Strona główna 0_Slider Od zielonego klauna po surrealizm. Uliczny teatr zawładnął Świdnicą

Od zielonego klauna po surrealizm. Uliczny teatr zawładnął Świdnicą [DUŻO ZDJĘĆ]

0

W Świdnicy trwa 24. Festiwal Teatru Otwartego. Za widzami zarówno tymi najmłodszymi, jak i dorosłymi drugi dzień pełen teatralnych wrażeń i emocji. Artyści zaprezentowali w sumie pięć spektakli nie tylko w plenerze. Były cyrkowe popisy, pantomina, wesoły klaun, sporo żartu, ale też refleksja m.in. nad indywidualną wolnością. Na zakończenie dnia odkrywać też mogliśmy nieco inny wymiar sztuki Salvadora Dali.

W sobotę, 9 lipca spotkanie ze sztuką uliczną rozpoczął gdański Teatr JaSię. W cyrkowym spektaklu pełnym wesołej klaunady i pantominy najmłodsi poznali sympatycznego i nieco niezdarnego zielonego klauna. Uroku jego niezwykłej podróży dodawała również energiczna babcia. W pełne żartu przedstawienie „Zielonemu i babci” chętnie angażowali także widzowie.

Do tradycyjnego placu zabaw zaprosił publiczność OtoTo Teatr z Wrocławia. W spektaklu „Game Over” najmłodsi widzowie poznali chłopca na co dzień pochłoniętego grami komputerowymi, któremu po wylogowaniu trudno odnaleźć się w zwyczajnym świecie. Na szczęście na swojej drodze spotyka koleżankę, która doskonale odnajduje się w podwórkowych zabawach.

Sporo śmiechu czekało także na widzów w każdym wieku w sztuce „H2Oooops”. Z hiszpańskim temperamentem przed publicznością wystąpili trzej artyści z Pampeluny z grupy Tres de la Nada. Wszystko zaczęło się od próby znalezienia życiodajnego źródła w sercu Świdnicy, a w pomoc zaangażowali się także widzowie. Takie poszukiwania zrodziły mnóstwo szalonych pomysłów i zabawnych sytuacji.

Na sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpili tym razem tancerze z Physical ArtHouse z Zielonej Góry. Artyści zaprosili dojrzalszego widza do poruszającej sztuki „Ukochany kraj, umiłowany kraj”. W swoim kolektywnym tańcu i ruchu scenicznym odkrywali prawdę o wolności a raczej niewoli, na którą skazane jest indywiduum.

Na zakończenie dnia zaprezentowany został plenerowy spektakl „Trzy Oblicza Salvadora Dali”. Aktorzy z wrocławskiego Teatr Formy zainspirowani awangardową osobą Salvadora Dalego i niezwykłą sztuką surrealizmu nadali jej nowy wymiar. Obrazy zjawiały w teatralnej formie ruchu, pantominy, tańca i ogromnych instalacji artystycznych z „Płonącą żyrafą” w finale.

Przed nami ostatni dzień 24. Festiwalu Teatru Otwartego w Świdnicy. Jakie spektakle będziemy mogli zobaczyć?

10 lipca 2022 r. (niedziela)

godz. 16.00-19.00
„Ale Heca” Strefa zabawy
Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami i ogromnymi bańkami mydlanymi.

godz. 17.00
„On The Road” Cirkus trochu jinak
„On the road” to spektakl w duchu nowego cyrku łączącego akrobatykę z komedią przedstawiający zabawny i jednocześnie porywający pojedynek dwóch rywali o względy ich uroczej wybranki, AcroBetki. Podczas ich wspólnej podróży przez świat marzeń zobaczymy zapierające dech w piersiach chodzenie po linie, akrobatykę powietrzną i taniec. Cirkus trochu jinak to grupa, która od 2006 roku tworzy oryginalne programy dla szerokiej publiczności w dziedzinie nowego cyrku i teatru ulicznego. Zespół CTJ angażuje się również w działalność edukacyjną i społeczną. Organizuje kursy i warsztaty poświęcone dyscyplinom cyrkowym (żonglerce, akrobatyce powietrznej, akrobatyce w parach, chodzeniu po linie, ekwilibrystyce, balansowaniu itp.) oraz ich wykorzystaniu w sferze społecznej (tzw. cyrk społeczny).

