Strona główna 0_Slider 20 lat na liście UNESCO. Kościół Pokoju w Świdnicy świętuje, a gospodarze...

20 lat na liście UNESCO. Kościół Pokoju w Świdnicy świętuje, a gospodarze dziękują [FOTO]

4

W 2001 roku dwa dolnośląskie kościoły ewangelickie jako pierwsze zabytki z tego regionu zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze wraz z otoczeniem  zostały docenione za unikalne świadectwo tradycji kulturowej i wybitny przykład zespołu architektonicznego. – To nie wpis na listę UNESCO był złotym kluczem dla Kościoła Pokoju, ale państwo Pytlowie – podkreśla Ryszard Wójtowicz, główny konserwator Kościoła Pokoju w Świdnicy.

– Jest to dla nas dzisiaj ważny, ale i wzruszający, pełen emocji dzień, wypełniony pamięcią tego, co wydarzyło się przed dwudziestoma laty. Bardzo cieszę się, że państwo poświęcili swój czas, by wspólnie spojrzeć na to cudowne, fantastyczne miejsce, jakim jest Kościół Pokoju. To, co miało przetrwać 30 lat, przetrwało bez mała 370 lat – mówił, witając gości, biskup Waldemar Pytel, gospodarz świątyni i ordynariusz diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Jubileuszowa konferencja została zatytułowana „Drewno nie może czekać”. O tym, jak piękno drewnianej świątyni jest cenne, ale i kruche, mówili prelegenci, poproszeni o przygotowanie wystąpień, m.in. Jacek Purchla z Polskiej Akademii Umiejętności, Ulrich Schaaf z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz wspomniany już Ryszard Wójtowicz.

Konferencja stała się okazją do uhonorowania osób, które zdaniem gospodarzy wniosły szczególny wkład w ratowanie kościoła, propagowanie świątyni oraz edukację kolejnych pokoleń. Symboliczne Anioły Kościoła Pokoju otrzymało 15 osób, m.in. były prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, prezydent Beata Moskal-Słaniewska, opiekun archiwum Stefan Aderholdt, dziennikarka Aneta Augustyn, były wiceprezydent Waldemar Skórski, emerytowana Wojewódzka Konserwator Zabytków Barbara Nowak-Obelinda i konserwator Ryszard Wójtowicz, który od 2012 roku wraz z żoną Danutą oraz kilkudziesięcioma współpracownikami zajmuje się konserwacją świątyni.

Specjalnym tytułem Ambasadora Kościoła Pokoju został uhonorowany Ulrich Schaaf, które działania najmocniej przyczyniły się do wpisu Kościołów Pokoju na listę UNESCO. Szczególne podziękowania otrzymała także Bożena Pytel za wieloletnią pracę na rzecz świdnickiej świątyni.

Czy wpis na listę był złotym kluczem, który otworzył szanse na ratowanie świdnickiej pery architektury dla kolejnych pokoleń? – Wpis pomógł jakby ciągowi dalszemu, bo prawda jest taka, że do momentu wpisu na listę, do roku 2012, kiedy rozpoczęliśmy pracę, dzięki Bożenie i Waldemarowi Pytlom oraz Barbarze Obelindzie, przez dziesięć lat nic się nie działo. Być może to musiało dojrzeć, ale siłą były te działania oddolne, ze strony parafii i bardzo życzliwie nastawionej pani konserwator – podkreśla Ryszard Wójtowicz.

Kościół Pokoju, który dziś lśni blaskiem i zachwyca kolorami, jest nie tylko miejscem kultu, ale także ważnym ośrodkiem edukacji i promocji kultury, zwłaszcza muzycznej. Jubileuszowi towarzyszą koncerty. Dzisiaj konferencję uświetnił kantor Kościoła Pokoju Maciej Bator, w sobotę wystąpi światowej sławy pianista Rafał Blechacz. Wejściówek na sobotni koncert już nie ma.

Agnieszka Szymkiewicz

Konferencja Jubileuszowa w Kościele Pokoju w Świdnicy, fot. Dariusz Nowaczyński

Kościół Pokoju, fot. Dariusz Nowaczyński

Kościół Pokoju w Jaworze, fot. Michał Nadolski

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń
Następny artykułSiatkarskie święto w Świdnicy rozpoczęte. Wyniki I dnia Memoriału Tadeusza Ząbka! [FOTO]