Strona główna 0_Slider Nowa limuzyna prezydent Świdnicy. Kosztowała ponad 150 tys. złotych

Nowa limuzyna prezydent Świdnicy. Kosztowała ponad 150 tys. złotych

89

Nowa kadencja, nowy samochód. Właśnie tak rozpoczęła kolejnych 5 lat swoich rządów Beata Moskal-Słaniewska. Trzy dni po październikowych wyborach samorządowych prezydent Świdnicy samodzielnie zarządziła zmianę budżetu miasta i zarezerwowała 154 tys. złotych na zakup nowego samochodu służbowego – Škody Superb III w ekskluzywnej wersji Laurin & Klement. Informacji o nabyciu nowego auta nie sposób odnaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej oraz rejestrze umów.

Zakupiona przez świdnicki magistrat Škoda dysponuje silnikiem 2.0 TSI o mocy 220KM i 6-biegową, automatyczną skrzynią biegów. Może osiągnąć prędkość 245 km/h i rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 7 sekund. Podstawowe wyposażenie modelu z najwyższej linii Laurin & Klement stanowią: zawieszenie adaptacyjne DCC, funkcja Smart Light Assist – maskowanie świateł drogowych, funkcja monitorowania martwego pola, asystent pasa ruchu, a także 18-calowe obręcze kół ze stopu metali lekkich.

Z kolei we wnętrzu samochodu znajduje się trójstrefowa klimatyzacja automatyczna, system nawigacji satelitarnej Columbus z mapą Europy, system audio składający się z 12 głośników o mocy 610W, podgrzewane fotele ze skórzaną tapicerką, przyciemniane tylne szyby boczne oraz rozbudowane, wewnętrzne oświetlenie LED (podświetlenie dekoru, lampki do czytania z przodu i z tyłu, oświetlenie miejsca na nogi, oświetlenie lusterka w osłonie przeciwsłonecznej i klamek drzwi).

Zakup bez przetargu, budżetowa zmiana tuż po wyborach
Do tej pory funkcję służbowego auta Urzędu Miejskiego pełnił Ford Mondeo, kupiony 6 lat temu. Decyzja o jego nabyciu została podjęta pod koniec grudnia 2011 roku przez świdnicką Radę Miejską w ramach uchwalania budżetu. – Przeznaczono na ten cel 120 tys. złotych, ale prezydent [Wojciech Murdzek] zadecydował, by zakupić samochód dobry i jak najtańszy. W przetargu wystartowało 10 firm. Oferty wahały się od 76,1 tys. zł brutto do 102,9 tys. zł. Wybrana została najtańsza oferta zaproponowana przez dealera Forda z Wrocławia – mówił ówczesny rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego, Stefan Augustyn. Nowe auto kupiono wówczas ze względu na zły stan poprzedniego, które przejechało ponad 270 tysięcy kilometrów, a naprawy pochłonęły 30 tysięcy złotych.

Tym razem sytuacja miasta widocznie w opinii prezydent Moskal-Słaniewskiej jest na tyle dobra, że mimo planowanego na koniec roku zadłużenia w wysokości ponad 126 milionów złotych, może sobie pozwolić na wydanie z miejskiej kasy dwa razy więcej pieniędzy na służbowe auto dla urzędu niż jej poprzednik. W przeciwieństwie do powszechnej praktyki w samorządach powiatu świdnickiego powierzania decyzji o wydatkach na auta Radzie Miejskiej, decyzja o zakupie nowego samochodu nie zapadła głosami miejskich radnych. 24 października 2018 roku Beata Moskal-Słaniewska, trzy dni po zwycięskich dla niej wyborach na prezydenta Świdnicy, wydała zarządzenie w sprawie zmiany budżetu miasta. Jedna z wprowadzonych modyfikacji dotyczyła przeznaczenia 154 tys. złotych na zakup samochodu służbowego. Na dokonywanie takich zmian pozwala jej §19 uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 21 grudnia 2017 roku w sprawie uchwalenia budżetu Miasta Świdnicy na 2018 rok, zgodnie z którym „upoważnia się Prezydenta Miasta do (…) dokonywania zmian planu wydatków budżetu w ramach działu w zakresie wydatków majątkowych na inwestycje i zakupy inwestycyjne”.

Samochód osobowy marki Skoda zakupiony został na potrzeby funkcjonowania Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Wartość jego zakupu wynosi 125 180 zł netto – mówi Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Tłumaczy przy tym, dlaczego nie zdecydowano się na zorganizowanie przetargu. – W związku z faktem, iż wartość pojazdu nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości 30 000 euro przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych nie miały zastosowania (art. 4 pkt. 8) ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku (tekst jednolity Dz. U. z 2018 roku poz. 1986 ze zm.) – twierdzi. Teoretycznie, zamówienie na nowy samochód służbowy mogłoby zostać ogłoszone, jednak zgodnie z miejskim regulaminem udzielania zamówień o wartości do 30 000 euro, „prezydent Świdnicy może w uzasadnionych przypadkach na podstawie pisemnego wniosku wyrazić zgodę na modyfikację lub odstąpienie w całości lub w części od stosowania przepisów regulaminu”. O tym, co uzasadniało tak nagły zakup limuzyny (zamiast np. busa, o który od lat proszą miejscy urzędnicy), że prezydent nie poczekała ani na nowy budżet, ani na nową Radę Miejską, rzeczniczka nie informuje. W przeciwieństwie do poprzednich zakupów samochodów dla urzędu zapytanie ofertowe nie zostało zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej, nie ma też wpisu umowy w Elektronicznym Rejestrze Umów.