godz. 18.00
„Rapsodia świdnicka, czyli historia piernikiem pisana” Dom Dzienny Senior-WIGOR (sala teatralna ŚOK)
Scenariusz sztuki „Rapsodia świdnicka, czyli historia piernikiem pisana” oparty został na opisanej przez Marcina Urbanka świdnickiej legendzie, która znalazła się w jego wydanej przez Kościół Pokoju książce „Zuzanna i pierniki”. Opowieść o piernikach – darze dla króla Szwecji za pomoc w powstaniu Kościoła Pokoju – stała się kanwą spektaklu. Wartka akcja, duża dawka humoru i barwne kostiumy będą atrakcyjne dla widza w każdym wieku. Reżyserką, scenarzystką oraz opiekunką Teatru „Zielona Gęś” z Domu Dziennego Senior-WIGOR jest Monika Masłowska, której od lat pomagają Elżbieta Wilk – aktorka i Poruszycielka oraz Jolanta Rosińska, która zajmuje się kostiumami.

godz. 19.00
„Historie rodzinne” Teatr Czerwona Walizka
Rodzina to jest siła, rodzina to jest zmora. Pod jednym dachem trzeba żyć! Teatr Czerwona Walizka pyta: ale jak? Opowieści wysnute z codzienności, o rzeczach najzwyklejszych, które spotykają każdego z nas. Iście domowy rozgardiasz tworzący uliczne show pełne gagów i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Spektakl familijny „Historie rodzinne” zawierający elementy teatru przedmiotu, cyrku, slapsticku i improwizacji oraz muzykę na żywo.

godz.19.30
wernisaż wystawy prac Joanny Pałys (Galeria Fotografii)
Joanna Pałys w latach 2003-2008 studiowała malarstwo na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Za pracę dyplomową z malarstwa, zrealizowaną pod kierunkiem prof. Stanisława Kortyki oraz z Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce pod kierunkiem prof. Wojciecha Kaniowskiego otrzymała nagrodę Najlepszy Dyplom 2008 wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Aneks z grafiki uzyskała w pracowni prof. Przemysława Tyszkiewicza, w Katedrze Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Trzykrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w latach 2007-2008, 2010 i 2022). Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych (m. in. Muzeum Narodowego w Gdańsku i Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych). Prywatnie związana jest z Indiami, w których mieszkała z przerwami przez blisko pięć lat. Od 2013 roku pracuje jako asystentka prof. Wojciecha Kaniowskiego w Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2022 roku obroniła pracę doktorską z malarstwa w dziedzinie sztuki, w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki na macierzystej uczelni.

godz. 21.30
„Suita dla dwojga” Lwowski Teatr Woskresinnia
„Suita dla dwojga” to spektakl uliczny, którego tematem przewodnim jest taniec. Taniec w bogactwie formy i pełen humoru. Niesamowicie widowiskowe i zarazem komiczne sceny nie pozostawią nikogo obojętnym. Dynamiczna muzyka, kolorowe kostiumy zapewnią dorosłym i dzieciom wspaniały nastrój. Lwowski Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w wyniku porozumienia młodych aktorów z różnych miast Ukrainy, którzy pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna postanowili stworzyć nową scenę. Teatr bardzo szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując dotąd nieznane publiczności dzieła światowej dramaturgii. W 2010 roku w dowód uznania osiągnięć artystycznych Ministerstwo Kultury Ukrainy nadało Teatrowi wysoce prestiżowy status Teatru Akademickiego.

Dodatkowe animacje w niedzielę poprowadzi MIZO FAKIR czyli Moataz Hamdy. Pochodzi ze znanej już od starożytności Aleksandrii i jest jedynym na Dolnym Śląsku przedstawicielem tego ascetycznego zawodu.  Jego pasją od kilku lat jest ogień. Wykonuje różne ewolucje, w tym także przy użyciu dragon staff. Na wielu imprezach można spotkać Mizo jako animatora, który z gośćmi wykonuje clap dance.  Swoje umiejętności zawdzięcza wieloletniej pracy w największych kurortach turystycznych nad brzegiem Nilu: Hurghada, Sharm El Sheikh, Dahab czy Taba. Od 8 lat mieszka z rodziną w Świdnicy.

Program może ulec zmianom. W przypadku deszczu spektakle będą przenoszone w miarę możliwości do sali teatralnej ŚOK lub Klubu Bolko

Na wszystkie spektakle i wystawę wstęp jest bezpłatny.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Michał Nadolski, Dariusz Nowaczyński, Świdnicki Ośrodek Kultury/

Poprzedni artykułRolkowisko zostanie zamknięte na kilka tygodni
Następny artykułNajnowsze dane ministerstwa zdrowia o zakażeniach