Strona główna 0_Slider „Różowe skrzyneczki” dla uczennic w całym powiecie

„Różowe skrzyneczki” dla uczennic w całym powiecie

0

Do szkół podstawowych w Świebodzicach i ośmiu placówek ponadpodstawowych w całym powiecie trafią „różowe skrzyneczki”. Akcja pomaga zabezpieczyć uczennice w intymne środki higieniczne, potrzebne podczas menstruacji.

Zdjęcia użyczone przez Jacka Iwancza i Justynę Gąsior

Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet zdobyło grant Fundacji Kulczyk Foundation na projekt „Różowa skrzyneczka w każdej szkole!”. W jego ramach umieszczono 100 różowych skrzyneczek wypełnionych naturalnymi ekologicznymi podpaskami w 100 szkołach Dolnego Śląska. Osiem takich skrzyneczek dzieki staraniom dyrektora II LO w Świdnicy i radnego sejmiku Jacka Iwancza trafi do placówek prowadzonych przez powiat w Świdnicy, Strzegomiu i Świebodzicach.

Skrzyneczki trafią także do szkół każdego typu w Świebodzicach. Osiem z nich pozyskała Justyna Gąsior, powołana przez burmistrza miasta pełnomocniczka ds. kobiet. – Chcę, aby wzrosła świadomość społeczna, szczególnie wśród młodych ludzi, że miesiączka nie jest wstydliwym tabu, tylko naturalnym procesem fizjologicznym, a dostęp w przestrzeni publicznej do bezpłatnych środków higienicznych nie jest luksusem, tylko koniecznością – podkreśla i dodaje, że spotka się z dyrektorami i nauczycielami, by ustalić zasady opieki nad skrzyneczkami i ich systematycznego uzupełniania.

Projekt „Różowej Skrzyneczki” to działanie konieczne ze względu na komfort fizyczny, psychiczny i emocjonalny oraz zdrowie młodych kobiet. Nie ukrywam, że inspiracją dla mnie była również zeszłoroczna akcja przewodniczącej samorządu uczniowskiego II LO „Koszyk ratunkowy dla kobiet”. Dzięki niej uczennice miały zawsze zapewniony dostęp do środków higieny osobistej. Takie akcje są bezwzględnie potrzebne – mówi Jacek Iwancz.

/opr. asz/

Poprzedni artykułRodzaje materacy i ich zalety
Następny artykułInwestycje, dopłaty do wymiany ogrzewania. Sołtysi o perspektywach na 2021