Strona główna 0_Slider Kampania pod znakiem wyborczych spotkań i zniszczonych banerów. Od północy cisza wyborcza

Kampania pod znakiem wyborczych spotkań i zniszczonych banerów. Od północy cisza wyborcza

0

28 czerwca odbędzie się głosowanie w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przedwyborcza kampania przyniosła wiele obietnic, które padały na wyborczych konwencjach, licznych konferencjach i spotkaniach. W walce o głosy wszechobecne były też plakaty, bilbordy i ulotki. Dochodziło też do aktów wandalizmu. O północy rozpoczyna się cisza wyborcza, oznaczająca chwilę wytchnienia od politycznego zgiełku.

Podczas kończącej się właśnie kampanii, w Świdnicy gościło dwóch kandydatów na prezydenta. Popierany przez Lewicę Robert Biedroń w połowie lutego zorganizował w świdnickim Teatrze Miejskim konwencję wyborczą, która poświęcona była obronności, polityce bezpieczeństwa i kwestiom międzynarodowym. Z kolei Szymon Hołownia, podczas wizyty, do której doszło na początku czerwca, mówił m.in. o zmianie sposobu finansowania Kościoła i walce z pedofilią, a także zapowiedział przedstawienie nowych pomysłów na wsparcie rodzin.

Do Świdnicy nie zawitali dotychczas dwaj kandydaci, którzy według ostatnich przedwyborczych sondaży cieszą się największym poparciem – Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Na ostatniej prostej kampanii, podczas spotkania zorganizowanego na świdnickim Rynku, swoje poparcie dla urzędującego prezydenta wyrazili ministrowie Wojciech Murdzek oraz Ireneusz Zyska, zachęcając do głosowania na niego wraz z lokalnymi działaczami, samorządowcami i mieszkańcami. Z kolei kandydat Koalicji Obywatelskiej w połowie czerwca gościł w Wałbrzychu. W Świdnicy poparcie dla jego kandydatury wyrazili wiceprzewodniczący PO – Grzegorz Schetyna i Tomasz Siemoniak, a także parlamentarzyści.

W ostatnich tygodniach sporo uwagi przykuwała kwestia dewastowania wyborczych plakatów. Niszczone, cięte i malowane były m.in. banery promujące Rafała Trzaskowskiego. Jeden z takich przypadków został nagrany przez kamerę lokalu gastronomicznego mieszczącego się na placu św. Małgorzaty, która zarejestrowała domniemaną sprawczynię doklejania napisów „seksualizator dzieci” na plakatach kandydata Platformy Obywatelskiej. Ofiarą wandali padły również materiały zachęcające do oddania głosu na Andrzeja Dudę. Do aktów wandalizmu dochodziło zarówno w Świdnicy, jak również w innych miejscowościach powiatu świdnickiego. Na policję złożone zostało dotychczas jedno zawiadomienie dotyczące uszkodzenia dwóch banerów wyborczych.

Podobnie jak przy okazji poprzednich wyborów, także tym razem pojawiały się kontrowersje dotyczące rozmieszczenia niektórych plakatów. Kilkukrotnie mieszkańcy skarżyli się na ich wieszanie bez uzyskania zgody właścicieli posesji. W jednym przypadku chodziło o wyborcze banery Krzysztofa Bosaka, które w kwietniu zawisły na płocie cmentarza żydowskiego w Świdnicy.

Ostatnie godziny kampanii

O północy z piątku na sobotę rozpoczyna się cisza wyborcza. Od tej godziny aż do zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

Plakaty, banery i ulotki poszczególnych komitetów wyborczych będą mogły pozostać na dotychczasowych miejscach. W czasie ciszy wyborczej nie mogą być jednak przemieszczane, np. na samochodach. Zabroniona jest agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje.

Również od północy z piątku na sobotę aż do zakończenia głosowania zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych sondaży opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Przypominamy, zabronione jest także pisanie komentarzy – łamiących zasady ciszy wyborczej – na portalach internetowych i w serwisach społecznościowych.

/opr. mn/

Poprzedni artykułNowy przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie. Już ponad 100 ozdrowieńców
Następny artykułNocne zmagania piłkarskie