Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdniczanki w stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety

Świdniczanki w stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety [FOTO]

0

Tę ważną rocznicę przyćmił przystojny marszałek Piłsudski – żartowała Krystyna Lasek, prezes Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jedna z inicjatorek spotkania dyskusyjno-towarzyskiego w setną rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. O historii i obecnym udziale pań w życiu społecznym i politycznym rozmawiały przedstawicielki samorządu, parlamentu, organizacji pozarządowych i biznesu.

Krystyna Lasek przypomniała, jak żmudna była droga kobiet do uzyskania praw równych mężczyznom. Przez wieki w męskim świecie kobiety nie tylko nie miały praw wyborczych, ale także nie mogły decydować o własnym losie i majątku. Szlaki dla kolejnych pokoleń przecierały emancypantki, które nie bały się walczyć o prawo do edukacji i prawo do współdecydowania o kraju.

Prawa wyborcze zostały Polkom przyznane specjalnym dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego 28 listopada 1918 roku. W pierwszym sejmie RP zasiadło 7 posłanek.

Dyskusję o obecnej sytuacji i roli kobiet poprowadziła Violetta Mazurek. Spotkanie w Centrum Organizacji Pozarządowych uatrakcyjnił występ recytatora Mariusza Kozłowskiego i grupy rekonstrukcyjnej sufrażystek, a gośćmi specjalnymi byli panowie, przedstawiciele lokalnego i regionalnego samorządu.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński