Strona główna Wydarzenia Świdnica Ruszają uroczystości XV-lecia diecezji świdnickiej

Ruszają uroczystości XV-lecia diecezji świdnickiej

1

Mszą św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio rozpoczną się w sobotę obchody jubileuszu ustanowienia diecezji świdnickiej.

Spodziewamy się pielgrzymów z każdego dekanatu. Dzięki współpracy z władzami samorządowymi i służbami mundurowymi sprawy organizacyjne jutrzejszej uroczystości są dopięte. Zapewnione jest bezpieczeństwo – zapewniał ks. Krzysztof Ora z wydziału duszpasterskiego świdnickiej kurii podczas piątkowej konferencji prasowej zorganizowanej w związku z planowanymi uroczystościami.

Organizatorzy zachęcają wszystkich uczestników sobotniego nabożeństwa, które rozpocznie się o godzinie 11.00, do wcześniejszego przybycia do katedry. – Ze względu na przewidywanych na uroczystości gości spoza Świdnicy, w tym delegacje parafii z terenu diecezji oraz mając na uwadze ograniczone możliwości parkingowe w pobliżu katedry, służby porządkowe proszą świdniczan by na Mszę Św. udali się komunikacją miejską. Jednocześnie zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego miasta, które jest stolicą diecezji, do udziału w tej uroczystości – zaznaczają duchowni z parafii pw. św. Stanisława i św. Wacława.

Podczas piątkowej konferencji biskup Ignacy Dec przypomniał historię diecezji, która została ustanowiona przez papieża Jana Pawła II w 2004 roku. – Pierwsze decyzje, jakie zostały podjęte, dotyczyły powołania instytucji – kurii biskupiej, „Caritas” diecezjalnej oraz Wyższego Seminarium Duchownego. Obecnie tych instytucji jest dziesięć. Chcemy dziękować Bogu za założenie diecezji, ale też za to wszystko, co udało się nam przy Bożej pomocy przez te lata ukształtować – mówił biskup.

Oprócz sobotniego nabożeństwa z udziałem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio w programie XV-lecia diecezji znalazły się także inne wydarzenia. 6 kwietnia w Wałbrzychu na stadionie zostanie odprawiona msza papieska pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, zaś na 8 maja zaplanowano odpust diecezjalny ku czci św. Stanisława pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. Z kolei 13 i 14 czerwca odbędzie się posiedzenie plenarne Episkopatu Polski.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZawiązał psu worek na głowie i zrzucił piętro niżej. „Trudno o bardziej bestialskie działanie”
Następny artykuł25 lat „Hotelarki”. Jedna z uczennic robi karierę w restauracji w hotelu Donalda Trumpa