. Od 1966 roku mieszkał i tworzył w Świdnicy.

Ryszard Latko urodził się 7 lutego 1941 roku w Woźnikach koło Wadowic. Jego kariera literacka zaczęła się w roku 1974. Zadebiutował wówczas w miesięczniku OPOLE fragmentami powieści „Wieś pod Bykiem”. W 1976 roku w XV Konkursie Debiutu Dramaturgicznego teatru Ateneum w Warszawie otrzymał I nagrodę za sztukę „Tato, tato, sprawa się rypła”, napisaną gwarą okolic Wadowic. Jej prapremierę przygotował Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Rok później, na XVIII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu autorowi „Tato, tato…” przyznano indywidualną nagrodę za „Udany debiut teatralny”, a jego sztuka stała się wkrótce przebojem teatralnym scen zawodowych i amatorskich w Polsce i za granicą. W sezonach teatralnych 1976/77 i 1977/78 „Tato, tato…” znalazła się na czele listy sztuk polskich gromadzącą najliczniejszą widownię. W 1985 roku dramat doczekał się adaptacji filmowej „Sprawa się rypła” w reżyserii Janusza Kidawy.

Ryszard Latko był autorem słuchowisk radiowych, scenariuszy filmowych, m.in. do filmu „Żeniac”, serialu telewizyjnego „Szanowny Pan Szczepan Żmuda” wraz z jego adaptacją beletrystyczną, a także aktualnej powieści regionalnej „Rodzina Świdnickich” pisanej i publikowanej w tygodniowych odcinakach. W jego dorobku znalazły się również opowiadania, wiersze, monodramy, szkice literackie i teksty publicystyczne zamieszczane w miejscowej prasie.

Sztuki Ryszarda Latki cieszyły się dużą popularnością w kraju (wystawiane były w teatrach w Kaliszu, Opolu, Koszalinie, Bielsku-Białej, Zielonej Górze, Płocku, Olsztynie, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Rzeszowie, Gdyni, Grudziądzu, Zabrzu, Krakowie, Wałbrzychu i Legnicy) oraz za granicą (Węgry, Czechosłowacja, Australia). W 2015 roku otrzymał nagrodę prezydenta Świdnicy w dziedzinie kultury.

Ryszard Latko zmarł 1 października 2022 roku, o czym poinformowali jego najbliżsi.

/opr. mn,
biogram na podstawie portalu Świdnica – Moje Miasto „Świdnickie Archiwum Cyfrowe”/

Poprzedni artykułPokaz siły w Galerii Świdnickiej [FOTO]
Następny artykułBez większych kłopotów na inaugurację ligi [FOTO]