Strona główna 0_Slider Dwa podwórka w centrum Świdnicy zostaną przebudowane za 10 mln złotych. Ruszyły...

Dwa podwórka w centrum Świdnicy zostaną przebudowane za 10 mln złotych. Ruszyły prace [FOTO]

0

Ponad dziesięć milionów złotych pochłoną prace związane z rewitalizacją dwóch podwórek w centrum Świdnicy – terenów między ulicami Franciszkańską, Grodzką oraz Marii Konopnickiej, a także między Grodzką a Kotlarską. W pierwszej lokalizacji prace ruszyły kilka dni temu.

W kwietniu Urząd Miejski w Świdnicy ogłosił przetarg na przebudowę podwórek znajdujących się wewnątrz kwartałów ulic: Franciszkańska – Konopnicka – Grodzka oraz Grodzka – Kotlarska. W ramach rewitalizacji przewidziano budowę parkingów, chodników, placów zabaw, jak również nasadzenie zieleni – traw, bylin, krzewów ozdobnych i drzew. Powstaną także zadaszone miejsca gromadzenia odpadów. Wybudowane zostaną murki oporowe, nowe instalacje elektryczne oświetlenia i sieci kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikami na retencję wody. Na podwórkach pojawią się nowe elementy małej architektury, czyli kosze na odpadki, ławki, słupki uliczne, stojaki rowerowe i trejaże.

Zastosowane zostaną elementy zielono – niebieskiej infrastruktury, poprzez wprowadzenie elementów retencji wody takich jak: zbiorniki na retencję wody, studnie chłonne, dachy zielone. Tereny po przebudowie będą miał charakter ciągów pieszo – jezdnych, placów oraz deptaków. Przedsięwzięcie przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz walorów estetycznych centrum miasta – obszaru objętego rewitalizacją wyliczał w czerwcu były już Andrzej Nowak, dyrektor wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Rewitalizacja dwóch śródmiejskich podwórek pochłonie ponad 10 mln 97 tys. złotych. Kilka dni temu podpisano umowę z firmą Hypmar z Modlęcina, która zajmie się realizacją miejskiej inwestycji. Wykonawca będzie musiał uporać się z powierzonym zadaniem w ciągu 17 miesięcy. Na razie ekipy budowlane pojawiły się na podwórzu Franciszkańska-Grodzka-Marii Konopnickiej. Przebudowa będzie się wiązała z utrudnieniami, z użytkowania zostały wyłączone miejsca parkingowe.

Dotychczas w centrum Świdnicy zrewitalizowane zostało podwórko miejskie między ulicą Siostrzaną a Rynkiem. W wielu innych miejscach miasto nie zamierza ponosić nakładów na swoje tereny, a ciężar przerzuca na mieszkańców. MZN do sierpnia 2021 roku zawarł ze wspólnotami mieszkaniowymi cztery umowy dzierżawy podwórek lub ich części.

/red./

Poprzedni artykułStrażacy ze Świdnicy i Świebodzic dogaszają pożar lasu we Francji. Misja za półmetkiem
Następny artykułW pierwszym sparingu lepsi przeciwnicy