Strona główna 0_Slider Sprawdzą, czy kości jest więcej

Sprawdzą, czy kości jest więcej

0

Wojewódzki konserwator zabytków zakazał dalszego prowadzenia prac melioracyjnych na terenie świdnickiego Aresztu Śledczego. Zanim budynki zostaną osuszone, na teren wejdą archeolodzy. To efekt znalezienia ludzkich szczątków.

Jak  informowaliśmy jako pierwsi, ludzkie kości zostały znalezione 26 października. – Prace natychmiast wstrzymano, na miejsce wezwaliśmy biegłego z Zakładu Medycyny Sądowej – mówi prokurator Rusin. Lekarz potwierdził, że z całą pewnością są to kości ludzkie, jednak nie znaleziono przy nich żadnych artefaktów, mogących wskazywać na czas pochówku. 29 października prokuratura rejonowa wszczęła oficjalne śledztwo. – W pierwszej chwili rozważana była kwestia, czy na terenie więzienia mogła funkcjonować cela śmierci, ale to mniej prawdopodobna wersja. O znalezisku został poinformowany Instytut Pamięci Narodowej – dodaje Rusin. Jeśli badania w Zakładzie Medycyny Sądowej wskażą na to, że są to kości osób zmarłych lub zgładzonych w ostatnich kilkudziesięciu latach, niewykluczone, że śledztwo przejmą prokuratorzy IPN. Jak podkreśla Rusin, wersją bardziej prawdopodobną może być odkrycie dawnego cmentarza, który z całą pewnością znajdował się w tym miejscu jeszcze na początku XIX wieku. Od XIII wieku na terenie obecnego aresztu istniał klasztor dominikanów i cmentarz parafialny, na którym chowani byli mieszkańcy Świdnicy. Klasztor zlikwidowano po sekularyzacji zakonów w 1810 roku, cmentarz mógł działać dłużej.

Prokuratura zwróciła się do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wstrzymanie prac melioracyjnych i taka decyzja zapadła 9 listopada. Na miejsce wkroczą archeolodzy, którzy sprawdzą, czy szczątków jest więcej. Każda znaleziona kość zostanie poddana badaniom przez biegłych.

/asz/