Strona główna 0_Slider Nowa limuzyna prezydent Świdnicy. Kosztowała ponad 150 tys. złotych

Nowa limuzyna prezydent Świdnicy. Kosztowała ponad 150 tys. złotych

92

Nowa kadencja, nowy samochód. Właśnie tak rozpoczęła kolejnych 5 lat swoich rządów Beata Moskal-Słaniewska. Trzy dni po październikowych wyborach samorządowych prezydent Świdnicy samodzielnie zarządziła zmianę budżetu miasta i zarezerwowała 154 tys. złotych na zakup nowego samochodu służbowego – Škody Superb III w ekskluzywnej wersji Laurin & Klement. Informacji o nabyciu nowego auta nie sposób odnaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej oraz rejestrze umów.

Zakupiona przez świdnicki magistrat Škoda dysponuje silnikiem 2.0 TSI o mocy 220KM i 6-biegową, automatyczną skrzynią biegów. Może osiągnąć prędkość 245 km/h i rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 7 sekund. Podstawowe wyposażenie modelu z najwyższej linii Laurin & Klement stanowią: zawieszenie adaptacyjne DCC, funkcja Smart Light Assist – maskowanie świateł drogowych, funkcja monitorowania martwego pola, asystent pasa ruchu, a także 18-calowe obręcze kół ze stopu metali lekkich.

Z kolei we wnętrzu samochodu znajduje się trójstrefowa klimatyzacja automatyczna, system nawigacji satelitarnej Columbus z mapą Europy, system audio składający się z 12 głośników o mocy 610W, podgrzewane fotele ze skórzaną tapicerką, przyciemniane tylne szyby boczne oraz rozbudowane, wewnętrzne oświetlenie LED (podświetlenie dekoru, lampki do czytania z przodu i z tyłu, oświetlenie miejsca na nogi, oświetlenie lusterka w osłonie przeciwsłonecznej i klamek drzwi).

Zakup bez przetargu, budżetowa zmiana tuż po wyborach
Do tej pory funkcję służbowego auta Urzędu Miejskiego pełnił Ford Mondeo, kupiony 6 lat temu. Decyzja o jego nabyciu została podjęta pod koniec grudnia 2011 roku przez świdnicką Radę Miejską w ramach uchwalania budżetu. – Przeznaczono na ten cel 120 tys. złotych, ale prezydent [Wojciech Murdzek] zadecydował, by zakupić samochód dobry i jak najtańszy. W przetargu wystartowało 10 firm. Oferty wahały się od 76,1 tys. zł brutto do 102,9 tys. zł. Wybrana została najtańsza oferta zaproponowana przez dealera Forda z Wrocławia – mówił ówczesny rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego, Stefan Augustyn. Nowe auto kupiono wówczas ze względu na zły stan poprzedniego, które przejechało ponad 270 tysięcy kilometrów, a naprawy pochłonęły 30 tysięcy złotych.

Tym razem sytuacja miasta widocznie w opinii prezydent Moskal-Słaniewskiej jest na tyle dobra, że mimo planowanego na koniec roku zadłużenia w wysokości ponad 126 milionów złotych, może sobie pozwolić na wydanie z miejskiej kasy dwa razy więcej pieniędzy na służbowe auto dla urzędu niż jej poprzednik. W przeciwieństwie do powszechnej praktyki w samorządach powiatu świdnickiego powierzania decyzji o wydatkach na auta Radzie Miejskiej, decyzja o zakupie nowego samochodu nie zapadła głosami miejskich radnych. 24 października 2018 roku Beata Moskal-Słaniewska, trzy dni po zwycięskich dla niej wyborach na prezydenta Świdnicy, wydała zarządzenie w sprawie zmiany budżetu miasta. Jedna z wprowadzonych modyfikacji dotyczyła przeznaczenia 154 tys. złotych na zakup samochodu służbowego. Na dokonywanie takich zmian pozwala jej §19 uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 21 grudnia 2017 roku w sprawie uchwalenia budżetu Miasta Świdnicy na 2018 rok, zgodnie z którym “upoważnia się Prezydenta Miasta do (…) dokonywania zmian planu wydatków budżetu w ramach działu w zakresie wydatków majątkowych na inwestycje i zakupy inwestycyjne”.