Jakimi autami dysponują inne samorządy?
Pozostali włodarze miast i gmin z terenu powiatu świdnickiego także mają do swojej dyspozycji auta służbowe.

Gmina Strzegom dysponuje dwoma takimi pojazdami. – Volkswagen Caddy został zakupiony jako auto specjalistyczne dla potrzeb Straży Miejskiej w Strzegomiu w roku 2012 za kwotę 95 940 zł, w wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego, po wprowadzeniu środków finansowych do budżetu gminy przez Radę Miejską w Strzegomiu. W kwietniu 2013 roku auto zostało przejęte do użytku służbowego przez Urząd Miejski w Strzegomiu w związku z likwidacją Straży Miejskiej – wyjaśnia Małgorzata Kus-Pożoga z Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Drugim z aut jest 7-osobowa Kia Sorento. – Auto zostało zakupione w lutym 2017 roku za kwotę 151 800 zł, jako zakup inwestycyjny po wprowadzeniu środków finansowych do budżetu Gminy Strzegom przez Radę Miejską w Strzegomiu. Auto zostało zakupione po przeprowadzeniu rozpoznania cenowego do zamówienia o wartości nieprzekraczającej 30 000 euro – dodaje Kus-Pożoga.

Także dwoma autami dysponuje Gmina Żarów. Pierwszym z nich jest Volkswagen Crafter (rok produkcji 2017), zakupiony w ramach zamówienia publicznego – postępowania ofertowego, za kwotę 108 831 złotych netto (133 862,13 złotych brutto). Został on dostarczony 23 sierpnia 2017 roku. Drugim samochodem pozostającym w dyspozycji urzędu jest Ford Transit (rok produkcji 2001), zakupiony na podstawie umowy kupna sprzedaży z dnia 31 maja 2013 roku za kwotę 22 tys. złotych brutto.

W wyniku postępowania przetargowego nabyty został jedyny samochód służbowy Gminy Marcinowice. W grudniu 2016 roku przeznaczono 139 640 złotych na zakup 9-osobowej Toyoty ProAce Verso.

Z kolei na wyposażeniu Gminy Świdnica znajdują się następujące auta:

  • VW Transporter – rok prod. 2018, zakupiony w 2018 roku za kwotę 99 754 tysięcy złotych (zastąpił użytkowany do VIII 2018 wysłużony model z 2008 VW Transporter T5, zakup nowego auta w trybie zapytania o cenę),
  • VW Transporter – rok prod. 2017, zakupiony w 2017 roku za kwotę 65 682 zł brutto (zakup auta w trybie zapytania o cenę, auto używane zakupione z rynku wtórnego),
  • VW Tiguan – rok prod. 2011, zakupiony w 2011 roku za kwotę 124,5 tys. zł. brutto (tryb przetargowy),
  • VW T6 Caravellee, rok prod. 2016, zakupiony w 2016 roku za kwotę 154,9 tys. zł. brutto (tryb przetargowy).

Samochody transportowe VW Transporter służą do obsługi działań związanych z realizacją prac interwencyjnych, społecznie użytecznych, przewozu materiałów przy remontach mieszkań komunalnych, naprawach dróg itp. Samochód VW Caravelle T6 służy do obsługi jednostek organizacyjnych tj. GOPS, GZO, GOKSiR oraz biura rady, w tym do wyjazdów poszczególnych komisji stałych Rady Gminy Świdnica, obsługi działań bieżących Urzędu Gminy Świdnica. Cały tabor służy nie tylko urzędowi, ale także wszystkim podległym jednostkom. Samochód VW Tiguan przeznaczony jest, tak jak poprzednie auta do wykonywania obowiązków służbowych przez wójta gminy oraz pracowników urzędu na obszarze gminy Świdnica o powierzchni 208 km² i poza gminą, czego potwierdzeniem są upoważnienia do prowadzenia aut służbowych dla 5 pracowników – tłumaczy Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica.

Gmina Dobromierz dysponuje pięcioma pojazdami:

  1. Renault Traffic zakupiony w kwietniu 2013 roku, w przetargu nieograniczonym, za cenę około 89 830 złotych,
  2. Dacia Dokker (leasing), maj 2016 roku, zapytanie ofertowe, w cenie 49 950 złotych,
  3. Peugeot Boxer (leasing), luty 2018 roku, zapytanie ofertowe, cena: 73 677 złotych,
  4. Skoda Octavia, zakupiony w czerwcu 2009 roku, przetarg nieograniczony, cena: 75 tys. złotych,
  5. mikrobus Volkswagen, zakupiony w lutym 2008 roku, przetarg nieograniczony, cena: 109 400 złotych.

Do dyspozycji świebodzickiego magistratu jest z kolei VW Transporter z 2016 roku, zakupiony w drodze przetargu za blisko 192 tys. złotych.

Michał Nadolski
[email protected]
współpraca Agnieszka Szymkiewicz