Strona główna 0_Slider Prawie 22 tony przysmaków dla leśnej zwierzyny

Prawie 22 tony przysmaków dla leśnej zwierzyny [FOTO]

41

Nadleśnictwo Świdnica po raz kolejny odnotowało rekordową zbiórkę karmy dla leśnej zwierzyny. Szkoły, przedszkola i inne zaangażowane w akcję placówki zebrały ponad 13 ton kasztanów i blisko 9 ton żołędzi. Takie zapasy pomogą przetrwać dzikim zwierzętom, gdy nastanie sroga zima i dostęp do pożywienia będzie utrudniony.

Podobnie jak w poprzednich latach zbiórka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W tegorocznej szóstej już edycji wzięło udział aż 35 placówek oświatowych w większości z terenu powiatu świdnickiego, ale też z dzierżoniowskiego. Zaangażowanym w akcję jednostkom w tym roku udało się zebrać prawie 22 tony zapasów dla leśnej zwierzyny, w tym 13 586 kg kasztanów i 8190,5 kg żołędzi. To rekordowy wynik inicjatywy świdnickiego nadleśnictwa.

Dziękujemy wszystkim za włączenie się do przedsięwzięcia. Dziękujemy za ogromne zaangażowanie dzieci z przedszkoli i żłobków, uczniów szkół podstawowych, podopiecznych placówek specjalnych i ośrodków wychowawczych, nauczycieli, opiekunów i rodziców. Uzbierana karma zostanie wywieziona do lasu w okresie, kiedy zwierzęta będą jej najbardziej potrzebować – mówi Monika Drozdowska z Nadleśnictwa Świdnica.

Za każdy kilogram przysmaku dla dzikich zwierząt Nadleśnictwo Świdnica wypłacało 0,40 gr za kasztany i 0,70 gr za żołędzie. Wartość wszystkich przekazanych w tym roku zapasów dla zwierząt wyniosła w sumie 10 130,7 zł. By wziąć udział w akcji należało zebrać co najmniej 50 kg kasztanów lub 50 kg żołędzi i dostarczyć je do siedziby nadleśnictwa w workach o pojemności co najmniej 25 kg.

Najwięcej karmy udało się po raz kolejny zebrać Szkole Podstawowej w Marcinowicach (1860 kg kasztanów i 1550 kg żołędzi). Imponujące wyniki osiągnęły również Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łagiewnikach (750 kg kasztanów i 1690 kg żołędzi) oraz Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej (1400 kg kasztanów i 350 kg żołędzi). Uzbierane przez placówki fundusze przeznaczone zostaną np. na dofinansowanie wycieczek lub pomoce naukowe dla uczniów. Sama zaś karma stanowić będzie wartościowy pokarmem dla wielu gatunków leśnych zwierząt.

Od lat organizowana inicjatywa ma zachęcać do ekologicznych zachowań, uwrażliwiać na potrzeby zwierząt, ale też uczyć oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody. Pomoc w postaci kasztanów i żołędzi jest niezwykle ważna – szczególnie w okresie srogich zim. – Obecnie cały zbiór jest zgromadzony na naszej szkółce leśnej w Bojanicach i stamtąd będzie sukcesywnie wywożony do lasu. O tym kiedy to nastąpi zdecyduje oczywiście aura. Największa część zapasów trafi do zwierzyny w okresie największego jej zapotrzebowania na składniki odżywcze. Będzie ona potrzebna m.in. w okresie silnych mrozów, gdy pokrywa śniegu stanie się zbyt duża, żeby zwierzęta mogły dostać się do ziemi lub w sytuacji zbyt długiej zimy. Taka karma to wysokoenergetyczny posiłek, dodatkowy zastrzyk energii dla zwierząt – dodaje Monika Drozdowska.

Za zaangażowanie w akcję każda placówka od Nadleśnictwa Świdnica otrzymała też „imienne” podziękowanie.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Leśniczy Dariusz Malinowski – Szkółka Leśna Bojanice/