Strona główna Polityka O tarczy antykryzysowej dla samorządów i z wiecem poparcia dla Andrzej Dudy....

O tarczy antykryzysowej dla samorządów i z wiecem poparcia dla Andrzej Dudy. Ministrowie w Świdnicy [FOTO]

13

Na niecałe trzy dni przed wyborami prezydenckimi, minister nauki i szkolnictwa wyższego, wraz z wiceministrem klimatu oraz zwolennikami Andrzeja Dudy, zachęcali na świdnickim Rynku do głosowania na urzędującą głowę państwa. Mówiono także o rządowym programie antykryzysowym dla samorządów.

Zebraliśmy się tutaj, jako przekrój społeczeństwa Świdnicy i Ziemi Świdnickiej. To samorządowcy, radni, a także zwykli mieszkańcy – członkowie stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy – ludzie, którzy po prostu pracują na rzecz rozwoju Ziemi Świdnickiej i Wałbrzyskiej. Rząd Prawa i Sprawiedliwości dba nie tylko o rozwój przedsiębiorców, ale także – w ramach ochrony przed koronawirusem i wychodzeniem z tego kryzysu – rząd premiera Mateusza Morawieckiego przygotował wielomiliardowe wsparcie dla samorządów. W skali całego kraju to 6 mld złotych, które będą przeznaczone w krótkim czasie na inwestycje dla samorządów terytorialnych. 5 mld złotych dla gmin, a miliard złotych dla powiatów. Również powiat świdnicki dostanie odpowiednie wsparcie – mówił wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.

– Miasto Świdnica otrzyma wsparcie w wysokości ponad 4 mln złotych, powiat świdnicki – 1 mln 926 tys. zł, gmina wiejska Świdnica wsparcie na poziomie 2 mln 465 tys. zł, Strzegom – 1 mln 900 tys. zł, Jaworzyna Śląska – 1 mln 290 tys. zł, Dobromierz – 1 mln 240 tys. zł, Żarów – 1 mln 569 tys. zł, Marcinowice – 561 tys. zł i Świebodzice – 1 mln 400 tys. zł – wyliczał Zyska, mówiąc też o innych działaniach podejmowanych przez rząd i planowanych w regionie inwestycjach.

Spotkanie, które odbyło się przed głównym wejściem do świdnickiego teatru, pierwotnie zapowiadane było jako konferencja prasowa poświęcona rządowemu programowi wsparcia, jednak płynnie przeszło w wiec poparcia dla urzędującego prezydenta RP. – Nie byłoby tych działań i inwestycji, gdyby nie wsparcie i doskonała współpraca rządu z panem prezydentem Andrzejem Dudą. Dlatego też dzisiaj, jako społeczeństwo Ziemi Świdnickiej przygotowaliśmy deklarację poparcia prezydenta Andrzeja Dudy w postaci honorowego komitetu, wspierającego pana prezydenta jako gwaranta rozwoju Polski, dobrej współpracy z rządem i rozwoju inwestycji – tłumaczył wiceminister.

Oczywiście mogą być sugestie, że to kampania. Tak, jest kampania, ale życie biegnie równolegle do kampanii. Nie da się zawiesić życia państwa i różnych instytucji, nie da się przeczekać jeśli chodzi o gospodarkę – życie biegnie dalej. Dobrze się składa, że świadomość tych problemów jest bardzo wielka i ścisła współpraca parlamentu, rządu, pana prezydenta zamyka ten cykl. Bez tej dobrej współpracy z panem prezydentem, szybkość tych działań nie byłaby możliwa i dlatego tę rolę pana prezydenta podkreślamy – wyjaśniał z kolei Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, były prezydent Świdnicy.

/mn/

Poprzedni artykułGołębie w mieście uciążliwym problemem, czy elementem krajobrazu? Radny apeluje o podjęcie działań
Następny artykułDodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci wydłużony do 28 czerwca. Co potem?