Strona główna 0_Slider 25 lat „Hotelarki”. Jedna z uczennic robi karierę w restauracji w hotelu...

25 lat „Hotelarki”. Jedna z uczennic robi karierę w restauracji w hotelu Donalda Trumpa

0

Ze szkoły jako najtrudniejsze zajęcia wspomina składanie obrusów, ale mówi do młodszych kolegów – uczcie się wszystkiego, bo nigdy nie wiadomo, gdzie wam się to przyda. Menadżerka restauracji hotelu należącego do Donalda Trumpa była jednym z gości jubileuszu 25-lecia ZSHiT im. Tony’ego Halika w Świdnicy.

Absolwentka Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych jest menadżerką restauracji jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych hoteli Wielkiej Brytanii, a jej szefem jest obecny prezydent Stanów Zjednoczonych. Podczas dzisiejszej uroczystej gali wspominała naukę w świdnickiej szkole i kolejne, niełatwe kroki kariery. Wybór szkoły dzisiaj uznaje za strzał w dziesiątkę. – Teraz to ja uczę kelnerów składania obrusów – mówiła z uśmiechem Beata Winiarska. Była uczennica znalazła się gronie gości, którzy uczestniczyli w gali jubileuszowej szkoły, którą zorganizowano w świdnickim teatrze.

W pełnej wspomnień i żartów uroczystości uczestniczyli nauczyciele, uczniowie, absolwenci, przedstawiciele władz powiatu i miasta, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, związkowcy, a także goście z Berlina. Obecna dyrektor Aldona Liszka-Urbańska dziękowała swoim poprzednikom: Ewie Antoniuk, Andrzejowi Bieńkowskiemu i Tadeuszowi Niedzielskiemu. Chwaliła grono pedagogiczne za kreatywność, profesjonalizm i nieustanne poszukiwanie nowych pomysłów na stwarzanie młodzieży jak najlepszych warunków do nauki.

ZSHiT zajął dawne budynki przyzakładowej szkoły zawodowej przy ulicy Równej 18 w Świdnicy. W skład bazy weszło również schronisko młodzieżowe przy ulicy Kanonierskiej. Wszystkie te obiekty przez lata przechodziły metamorfozę. Powstały klasy do ćwiczeń zawodowych, w których można uczyć się obsługi hotelowej. W schronisku młodzież ma do dyspozycji świetnie wyposażoną kuchnię, a w pełniącym funkcję pensjonatu obiekcie “na żywym” organizmie uczy się obsługi gości.

Jednym z bardzo ważnych elementów kształcenia stały się liczne programy partnerskie ze szkołami nie tylko z Europy, ale nawet z Azji czy Ameryki Południowej. Najdłużej trwa przyjaźń z berlińską szkołą o podobnym profilu. Świdniccy uczniowie praktykowali w najlepszych hotelach w Norwegii, na Malcie, w Austrii i na ekskluzywnych promach. Szkoła zaprasza praktykantów z zagranicy do siebie, a jednym z ważniejszych punktów kalendarza nie tylko szkolnego, ale powiatowego, jest coroczna Gala Bożonarodzeniowa. Szkoła inicjuje i prowadzi konkursy językowe, w tym Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego. Uczniowie zdobywają najwyższe laury w konkursach przedsiębiorczości, turystycznych i językowych. Nie brakuje także uzdolnionych wokalistów i sportowców. Próbki talentów mogli podziwiać goście dzisiejszej gali.

Szkoła od 15 lat nosi imię polskiego podróżnika Tony’ego Halika. Jego wieloletnia partnerka i towarzyszka wypraw z kamerą Elżbieta Dzikowska wielokrotnie odwiedzała szkołę, a dziś przesłała uczniom i nauczycielom życzenia.

Uczestnicy jubileuszu po raz kolejny mogli się przekonać, że kształcenie w ZSHiT stoi na bardzo wysokim poziomie także w klasach gastronomicznych. Uczniowie przygotowali znakomity poczęstunek, który został podany w gustownej oprawie przy udziale pełnych kultury i gracji kelnerek oraz kelnerów.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułRuszają uroczystości XV-lecia diecezji świdnickiej
Następny artykułNajtańsze ubezpieczenie podróżne – gdzie szukać?