Strona główna 0_Slider Gwiazdy zjadą do Świdnicy! Kadry drużyn i rozpiska Memoriału Ząbka!

Gwiazdy zjadą do Świdnicy! Kadry drużyn i rozpiska Memoriału Ząbka!

0

Fantastycznie zapowiada się kolejna edycja turnieju poświęconego pamięci znakomitego trenera Tadeusza Ząbka. Tegoroczne zmagania będą wyjątkowe, a do Świdnicy zawitają trzy zespoły z ekstraklasy – &Volley Wrocław prowadzony przez byłego znakomitego kadrowicza, Dawida Murka, Joker Świecie, a także Energa MKS Kalisz. Stawkę uzupełnią gospodynie – II-ligowe zawodniczki MKS-u IgnerHome Volley Świdnica. Zmagania od piątku do niedzieli w hali na Zawiszowie (10-12 września)!

Jedno jest pewne, tak silnie obsadzonego turnieju siatkarskiego nie były w Świdnicy od lat. Zapowiadają się fantastyczne emocje, a kibice będą mogli obserwować zmagania zawodniczek występujących na co dzień w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej. Warto zarezerwować sobie czas, odwiedzić halę im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno i dopingować biało-zielone siatkarki, które sprawdzą się na tle jednych z najlepszych drużyn w kraju. Uroczyste otwarcie turnieju zaplanowano na piątek, 10 września – godz. 17.00. Drużyny walczyć będą systemem każdy z każdym, a każdego dnia odbędą się po dwa spotkania. Ceremonia zamykająca turniej będzie miała miejsce w niedzielę, 12 września.

Tegoroczna edycja turnieju jest naszym organizacyjnym spełnieniem marzeń. Fakt, że zespoły z najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju zagoszczą na tym turnieju pokazuje to, że przez rok udało zbudować się markę z którą chętnie współpracują zespoły z Tauron Ligi. Niezmiernie cieszymy się, że święto siatkówki na tak wysokim poziomie odbywa się w naszym rodzinnym mieście. Z tego miejsca już teraz zapraszamy wszystkich kibiców siatkówki do wzięcia udziału w tym siatkarskim święcie – informuje zarząd MKS-u IgnerHome Volley Świdnica.

W zmaganiach oprócz gospodyń – drugoligowej ekipy IgnerHome Volley Świdnica zobaczymy w akcji drużyny Jokera Świecie, Energa MKS-u Kalisz i #Volley’a Wrocław prowadzonego przez znakomitego reprezentanta Polski, Dawida Murka. Dla wszystkich będzie to ważny test przed startem sezonu 2021/2022. Rozgrywki Tauron ligi z udziałem Jokera, @Volley’a i MKS-u rozpoczną się już dwa tygodnie później – w sobotę, 25 września. Nasze drugoligowe siatkarki zainaugurują rozgrywki 2 października, grając we własnej hali z zespołem SPS Panki.

Szczegółowy harmonogram turnieju:

W takich składach powalczą w Świdnicy wszystkie zespoły:

MKS IgnerHome Volley Świdnica: Marcelina Karpińska, Kamila Toborek, Zuzanna Rut, Klaudia Kołodziejczak, Alicja Krusiewicz – kapitan, Julia Lubońska, Anna Andrukhova, Martyna Piszcz, Wiktoria Dynowska, Nina Zembowicz, Julia Krasoń, Paulina Węgrzyn, Wiktoria Gałązka – libero, Natalia Kwolek – libero. Maciej Leński – I trener, Wojciech Ząbek – II trener.

Joker Świecie: Judyta Gawlak Judyta, Angelika Wystel, Amelia Senica, Paulina Brzoska, Agata Michalewicz, Vangelyia Rachkovska, Natalia Skrzypkowska – kapitan, Agata Nowak, Joanna Sikorska, Sonia Kubacka, Luisa Maria, Paulina Zaborowska Paulina, Julia Twardowska, Monika Jagła – libero. Bulent Karsioglu – trener, Mikołaj Maraskin – asystent trenera, Grzegorz Sikorski – fizjoterapeuta, Filip Kamiński – statystyk.

