Strona główna 0_Slider Robert Biedroń z konwencją wyborczą w Świdnicy. „Dziś nad naszym bezpieczeństwem czuwają...

Robert Biedroń z konwencją wyborczą w Świdnicy. „Dziś nad naszym bezpieczeństwem czuwają ludzie, którzy bezmyślnie biegają w kółko” [FOTO/VIDEO]

44

Obronności, polityce bezpieczeństwa i kwestiom międzynarodowym poświęcona była konwencja wyborcza europosła i kandydata Lewicy na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Roberta Biedronia, która odbyła się w sobotę w Świdnicy.

Konwencję Roberta Biedronia zorganizowano w świdnickim Teatrze Miejskim. Kandydat Lewicy zaprezentował kluczowe działania w obszarze polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa, jakimi chciałby zająć się na stanowisku prezydenta RP, a także przedstawił swoich doradców: komandor Bożenę Szubińską, która miałaby zostać ministrem w Kancelarii Prezydenta i przyszłą szefową doradców ds. strategii bezpieczeństwa oraz Janusza Zemke, który zostałby szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Dzisiaj przyjechaliśmy do Świdnicy, żeby porozmawiać o marzeniu, które już 10 maja może sprawić, że będziemy mieli dobrego gospodarza Polski. Gdy myślimy o bezpieczeństwie państwa, myślimy o sojuszach międzynarodowych i armiach. Ale polityka zagraniczna zaczyna się w domu. Bezpieczeństwo to przede wszystkim sprawne państwo, działające instytucje państwowe, solidarność społeczeństwa, troska o dobro wspólne, o obywateli i obywatelki bez względu na to, na jakie partie głosują i gdzie mieszkają. To sprawnie działające szkoły, szpitale i przestrzeń publiczna. To brak podziału na lepszych i gorszych, to nie zapaść w instytucjach publicznych – mówił kandydat na prezydenta RP.

Silna i bezpieczna Polska to państwo, które tworzy mądre sojusze. To państwo, które rozbudowuje swój przemysł zbrojeniowy i sensownie wydaje pieniądze. To państwo, które pamięta o swojej przeszłości, ale rozumie wyzwania przyszłości – zaznaczał Biedroń. – Pięć lat rządów PiS pokazało, że ta władza nie rozumie zagrożeń współczesnego świata. Wojny informacyjne, ataki propagandowe, konflikty zbrojne – przed tym nie obronią nas Wojska Obrony Terytorialnej – dodał. Wyliczył przy tym główne punkty strategii bezpieczeństwa, którą chciałby realizować: odbudowę relacji Polski z Unią Europejską, wzmacnianie i modernizację polskiej armii, odbudowę polskiego przemysłu zbrojeniowego, zwalczanie cyberzagrożeń, realizację nowoczesnych programów wojskowych, czy też powstanie Centrum Rozwoju Wojska Polskiego.

Podczas konwencji głos zabrała także prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, komandor Bożena Szubińska, były wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Janusz Zemke, a także lider partii Razem Adrian Zandberg. – Bezpieczeństwo, to nie jest prężenie muskułów, to nie jest robienie groźnych min, w czym pan Andrzej Duda celuje. Bezpieczeństwo, to jest współpraca i Polska potrzebuje prezydenta, który w końcu to zrozumie. Potrzebuje prezydenta, dla którego europejskie wartości, postęp, prawa człowieka, to nie są puste słowa. Potrzebujemy wszyscy prezydenta, który zna Europę, który potrafi współpracować bez awanturowania się, ale i bez kompleksów, bez niepotrzebnej uniżoności, która zbyt często była udziałem polskich polityków. Potrzebujemy prezydenta na nowe czasy. Takim prezydentem, i wiemy to na pewno, nie będzie Andrzej Duda. Takim prezydentem nie będzie też Małgorzata Kidawa-Błońska. Takim prezydentem, jestem o tym przekonany, może być tylko Robert Biedroń – zapewniał podczas konwencji Adrian Zandberg.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja, a ewentualna druga tura – 24 maja.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWstyd i brak powagi. Miała być gra kontrolna, a wyszła kompromitacja… [FOTO]
Następny artykułNowy żłobek w Strzegomiu oficjalnie otwarty [FOTO]