Samochód osobowy marki Skoda zakupiony został na potrzeby funkcjonowania Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Wartość jego zakupu wynosi 125 180 zł netto – mówi Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Tłumaczy przy tym, dlaczego nie zdecydowano się na zorganizowanie przetargu. – W związku z faktem, iż wartość pojazdu nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości 30 000 euro przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych nie miały zastosowania (art. 4 pkt. 8) ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku (tekst jednolity Dz. U. z 2018 roku poz. 1986 ze zm.) – twierdzi. Teoretycznie, zamówienie na nowy samochód służbowy mogłoby zostać ogłoszone, jednak zgodnie z miejskim regulaminem udzielania zamówień o wartości do 30 000 euro, “prezydent Świdnicy może w uzasadnionych przypadkach na podstawie pisemnego wniosku wyrazić zgodę na modyfikację lub odstąpienie w całości lub w części od stosowania przepisów regulaminu”. O tym, co uzasadniało tak nagły zakup limuzyny (zamiast np. busa, o który od lat proszą miejscy urzędnicy), że prezydent nie poczekała ani na nowy budżet, ani na nową Radę Miejską, rzeczniczka nie informuje. W przeciwieństwie do poprzednich zakupów samochodów dla urzędu zapytanie ofertowe nie zostało zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej, nie ma też wpisu umowy w Elektronicznym Rejestrze Umów.

Jakimi autami dysponują inne samorządy?
Pozostali włodarze miast i gmin z terenu powiatu świdnickiego także mają do swojej dyspozycji auta służbowe.

Gmina Strzegom dysponuje dwoma takimi pojazdami. – Volkswagen Caddy został zakupiony jako auto specjalistyczne dla potrzeb Straży Miejskiej w Strzegomiu w roku 2012 za kwotę 95 940 zł, w wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego, po wprowadzeniu środków finansowych do budżetu gminy przez Radę Miejską w Strzegomiu. W kwietniu 2013 roku auto zostało przejęte do użytku służbowego przez Urząd Miejski w Strzegomiu w związku z likwidacją Straży Miejskiej – wyjaśnia Małgorzata Kus-Pożoga z Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Drugim z aut jest 7-osobowa Kia Sorento. – Auto zostało zakupione w lutym 2017 roku za kwotę 151 800 zł, jako zakup inwestycyjny po wprowadzeniu środków finansowych do budżetu Gminy Strzegom przez Radę Miejską w Strzegomiu. Auto zostało zakupione po przeprowadzeniu rozpoznania cenowego do zamówienia o wartości nieprzekraczającej 30 000 euro – dodaje Kus-Pożoga.

Także dwoma autami dysponuje Gmina Żarów. Pierwszym z nich jest Volkswagen Crafter (rok produkcji 2017), zakupiony w ramach zamówienia publicznego – postępowania ofertowego, za kwotę 108 831 złotych netto (133 862,13 złotych brutto). Został on dostarczony 23 sierpnia 2017 roku. Drugim samochodem pozostającym w dyspozycji urzędu jest Ford Transit (rok produkcji 2001), zakupiony na podstawie umowy kupna sprzedaży z dnia 31 maja 2013 roku za kwotę 22 tys. złotych brutto.

W wyniku postępowania przetargowego nabyty został jedyny samochód służbowy Gminy Marcinowice. W grudniu 2016 roku przeznaczono 139 640 złotych na zakup 9-osobowej Toyoty ProAce Verso.

