Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Święto regionalnych produktów i lokalnych przysmaków w ramach Dolnośląskiego Pożegnania Lata, zachęcająca do oddawania krwi akcja Motoserce organizowana na świdnickim Rynku, dożynkowe świętowanie w Łażanach, a może sportowe emocje podczas siatkarskiego turnieju im. Tadeusza Ząbka? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Memoriał im. Tadeusza Ząbka (piątek-niedziela)

Fantastycznie zapowiada się kolejna edycja turnieju poświęconego pamięci znakomitego trenera Tadeusza Ząbka. Tegoroczne zmagania będą wyjątkowe, a do Świdnicy zawitają trzy zespoły z ekstraklasy – &Volley Wrocław prowadzony przez byłego znakomitego kadrowicza, Dawida Murka, Joker Świecie, a także Energa MKS Kalisz. Stawkę uzupełnią gospodynie – II-ligowe zawodniczki MKS-u IgnerHome Volley Świdnica. Zmagania od piątku do niedzieli w hali na Zawiszowie (10-12 września).

Uroczyste otwarcie turnieju zaplanowano na piątek, 10 września – godz. 17.00. Drużyny walczyć będą systemem każdy z każdym, a każdego dnia odbędą się po dwa spotkania. Ceremonia zamykająca turniej będzie miała miejsce w niedzielę, 12 września.

Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

Akcja Motoserce na świdnickim Rynku (sobota)

Ogromnym powodzeniem cieszyły się ostatnie akcje oddawania krwi organizowane w Świdnicy przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Zapotrzebowanie na “najcenniejszy lek” nie maleje, dlatego w najbliższą sobotę do udziału w zbiórce krwi zachęcać będą motocykliści biorący udział w ogólnopolskiej inicjatywie Motoserce. Na świdnickim Rynku będzie można nie tylko zrobić dobry uczynek, ale również ciekawie spędzić czas!

Zapraszamy 11 września na Rynek w Świdnicy, gdzie będziecie mogli podzielić się tym drogocennym płynem, a przy okazji uczestniczyć w atrakcjach, jakie przygotowaliśmy razem ze wspierającymi nas osobami – zachęcają organizatorzy świdnickiego Motoserca, które odbywać się będzie w godzinach od 9.00 do 16.00.

W ramach akcji krew będzie można oddać w ambulansie wałbrzyskiego RCKiK od godz. 9.00 do 13.00. Na uczestników wydarzenia czekać będzie też szereg atrakcji, w tym m.in. pokaz w wykonaniu Marcina Głowackiego, pokazy sztuk walki oraz ratownictwa medycznego (z możliwością zwiedzania karetki przez najmłodszych), prezentacja motocykli oraz amerykańskich samochodów Dodge RAM, zajęcia fitness, a także występy na żywo Take Blues oraz Dekadent.

Piknik rowerowy w Makowicach (sobota)

O godzinie 10.30 na nowo powstałym parkingu pod kościołem w Makowicach wystartuje piknik rowerowy. – Na początek ruszymy na wspólny spacer rowerowy, którego długość zaplanowaliśmy na 7 km. Malownicza trasa o różnorodnym charakterze na pewno zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających rowerzystów (będzie asfalt, piękny górski krajobraz ale i odcinki po lesie, drogach polnych wśród kukurydzy i łąk). Wszystko w powolnym i rodzinnym tempie. Po drodze w Krzyżowej zgarniemy kolorową kredę potrzebną do malowania parkingu. Na mecie dla każdego uczestnika spaceru będzie czekała kiełbaska z ogniska oraz pamiątkowy medal – opisują przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

Udział może wziąć każdy, niezależnie od wieku i umiejętności. Wystarczy mieć rower i kask. Dodatkowo podczas pikniku będzie możliwość specjalnego oznakowania rowerów przez funkcjonariusza policji oraz wspólne rysowanie i kolorowanie komiksów na kostce nowo powstałego parkingu.

Akcja „Posprzątajmy Świebodzice” oraz Narodowy Dzień Sportu w Świebodzicach (sobota)

11 września odbędzie się III edycja społecznej akcji „Posprzątajmy Świebodzice”, w ramach której wszyscy chętni mogą pomóc w porządkowaniu miasta. Wydarzenie ma na celu promocję ekologicznych zachowań, edukowanie najmłodszych w zakresie dbania o środowisko.

Tym razem zaplanowaliśmy sprzątanie czterech rejonów miasta: Ciernie, Zimmy Dwór, Książański Park Krajobrazowy od strony Świebodzic oraz teren przy stadionie im. Ludwika Paluszaka (ul. Sportowa). Zbiórka nastąpi na stadionie przy ul. Rekreacyjnej 1, o godz.: 10:30. Zachęcamy wszystkie organizacje pozarządowe, kluby sportowe oraz instytucje do aktywnego włączenia się w to wydarzenie. Organizatorem akcji jest Miasto Świebodzice, a partnerami: Miejski Dom Kultury, OSiR Świebodzice Spółka z o.o., ZGK Świebodzice Spółka z o.o., ZWiK Świebodzice Spółka z o.o. – przekazano w zapowiedzi wydarzenia. Każdy uczestnik otrzyma ekologiczną torbę, a także zostanie wyposażony w worki na odpady oraz rękawiczki. Podczas akcji, odpady zbierane będą z zachowaniem zasad wstępnej segregacji do dedykowanych worków.

