Strona główna 0_Slider Mariusz Kędzierski uhonorowany Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska „Silesia”

Mariusz Kędzierski uhonorowany Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska „Silesia” [FOTO]

1

Jego hiperrealistyczne portrety od kilku lat podbijają serca pasjonatów sztuki na całym świecie. Dzięki konsekwentnemu rozwijaniu pasji i umiejętności rysowniczych odniósł wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej, konkurując najczęściej z artystami pełnosprawnymi, co dawało mu szczególny powód do satysfakcji. Mariusz Kędzierski, związany ze Świdnicą artysta plastyk, został uhonorowany Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska „Silesia”.

Prestiżowe wyróżnienie przyznawane twórcom i instytucjom przez samorząd województwa dolnośląskiego. Z inicjatywą nagrodzenia młodego artysty wyszedł Jacek Iwancz, radny sejmiku, a pod jego wnioskiem podpisała się grupa radnych zarówno z Koalicji Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości. Wręczenie nagrody nastąpiło 16 października podczas obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego.

Zdjęcia z uroczystości dzięki życzliwości Jacka Iwancza:

27-letni Mariusz Kędzierski urodził się bez rąk, ale już jako trzylatek chciał rysować i krok po kroku rozwijał swój talent. – Mimo owej dysfunkcji wpisał się na dobre w mapę kulturalną Świdnicy, gdzie uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Banacha i organizował w Galerii Fotografii swoje pierwsze wystawy. Obecnie mieszka we Wrocławiu i tam również jest postacią rozpoznawalną, wkomponowaną w środowisko artystyczne, gdyż jego prace powstają w różnych kulturotwórczych punktach stolicy Dolnego Śląska i są podziwiane przez mieszkańców oraz turystów. Warto dodać, że Mariusz mocno identyfikuje się ze swoim miejscem pochodzenia, tzw. małą ojczyzną, bo stąd czerpie inspiracje do tworzenia, a kontakt z ludźmi traktuje jako ważne źródło energii potrzebnej do dalszych działań. Ten artysta fascynuje, przyciąga i magnetyzuje swym niezwykłym talentem oraz pracowitością – podkreśliła Mariola Mackiewicz, nauczycielka świdnickiego II LO, w laudacji prezentującej dorobek artysty.

W 2013 roku Mariusz Kędzierski zajął drugie miejsce w konkursie „Best Global Artist Vienna 2013” podczas Vienna Showcase 2013. W 2015 roku wyruszył w podróż po Europie, by inspirować ludzi poprzez sztukę. Rysował na ulicach Berlina, Amsterdamu, Londynu, Paryża, Barcelony, Marsylii, Wenecji, Rzymu i Aten pod patronatem Miasta Świdnica. O jego siedemnastodniowej podróży, podczas której pokonał ponad 12 000 km, rozpisywał się największe światowe media, dzięki czemu jego historię poznały miliony ludzi na całym świecie. Za tę podróż otrzymał Nagrodę Publiczności w konkursie „Człowiek Bez Barier 2015”. W 2016 roku został pierwszym w historii Polakiem, który wystąpił jako mówca motywacyjny podczas dużej konferencji w Azji (Tajpej, Tajwan). W 2017 roku pojawił się na liście 100 Najbardziej Wpływowych Polaków z Niepełnosprawnością. W 2017 roku, dzięki współpracy z jedną z dolnośląskich firm, udało mu się wyjechać do Nowego Jorku, by tam walczyć o artystyczne marzenia. Dzięki temu wyjazdowi w maju 2018 roku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa Mariusza w jednej z nowojorskich galerii – Caelum Gallery na Manhattanie. W listopadzie 2018 roku wygrał nagrodę „Best Global Artist 2018” w kategorii „Realizm”, a także główną nagrodę dla artysty roku na świecie „Best Global Artist 2018”, który nazywany jest Oscarem dla grafików.

/mn/

Poprzedni artykułMyszołów uratowany z pułapki
Następny artykułNuncjusz apostolski ponownie odwiedzi Świdnicę