Strona główna 0_Slider Nauczyciele przypominają o co walczą. Pokazali swoje zarobki

Nauczyciele przypominają o co walczą. Pokazali swoje zarobki [FOTO]

17

Trwa piąty dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Pedagodzy ponownie przypominają o swoich postulatach, a przed Szkołą Podstawową nr 2 nauczyciele i pracownicy obsługi wywiesili tzw. paski wypłat, na których można sprawdzić ile wynoszą ich miesięczne pensje.

Zdaniem związkowców, nauczyciele otrzymują zbyt niskie wynagrodzenie wobec oczekiwań i obowiązków. Jak wskazują, podwyżki zaproponowane przez minister edukacji Annę Zalewską nie są satysfakcjonujące. Rozpoczęty 8 kwietnia protest nauczycieli wynika też z niezadowolenia z przeprowadzanych reform przez rządzące ugrupowania polityczne, które dla pedagogów oznaczały m.in. rozszerzenie biurokracji oraz ciągłe zmiany, takie jak np. likwidacja gimnazjów.

Pierwotnymi postulatami Związku Nauczycielstwa Polskiego była podwyżka wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 1000 złotych, zwiększenie nakładów finansowych na oświatę, zmiana oceny pracy nauczycieli, zmiana ścieżki rozwoju oraz dymisja minister Anny Zalewskiej. W trakcie licznych spotkań ze stroną rządową, ZNP i Forum Związków Zawodowych zgodziły się na ustępstwa, proponując podwyżki o 30% z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku. Według wyliczeń związkowców oznaczałoby to wzrost od około 732 zł netto miesięcznie dla nauczyciela stażysty do 995 zł netto dla nauczyciela dyplomowanego. Podczas kolejnych rozmów decydowano się na ustępstwa w postaci rozłożenia podwyżki na dwie, a następnie na trzy raty.

Z kolei oświatowa „Solidarność” negocjowała m.in. podwyżkę wynagrodzeń w wysokości 15% od stycznia 2019 roku oraz zmianę systemu wynagradzania, według którego pensje nauczycieli byłyby bezpośrednio powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Porozumienie w tym zakresie zostało podpisane z rządem. Z wyliczeń Ministerstwa Edukacji Narodowej za kilka lat dyplomowani mieliby dostawać ponad 8 tys. złotych brutto. Teraz, po podwyżkach, powinni już zarabiać ponad 5 tys. zł brutto.

Ile obecnie zarabiają świdniccy nauczyciele? Pedagodzy oraz pracownicy obsługi ze Szkoły Podstawowej nr 2 wywiesili przed budynkiem tzw. paski z wypłat. W przypadku nauczycieli edukacji przedszkolnej w pozycji „przekazano na konto” pojawiają się kwoty rzędu 1900-2040 złotych, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej otrzymują wypłaty w wysokości 2567-3145 zł, inni nauczyciele – od 2485-3056 zł, zaś w przypadku pracowników obsługi – 1800 zł.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNowe alejki i ławki w parku Wrocławskim
Następny artykułBezdomny dał się namówić na schronisko