Harmonogram akcji „Posprzątajmy Świebodzice”:

  • 10:30 – rejestracja uczestników, ul. Rekreacyjna 1;
  • 11:00 – rozpoczęcie akcji, uczestnicy zostaną podzieleni na grupy i z przewodnikiem zostaną dowiezieni autobusem miejskim do punktu początku trasy;
  • 14:00 – poczęstunek wraz z upominkiem, gry i zabawy;
  • 15:00 – zakończenie akcji.

Po sprzątaniu mieszkańcy oraz uczestnicy akcji zapraszani są na stadion przy ul. Rekreacyjnej na Narodowy Dzień Sportu, którego organizatorem jest OSiR Świebodzice. Podczas wydarzenia odbędzie się akcja charytatywna „Świebodzice Miastem Serc” na rzecz małej Nadii Czarnik. Podczas imprezy odbędą się m.in. zawody w wyciskaniu sztangi, konkurencja ”rodzinny strongman”, pokazy klubów sportowych oraz licytacje, z których dochód przeznaczony zostanie dla Nadii na rehabilitację, terapię oraz ciągłość opieki wielu specjalistów.

Dożynki gminy Żarów w Łażanach (sobota)

Rolnicy z terenu gminy Żarów podziękują za tegoroczne zbiory podczas gminnych dożynek, które odbędą się w sobotę, 11 września w Łażanach. Rozpocznie je uroczysta msza święta w intencji rolników odprawiona w kościele pw. Bożego Ciała w Łażanach. Wszystkie uroczystości odbędą się w parku w Łażanach.

W programie dożynkowego święta zaplanowano korowód dożynkowy, poświęcenie wieńców i chleba upieczonego z tegorocznego ziarna. Jak co roku nie zabraknie stoisk wiejskich z pysznym, swojskim jadłem. Swoją twórczość prezentować będą także lokalni rękodzielnicy. Wspólnie zaśpiewać będzie można ludowe przyśpiewki na przeglądzie zespołów wiejskich, które tego dnia wystąpią na scenie. Całość zwieńczy zabawa taneczna. Do dyspozycji wszystkich uczestników będzie również mobilny punkt szczepień przy świetlicy wiejskiej dostępny w godz. 13:00 – 18:00 oraz mobilny punkt spisowy. Uczestnicy skorzystają także z porad punktu konsultacyjno-informacyjnego przygotowanego w ramach programu „Czyste powietrze”. Trwać będzie również zbiórka charytatywna dla Amelki Gmyrek ze Strzegomia.

Dolnośląskie Pożegnanie Lata w Szczepanowie (sobota)

To będzie prawdziwe święto regionalnego produktu i lokalnych przysmaków Dolnego Śląska. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT we Wrocławiu, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko oraz gmina Marcinowice zapraszają na Dolnośląskie Pożegnanie Lata w Szczepanowie.

Do współpracy i zaprezentowania swojej oferty zapraszamy producentów i przetwórców żywności, restauratorów, koła gospodyń wiejskich, ogrodników, sadowników, rolników i rzemieślników z Dolnego Śląska. W ten sposób chcemy promować najlepsze produkty naszego regionu – mówi dyrektor KOWR we Wrocławiu Tomasz Krzeszowiec.

Wśród atrakcji, jakie czekają na tych, którzy odwiedzą Szczepanów w sobotę 11 września czekają także występy artystyczne, przegląd zespołów folklorystycznych, prezentacje służb mundurowych: wojsk obrony terytorialnej, ochotniczych straży pożarnych, policji, nadleśnictwa, a ponadto zabawy dla dzieci, degustacja polskiej żywności oraz zabawa przy z muzyce z DJ.

Podniebny piknik w Domanicach (sobota)

W najbliższą sobotę w Domanicach (gm Mietków) odbędzie się piknik tematyczny skierowany do wszystkich zainteresowanych miniaturowym lotnictwem i dobra zabawą. – Szykujemy dla Was moc atrakcji – pokazy modeli F2b wraz z pokazami precyzji pilotażu i lądowania – zachęcają organizatorzy. Wśród atrakcji znalazła się również giełda modelarska, warsztaty i konkursy dla dzieci.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Smaki dziedzictwa. Prelekcje i degustacja w Muzeum Dawnego Kupiectwa (sobota-niedziela)

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza do udziału w tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, których motywem przewodnim są: „Smaki dziedzictwa”. W ramach imprezy muzeum przygotowało cykl wydarzeń pt. „Cztery strony smaku” podczas których będzie można dowiedzieć się o wielokulturowości kuchni Świdnicy i okolic, które na przestrzeni wieków stały się domem m.in. dla Niemców, Żydów, Polaków z różnych regionów dawnej Rzeczpospolitej, w tym z Kresów Wschodnich, a także Greków, Ormian, czy Tatarów.

