Strona główna 0_Slider Strażacy ze Świdnicy i Świebodzic dogaszają pożar lasu we Francji. Misja za...

Strażacy ze Świdnicy i Świebodzic dogaszają pożar lasu we Francji. Misja za półmetkiem

0

Trzech strażaków z Komendy Powiatowej w Świdnicy od 11 sierpnia uczestniczy w akcji gaszenia pożarów na południu Francji. W rejon Bordeaux zostało skierowanych z Polski w sumie 146 strażaków i 49 pojazdów, w tym jeden wóz bojowy ze świdnickiej komendy. Teraz działania koncentrują się na dogaszaniu zarzewi ognia. Francuzi zatrzymali dotąd 25 osób, podejrzanych o wzniecenie pożarów lasów na obszarze całego kraju.

Za pośrednictwem mechanizmu UE Francja poprosiła o pomoc w gaszeniu pożarów rozprzestrzeniających się na południu i zachodzie kraju. Odpowiedzieli strażacy z Polski, Niemiec, Grecji, Rumunii i Austrii. Polska grupa ratownicza składa się ze strażaków z województw zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego. Są to w sumie dwa moduły do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów (dwa moduły GFFFV). Konwój wyruszył 11 sierpnia z Legnicy, a 13 sierpnia dotarł do regionu Gironde. – Z naszej komendy do działań został skierowany jeden samochód ze Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świebodzicach oraz trzech strażaków – dwóch z jednostki świebodzickiej oraz jeden z jednostki świdnickiej – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak z KP PSP w Świdnicy.

Polacy zostali skierowani przede wszystkim do wycinki i przelewania pogorzelisk. – Francuscy strażacy poprosili o wykorzystanie naszych quadów w celu rozpoznania sektorów – opisuje KG PSP w dzisiejszym raporcie. – Dzisiaj dotarła do nas wiadomość, że nareszcie spadł deszcz – dodaje Łukasz Grzelak. Polscy strażacy misję mają zakończyć 21 sierpnia.

/opr. red./
Zdjęcia udostępnione przez KG PSP, fot. kpt. Piotr Zwarycz, asp. Łukasz Nowak

Poprzedni artykułFestiwal Mąki i konkurs Chlebowzięci już we wrześniu. Kto upiecze najlepszy chleb?
Następny artykułDwa podwórka w centrum Świdnicy zostaną przebudowane za 10 mln złotych. Ruszyły prace [FOTO]