Strona główna 0_Slider Rząd poluzował obostrzenia. Od piątku mogą działać hotele, baseny, stoki i kina

Rząd poluzował obostrzenia. Od piątku mogą działać hotele, baseny, stoki i kina

1

Otwarcie stoków narciarskich i basenów, udostępnienie kin i teatrów przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego, a także otwarcie hoteli pod warunkiem udostępnienia nie więcej niż 50% pokoi w danym obiekcie – to główne zmiany dotyczące obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa, które weszły w życie 12 lutego. Mimo luzowania dotychczasowych restrykcji, nie wszystkie instytucje zdecydowały się na ponowne wznowienie działalności. Tak stało się m.in. w przypadku sieci kin Cinema3D.

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem w sprawie „ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”, obowiązywanie większości wprowadzonych wcześniej ograniczeń zostało przedłużone do 28 lutego 2021 roku, w tym tych dotyczących działalności restauracji, siłowni, czy też klubów fitness.

Nowe przepisy przewidują m.in. otwarcie kin i teatrów, „przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego” w postaci zakrywania ust i nosa przez widzów. Wśród dodatkowych warunków znalazły się zapisy przewidujące udostępnienie widzom co drugiego miejsca na widowni, jednak nie więcej niż 50% liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami, a także wprowadzenie zakazu spożywania napojów i posiłków przez widzów.

Nowe rozporządzenie umożliwia również prowadzenia usług hotelarskich, przy czym dla gości udostępnionych może być nie więcej niż 50% pokoi znajdujących się w danym obiekcie. Ponadto uruchomione mogą zostać kasyna, z zaznaczeniem, że w obiekcie może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m² powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

Od 12 lutego otwarte mogą być też stoki narciarskie, obiekty sportowe znajdujące się na otwartym powietrzu (m.in. orliki, lodowiska, korty tenisowe), a także baseny (zakaz wciąż obejmuje aquaparki). Działać mogą również m.in. łaźnie tureckie, sauny i łaźnie parowe, solaria, salony odchudzające, salony masażu itp. mające na celu poprawę samopoczucia, pod warunkiem zachowania odległości 1,5 metra pomiędzy klientami. Z kolei od 11 marca wznowiona ma zostać działalność uzdrowisk i sanatoriów, pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Luzowanie obostrzeń ma być warunkowe i obowiązywać będzie na razie przez najbliższe dwa tygodnie. O tym, czy po 28 lutego nastąpi dalsze znoszenie restrykcji, czy też zostaną one zaostrzone, zadecyduje rząd. Z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, można się zapoznać na stronach Dziennika Ustaw.

Hotele gotowe na przyjęcie gości, stoki szykują się na powrót narciarzy, świdnickie kino pozostanie nieczynne

Świdnickie hotele od dzisiaj zapraszają gości. Na ich przyjęcie w reżimie sanitarnym gotowe są m.in. Esperanto, Fado, Hotel Sportowy i Barokowy Zakątek. Są już rezerwacje, a pierwsi chętni przyjadą już dzisiaj. Od 12 lutego otwarty jest także Dom Wycieczkowy należący do Ośrodka Sportu i Rekreacji, pokoje będą jednak udostępnione od poniedziałku. Kilka dni potrwają przygotowania – ozonowanie i gruntowne sprzątanie.

Mimo luzowania obostrzeń związanych z COVID-19 i decyzji rządu o warunkowym otwarciu od piątku, 12 lutego m.in. teatrów, filharmonii czy kin – nie wszystkie instytucje zdecydowały się na przywrócenie działalności. Sieć Cinema3D, w tym kino w Galerii Świdnickiej, nadal pozostanie zamknięta. – Po rozmowach z dystrybutorami podjęliśmy decyzję, że nasze kina nie wznowią działalności od najbliższego piątku. Ponadto nadal czekamy na rządowe rozporządzenie zawierające szczegóły dotyczące zasad na jakich możemy wznowić działalność. Kino w przeciwieństwie do innych branż nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia. Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji – stwierdzono w oświadczeniu wydanym w czwartek przez Cinema3D.

Decyzję o ponownym otwarciu podjęto z kolei w przypadku kina Strzegomskiego Centrum Kultury. – Już w najbliższą niedzielę (14.02.2021), po przerwie spowodowanej pandemią zapraszamy na wyjątkowe retro walentynkowe wydarzenie otwierające nowy sezon w naszym kinie. W tegoroczny dzień zakochanych wraz z filmem „Casablanca” przeniesiemy się w klimat lat 40-tych, dodatkowo na wszystkich odwiedzających czekać będzie wyjątkowa muzyczna niespodzianka oraz słodki poczęstunek. Jedną z atrakcji będzie możliwość wykonania walentynkowej fotki dla par! Wydarzenie zaczyna się punktualnie o godzinie 18:00 na Sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury. Wstęp jest bezpłatny, a ilość miejsc ograniczona o 50% – przekazali przedstawiciele SCK.

Na ponowne otwarcie już od kilku dni szykowali się właściciele stoków narciarskich w regionie. Jak informował Urząd Gminy w Walimiu, Kompleks Wyciągów Narciarskich Górnik gotowy jest na przyjęcie miłośników białego szaleństwa już od piątku, natomiast wyciąg Na Stoku zostanie udostępniony od soboty, 13 lutego. Na stokach obowiązują zasady sanitarne – maseczki i dystans.

/opr. mn/

Poprzedni artykułDlaczego węgiel kamienny został wyparty z naszych piwnic?
Następny artykułNabożeństwo w 81.rocznicę wywózki Polaków na Syberię