  • 11.09.2021 r. (sobota) o godz. 12.00 – prelekcja na temat smaków kuchni żydowskiej, prowadzenie Rafael i Dorin Blau, wstęp wolny.
  • 11.09.2021 r. (sobota) o godz. 13.00 – „Przy stole” – instalacja artystyczna połączona z degustacją kuchni wielokulturowej, przygotowanie Stowarzyszenie Przyjaciół bystrzycy Górnej „Trzy sosny”, wstęp wolny.
  • 12.09.2021 r. (niedziela) o godz. 15.00- „Dawny smak i sposób warzenia najwspanialszego trunku średniowiecznej Europy” – prelekcja połączona ze zwiedzaniem ekspozycji piwowarskiej, prowadzenie – dr Dobiesław Karst, wstęp wolny.
  • 12.09.2021 r. (niedziela) od. godz. 16.00 – „Jak nawarzyć sobie piwa? Tajniki współczesnego piwowarstwa”, prelekcja, prowadzenie – Karol Głębocki, wstęp wolny.
  • 11-12.09.2021 r. (sobota – niedziela) od godz. 11.00 do 17.00 – indywidualne zwiedzanie Muzeum Dawnego Kupiectwa, wstęp wolny

Grand Prix Factory Sport Race – Świdnica (niedziela)

W niedzielę, 12 września wystartuje wyścig kolarski amatorów Grand Prix Factory Sport Race – Świdnica, będący jednym z etapów cyklu wyścigów PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk. Kolarze będą mieli do pokonania dystans FUN – 40 km lub PRO – 90 km, w pętlach po 10 km, co gwarantuje dynamiczną jazdę w okolicach startu i mety. Centrum zawodów zlokalizowane będzie w okolicy bosmanatu, przy zalewie Witoszówka w Świdnicy.

Szczegółowe informacje z harmonogramem i mapą trasy znajdują się na stronie: https://viadolnyslask.pl/wyscigi/sport-center-factory-swidnica-12-09-2021/.

Tenisowy Memoriał Wiesia Kułakowskiego (niedziela)

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, BreakPoint Tenis&Bar oraz przyjaciele z tenisowych kortów zapraszają na 7. Turniej Tenisowy Mikstów pamięci Wiesia Kułakowskiego, znakomitego pedagoga, trenera i wielkiego sympatyka sportu. Zawody odbędą się w niedzielę, 12 września na kortach przy ulicy Śląskiej.

Zapisy w dniu zawodów, rozpoczęcie o godzinie 9.00. Zagrają wybrane w drodze losowania pary mieszane – miksty. System i długość gier uzależniona będzie od ilości uczestników. Oficjalne otwarcie turnieju odbędzie się o godz. 12.00. W trakcie zawodów delegacja uczestników turnieju odwiedzi grób Wiesława Kułakowskiego. Wydarzenie zwieńczy spotkanie przy grillu, w trakcie którego będzie okazja do wspomnienia patrona memoriału.

Festiwal kolorów i baniek mydlanych w Starym Jaworowie (niedziela)

Festyn charytatywny dla Marysi Cieplik w Głuszycy (niedziela)

12 września 2021 roku w godzinach od 12.00 do 19.00 w Głuszycy na boisku przy ul. Dolnej odbędzie się festyn charytatywny dla Marysi Cieplik pn. „Razem dla Marysi”. Marysia urodziła się 19 grudnia 2018 roku ze zdiagnozowanym rozszczepem kręgosłupa piersiowo-lędźwiowo-krzyżowego, porażeniem kończyn dolnych i pęcherzem neurogennym oraz ze współistniejącym wodogłowiem. W pierwszej dobie swojego życia przeszła operację – plastykę przepukliny. Marysia jest świdniczanką, jednak z uwagi na pochodzenie mamy oraz dziadków festyn odbędzie się właśnie w Głuszycy.

Na festynie odbędzie się loteria fantowa oraz licytacje, gdzie będzie można wylicytować między innymi lot balonem, lot śmigłowcem czy sylwestra w Hotelu Maria w Wałbrzychu. Czas umilać będą animatorzy, miasteczko dzieci zorganizowane przez Powiatowe Zrzeszenie LZS, dmuchańce, punkty gastronomiczne, występy artystyczne m.in. koncert zespołu „Ślad”, „Mażoretki Prima Świdnica” oraz recital Roberta Delegiewicza. Będzie można spotkać stoiska z pleceniem warkoczyków czy rękodziełem. Dodatkowo pokazy karate, mecze piłki nożnej i wiele wiele innych.

Całkowity dochód z festynu zostanie przekazany na rehabilitację oraz opiekę specjalistów, dzięki którym będzie miała w przyszłości możliwość samodzielnego funkcjonowania. Na rehabilitację oraz zakup sprzętu dla Marysi odbywa się również internetowa zbiórka prowadzona za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl.

/opr. mn/

Poprzedni artykułTrwa remont drogi w Jugowej [FOTO]
Następny artykuł20 lat na liście UNESCO. Kościół Pokoju w Świdnicy świętuje, a gospodarze dziękują [FOTO]