Strona główna Artykuł sponsorowany Rodzaje materacy i ich zalety

Rodzaje materacy i ich zalety

0

Materac odpowiada za komfort podczas snu, co wpływa przede wszystkim na jakość odpoczynku. Dobrze dobrany pozwala wyspać się w wygodnej pozycji. Materac ma także wpływ na ułożenie kręgosłupa, a tym samym może pogarszać zmiany chorobowe lub przynosić ulgę w bólu i dyskomforcie. Jakie są rodzaje materacy i czym się od siebie różnią, przeczytasz w poniższym artykule.

Materace lateksowe
Zaliczane są do jednych z najlepszych materacy dostępnych w sklepach. W ich wnętrzu znajduje się zwulkanizowane mleczko kauczukowe. Materiał ten jest bardzo elastyczny i wytrzymały. Materace lateksowe pozostają wygodne przez wiele lat, ponieważ nie odkształcają się na skutek intensywnego użytkowania. Mają one także właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze, co sprawia, że nadają się dla alergików. Mieszanka naturalnego i syntetycznego lateksu powoduje również, że materac jest cichy — podczas zmiany pozycji nie wydobywają się z niego żadne dźwięki, więc nie przeszkadza śpiącej obok osobie. Wnętrze posłania ma porowatą strukturę. W rezultacie zapewnia to swobodny przepływ powietrza, co eliminuje pocenie się podczas snu. Na cenę materaca wpływa zawartość lateksu. Im jest ona większa, tym bardziej luksusowy jest produkt — za najwyższą zawartość uznaje się od 70% – 80%. Materace lateksowe dzięki dużej elastyczności dobrze sprawdzają się do ruchomych stelaży oraz podwójnych łóżek.

Materace piankowe
Materace piankowe dzieli się na termoelastyczne i wysokoelastyczne. Pierwszy rodzaj zawiera piankę poliuretanową, która zwiększa swoją elastyczność pod wpływem ciepła wydzielanego przez organizm śpiącej osoby. W rezultacie dobrze dopasowuje się ona do kształtu ciała. Kręgosłup zyskuje odpowiednie podparcie, materace termoelastyczne polecane są więc osobom z bólami w dolnych odcinkach ciała. Modele wysokoelastyczne mają bardzo dobrą sprężystość, porównywalną do wypełnień lateksowych. Materace nie pochłaniają wilgoci i zapewniają dobry przepływ powietrza. Pianki wysokoelastyczne, podobnie jak termoelastyczne, dopasowują się do kształtu ciała. Materace dobrze sprawdzają się do ruchomych stelaży, zapewniają duży komfort odpoczynku. Mogą być również wykorzystywane w łóżkach dwuosobowych dla użytkowników o różnej masie ciała, ponieważ dopasowują się do każdego z nich oddzielnie. Modele piankowe mogą zawierać również zwykłą piankę poliuretanową, jest ona jednak nietrwała i szybko się odkształca, dlatego jest rzadko stosowana.

Materace sprężynowe
Najpopularniejsze wśród użytkowników są materace sprężynowe, określane również jako bonnellowe. W ich wnętrzu znajdują się odpowiednio połączone sprężyny, które zapewniają miękkość. Uginają się one pod ciężarem śpiącej na nich osoby. Materace bonnellowe mają specjalną warstwę ochronną, która zabezpiecza przed przebiciem się sprężyny przez wierzchnią powłokę. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się włosie końskie, włókno kokosowe, czy trawę morską ze względu na dużą wytrzymałość tych materiałów. W materacach bonnellowych sprężyny połączone są w specjalne zwoje — ich liczba decyduje o grubości posłania. Wybierając modele sprężynowe, warto zwrócić uwagę na średnicę oraz jakość drutu, ponieważ parametry te decydują o komforcie odpoczynku.

Materace kieszeniowe
Jednymi z najczęściej wybieranych materacy są modele kieszeniowe, zwane również kieszonkowymi. Są one ulepszoną wersją tradycyjnych posłań sprężynowych. W materacach kieszeniowych każda sprężyna znajduje się w osobnej przegrodzie. W rezultacie każda z nich działa niezależnie od pozostałych — kiedy jedna osoba zmienia pozycję, druga tego nie odczuje po swojej stronie łóżka. Ponadto sprężyny rozdzielone na osobne kieszenie są bardziej elastyczne, a tym samym lepiej dopasowują się do kształtu ciała użytkownika niż tradycyjne posłania. Warstwę zewnętrzną zwykle tworzy pianka poliuretanowa, lateks lub mata kokosowa. W materacu mogą znajdować się również dodatkowe wkładki utwardzające, co sprawia, że każdy znajdzie model dopasowany do swoich preferencji. Wersje kieszeniowe dobrze sprawdzają się do podwójnych łóżek, szczególnie gdy pomiędzy osobami jest duża różnica wagi.

Materace kokosowe
Materace kokosowe są najrzadziej spotykane i charakteryzują się największą twardością. Składają się z płyt z włókna kokosowego z wygodnym wypełnieniem. Wewnątrz materaca może znaleźć się lateks, pianka lub wypełnienie kieszeniowe. Posłania z włókna kokosowego mają dobrą przepuszczalność powietrza, co zmniejsza pocenie się ciała podczas nocnego odpoczynku.

/Artykuł sponsorowany/