Strona główna 0_Slider Zaśnieżone ulice i miejsca parkingowe w SPP. „Problem sam się rozpuści?”

Zaśnieżone ulice i miejsca parkingowe w SPP. „Problem sam się rozpuści?”

13

Na oblodzone i nieodśnieżone ulice, hałdy śniegu na miejscach parkingowych objętych strefą płatnego parkowania, a także na brak reakcji ze strony miejskich służb skarżą się kolejni, zmotoryzowani świdniczanie. – Sytuacja powtarza się każdego roku. Daje się ludziom mandaty za nieodśnieżone chodniki, tłumacząc, że to ich, a na własnym podwórku nie można zrobić porządku – irytuje się jeden z mieszkańców.

ulica Różana

Chyba służby odśnieżające ulice zapomniały o ulicy Ks. Jadwigi i Henryka Brodatego na osiedlu Zawiszów, od strony szkoły. Od niedzieli nie odśnieżyli drogi. Rozumiem, że jest to droga osiedlowa, mało uczęszczana, ale kryjąca pod śniegiem i lodem betonowe płyty dziurawe jak ser – alarmuje pan Rafał. Wtóruje mu kolejny mieszkaniec, zwracając uwagę drogowców na ulice w zachodniej części Świdnicy. – Zawsze myślałem, że bliżej nam do Zachodu niż do Wschodu, ale tutaj jest odwrotnie. Ulica Wschodnia posiada czarną nawierzchnię, ulica Zachodnia polarno-lodową warstwę. Skręt z niej w prawo w ulicę Lompy lub w lewo w ulicę Staszica prowadzi na zlodowacenia o charakterze rynnowo-muldowym. Nikt tu nie posypuje i nie rozpuszcza tego naturalnego tworu mroźnej natury. Wiara i nadzieja tylko w słońcu, bo w urzędników już nie można wierzyć. Oni uznali, że problem sam się rozpuści, jak się ociepli – kwituje pan Krzysztof.

Z niewiele lepszą sytuacją musieli się w ostatnich dniach zmagać mieszkańcy poruszający się także bliżej centrum – ulicą Różaną, na której utrudniony był nie tylko przejazd, ale także przejście zupełnie zaśnieżonym chodnikiem koło aresztu śledczego. – Zero odśnieżenia. A z wózkiem trzeba iść po ulicy – wskazywała w poniedziałek pani Monika.

Najwięcej emocji wywołał jednak brak zimowego utrzymania na miejscach parkingowych znajdujących się na terenie świdnickiej strefy płatnego parkowania. Ze sporymi problemami kierowcy musieli zmagać się chociażby na parkingu przy ulicy Spółdzielczej. – Od niedzielnych opadów nikt tutaj nic nie robił. To co się stopiło za dnia, w nocy zamarzło. Nie da się wyjechać, na pieszo można się poślizgnąć i coś sobie złamać. Hałdy lodu, ślizgawka i paraliż, przez które spóźniłem się do pracy. Podobne sytuacje mają miejsce przy każdych opadach śniegu, każdej zimy – denerwuje się jeden z czytelników, przesyłając zdjęcia z zasypanego placu. – Panowie ze Straży Miejskiej sprawdzający bilety parkingowe ale nie widzą, albo nie chcą widzieć problemu. Co roku płaci się abonament, więc chyba można wymagać, żeby zimą było to utrzymane jak należy? – dodaje.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego z pytaniem, czy parkingi objęte strefą płatnego parkowania są odśnieżane, a jeżeli nie, to jaki jest tego powód.

parking przy ulicy Spółdzielczej

Rzecznik świdnickiego magistratu informuje o szczegółach zimowego utrzymania dróg gminnych, ciągów pieszych, alejek i schodów oraz przystanków komunikacyjnych na terenie miasta Świdnica w sezonie 2018/2019. Działania te powierzono Farmie Miejskiej. – W ramach „akcji zima” na terenach miejskich do dyspozycji pozostaje flota 11 pojazdów, w tym 4 pługopiaskarki wyposażone w pługi średnie oraz ciągniki i mikrociągniki wyposażone w pługi lekkie i rozsypywarki materiałów uszorstniających, a także ładowarki i urządzenie do wytwarzania roztworu soli – wylicza Magdalena Dzwonkowska.

Organizacja „akcji zima” podzielona została na dwie zasadnicze formy, tj. bierną, czyli prowadzenie dyżurów dyspozycyjnych i przejazdów patrolowych, utrzymanie w gotowości sprzętu oraz zapasu soli i innych środków uszorstniających oraz czynną. Dyżury dyspozycyjne, w związku z prognozowanymi warunkami atmosferycznymi, powołane zostały z dniem 17 listopada 2018 roku. Akcja czynna w pierwszej kolejności prowadzona jest w miejscach, gdzie kursuje komunikacja miejska oraz tam gdzie są strome podjazdy, zjazdy, skrzyżowania, przejścia dla pieszych i przejazdy kolejowe. Uruchomienie akcji czynnej w zakresie zwalczania śliskości lub odśnieżania następuje w czasie do 1 godziny od momentu wystąpienia zjawiska atmosferycznego – wyjaśnia Dzwonkowska, podając przy tym dotychczasowe koszty poniesione w związku z zimowym utrzymaniem dróg w sezonie 2018/2019. W listopadzie 2018 roku na ten cel przeznaczono 34 950,27 zł, w grudniu 2018 – 186 544,13 zł, w styczniu 2019 – 649 208,85 zł, natomiast w lutym 2019 – 200 434,49 zł.

Brak odśnieżenia, śliskość lub inne utrudnienia można zgłaszać:

  • Urząd Miejski w Świdnicy, Wydział Dróg i Infrastruktury Miejskiej, ul. Armii Krajowej 48, 58-100 Świdnica, tel. 74/856 28 96,
  • „FARMA MIEJSKA”, ul. Śląska 11, 58-100 Świdnica, tel.74/851 39 88.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułKościelna chwilowo bez miejskiego monitoringu
Następny artykułNielegalne automaty znów w rękach funkcjonariuszy