Pierwsi absolwenci klas ósmych po zmianach systemu kształcenia w Polsce w poniedziałek mają dzisiaj przystąpić do pierwszego egzaminu sprawdzającego naukę. Czy strajk nauczycieli i pracowników oświaty nie pokrzyżuje planów?
Po maratonie egzaminów gimnazjalnych przed sprawdzianem 15, 16 i 17 kwietnia mają stanąć uczniowie klas ósmych. Przed nimi tylko trzy testy: z języka polskiego, matematyki i języka obcego (na jednym poziomie). Egzaminy będą się rozpoczynać każdego dnia o godzinie 9.00. Wyniki mają zostać ogłoszone 14 czerwca.
Świdnica:
We wszystkich publicznych szkołach podstawowych w Świdnicy odbędą się egzaminy ósmoklasistów. Przystąpi do nich 449 uczniów – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka UM w Świdnicy.
Gmina Świdnica
Egzamin ósmoklasistów odbędzie się we wszystkich sześciu szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Świdnica dla 173 uczniów.
Liczby uczniów, którzy powinni wziąć udział w egzaminie:
SP Bystrzyca Górna – 14
SP Grodziszcze – 20
SP Lutomia Dolna – 29
SP Mokrzeszów – 14
SP Pszenno – 63
SP Witoszów Dolny – 33
Janusz Waligóra, rzecznik UG Świdnica
Jaworzyna Śląska
w szkołach na terenie Gminy Jaworzyna Śląska odbędą się egzaminy ósmoklasistów. Łącznie do egzaminu przystąpi 60 uczniów z podziałem na szkoły:
- Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej – 31 uczniów,
- Szkoła Podstawowa im. Św. Mikołaja w Pastuchowie – 11 uczniów,
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Starym Jaworowie – 18 uczniów.
Barbara Barańska-Pietrzyk, UM w Jaworzynie Ślaskiej
Strzegom
W szkołach prowadzonych przez Gminę Strzegom przystąpi do egzaminu 244 ośmioklasistów. W chwili obecnej dyrektorzy szkół są na etapie kompletowania składu komisji.
Małgorzata Kus-Pożoga, UM w Strzegomiu
Świebodzice
Egzaminy odbędą się zgodnie z planem we wszystkich szkołach – informuje Weronika Tomczyk z UM w Świebodzicach.
Marcinowice
Na terenie gminy Marcinowice w obu funkcjonujących placówkach egzaminy odbędą się planowo. Do egzaminu ośmioklasistów łącznie przystąpi 69 uczniów. Egzaminy odbędą się w Szkole Podstawowej w Strzelcach- 20 uczniów oraz w Szkole Podstawowej w Marcinowicach – 49 uczniów.
Robert Sawicki
Sekretarz Gminy Marcinowice
Żarów
We wszystkich szkołach podstawowych na terenie gminy Żarów odbędzie się egzamin ósmoklasistów. Przystąpi do niego 126 uczniów
Katarzyna Janik
UM w Żarowie
Zebrała Agnieszka Szymkiewicz
![Dramatyczny wypadek naszego pilota, Michała Marczewskiego na Litwie! [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/05/699046907_10241698801115824_9085539119109541076_n-238x178.jpg)



![Pożar instalacji fotowoltaicznej [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/05/fot.-Mariusz-Czekaj-2-100x75.jpg)

![Po tragicznej śmierci pieszych nowe ograniczenia i kontrole na krajowej „piątce” [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/05/6a-100x75.jpg)


![Nowowiejski w jazzowej odsłonie. Koncert już za kilka dni w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Promo-Nowowiejski-plakat-100x75.jpg)