#Volley Wrocław: Marta Wellna, Aleksandra Gromadowska, Magdalena Hawryła, Aleksandra Rasińska, Andrea Kossanyiova, Izabela Bałucka, Natalia Murek – kapitan, Adrianna Szady, Julia Pańko, Joanna Chorąża, Anna Kaczmar, Karolina Fedorek, Julia Stancelewska, Anna Bodasińska – libero, Agnieszka Adamek – libero. Dawid Murek – I trener, Mateusz Żarczyński – II trener, Bartosz Groffik – trener przygotowania motorycznego, Patryk Gosztyła – statystyk, Artur Hnida – fizjoterapeuta, Krystian Janisz – dyrektor organizacyjny, Patryk Kupis – manager zespołu.

Energa MKS Kalisz: Ewa Kwiatkowska, Karolina Drużkowska, Ewelina Żurowska – kapitan, Oriana Miechowicz, Justyna Łukasik, Monika Gałkowska, Emilia Mucha, Aleksandra Cygan, Kinga Wysokińska, Oliwia Bałuk, Aleksandra Dudek, Sylwia Kucharska, Natalia Gajewska. Jacek Pasiński – I trener, Adam Czekaj – II trener, Krzysztof Rosa – trener przygotowania motorycznego, Szymon Rachwalski – statystyk, Rafał Janiak – kierownik drużyny.

Tadeusz Ząbek urodził się we Lwowie 28 sierpnia 1931 roku. Do Świdnicy wraz z rodzicami przybył w roku 1946. W 1951 roku ukończył Liceum im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Po maturze ukończył Studium Nauczycielskie, które uprawniało go do nauczania przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego. Pracę zawodową podjął w Liceum Ekonomicznym w Świdnicy. Jako nauczyciel zorganizował sekcję siatkówki kobiet, do której wciągnął uzdolnioną sportowo młodzież z innych szkół. Początkowo zajęcia prowadził w sali gimnastycznej Zakładu Poprawczego, a następnie w sali II LO, którą przystosowano do potrzeb siatkówki. Formą naboru do sekcji była selekcja wśród dziewcząt ze szkół średnich. Dzięki takiemu podejściu już w roku 1957 ze swoimi dziewczętami zrzeszonymi w MKS zdobył 3. miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek. Kolejnym krokiem było zdobycie w roku 1958 tytułu wicemistrza Polski juniorek. Sukces ten powtórzył trener Tadeusz Ząbek w roku 1959, ale już w sekcji piłki siatkowej przy Polonii. Systematyczna praca dała owoce w postaci tytułu mistrza Polski juniorek w roku 1960. Wyniki te zostały zauważone i w tych latach trener Tadeusz Ząbek został współpracownikiem trenera kadry narodowej, by następnie w latach 60-tych samodzielnie trenować kadrę Polski juniorek. W tym właśnie okresie, od 1968 roku zorganizował w Świdnicy klasy sportowe w szkołach podstawowych. Tak rozbudowane szkolenie zapewniało stały dopływ zawodniczek do wszystkich drużyn, jakie posiadała Polonia i nie tylko. Należy w tym miejscu przypomnieć, że w okresie największej świetności sekcji siatkówki klub Polonia posiadał sześć drużyn, a mianowicie: I ligę, II ligę, ligę okręgową, juniorki starsze, juniorki młodsze i młodziczki. Dla dziewcząt, które nie miały miejsca w drużynach Polonii, trener Ząbek zorganizował drużyny w innych klubach miejscowych. To dzięki tak zorganizowanej pracy klub odnosił sukcesy. W okresie pracy Tadeusza Ząbka, a szczególnie w latach 1961-1975 drużyna seniorek nieprzerwanie zaliczana była do czołowych drużyn ekstraklasy zdobywając dwukrotnie 3. miejsca w ekstraklasie. Drużyna juniorek w tym samym okresie zdobyła wielokrotnie tytuł mistrza Polski oraz wielokrotnie drugie i trzecie miejsca na podium. Karierę trenerską w Świdnicy Tadeusz Ząbek zakończył po 1975 roku, przenosząc się do Wrocławia, by tam kontynuować swą życiową pasję. Niedługo było dane Tadeuszowi Ząbkowi tam pracować. Śmierć zabrała go w 1980 roku, a więc w wieku 49 lat, kiedy jeszcze mógłby tak wiele zrobić.

/MDvR/

Poprzedni artykułWałbrzyskie Hospicjum ze wsparciem Invest -Parku
Następny artykułŚwidniccy przedsiębiorcy o Polskim Ładzie [FOTO]