Z kolei na wyposażeniu Gminy Świdnica znajdują się następujące auta:

 • VW Transporter – rok prod. 2018, zakupiony w 2018 roku za kwotę 99 754 tysięcy złotych (zastąpił użytkowany do VIII 2018 wysłużony model z 2008 VW Transporter T5, zakup nowego auta w trybie zapytania o cenę),
 • VW Transporter – rok prod. 2017, zakupiony w 2017 roku za kwotę 65 682 zł brutto (zakup auta w trybie zapytania o cenę, auto używane zakupione z rynku wtórnego),
 • VW Tiguan – rok prod. 2011, zakupiony w 2011 roku za kwotę 124,5 tys. zł. brutto (tryb przetargowy),
 • VW T6 Caravellee, rok prod. 2016, zakupiony w 2016 roku za kwotę 154,9 tys. zł. brutto (tryb przetargowy).

Samochody transportowe VW Transporter służą do obsługi działań związanych z realizacją prac interwencyjnych, społecznie użytecznych, przewozu materiałów przy remontach mieszkań komunalnych, naprawach dróg itp. Samochód VW Caravelle T6 służy do obsługi jednostek organizacyjnych tj. GOPS, GZO, GOKSiR oraz biura rady, w tym do wyjazdów poszczególnych komisji stałych Rady Gminy Świdnica, obsługi działań bieżących Urzędu Gminy Świdnica. Cały tabor służy nie tylko urzędowi, ale także wszystkim podległym jednostkom. Samochód VW Tiguan przeznaczony jest, tak jak poprzednie auta do wykonywania obowiązków służbowych przez wójta gminy oraz pracowników urzędu na obszarze gminy Świdnica o powierzchni 208 km² i poza gminą, czego potwierdzeniem są upoważnienia do prowadzenia aut służbowych dla 5 pracowników – tłumaczy Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica.

Gmina Dobromierz dysponuje pięcioma pojazdami:

 1. Renault Traffic zakupiony w kwietniu 2013 roku, w przetargu nieograniczonym, za cenę około 89 830 złotych,
 2. Dacia Dokker (leasing), maj 2016 roku, zapytanie ofertowe, w cenie 49 950 złotych,
 3. Peugeot Boxer (leasing), luty 2018 roku, zapytanie ofertowe, cena: 73 677 złotych,
 4. Skoda Octavia, zakupiony w czerwcu 2009 roku, przetarg nieograniczony, cena: 75 tys. złotych,
 5. mikrobus Volkswagen, zakupiony w lutym 2008 roku, przetarg nieograniczony, cena: 109 400 złotych.

Do dyspozycji świebodzickiego magistratu jest z kolei VW Transporter z 2016 roku, zakupiony w drodze przetargu za blisko 192 tys. złotych.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl
współpraca Agnieszka Szymkiewicz

 • Jacek

  Proponuję kupić sobię pewną maść na ból d…y. Strasznie jesteście anty… Świdnica24 – znikacie – jestescie żałośni.

 • Cjapek

  Liczymy na to, że zmiana budżetu na remont dróg w Świdnicy też nastąpi… przecież taka Skoda nie może po dziurach jeździć…

 • szary obywatel

  yyyy przepraszam, ale co w tym dziwnego, że Prezydent Miasta jeździ dobrym, bezpiecznym i komfortowym służbowym samochodem? Ten najtańszy ford Pana Murdzka idealnie opisuje jego styl sprawowania rządów w Świdnicy…

  • Majkel

   A to w tym dziwnego, że miasto zadłużone na 150 milionów, a baronowa kupuje luksusowe auto w najbardziej ekskluzywnej limitowanej wersji. Przypomina to służbowe czarne Wołgi za komuny.

   • Obi von Kenobi ;-)

    Skoda to luksusowa limuzyna ? Od kiedy ? 😁
    Zaraz, zaraz czyżby przyszła pora na wymianę Rangera ?

    • Majkel

     Skoda marką premium nie jest, ale model Superb, zwłaszcza z najbogatszej serii L&K już i owszem. Pewnie z 50 000,- droższe od wersji standardowej. Wiesz po co pani Beatce adaptacyjne zawieszenie? Żeby jej wygodnie na dziurawych drogach było. Ona swoim zwolennikom pluje w twarz, a Wy mówicie że to deszcz pada. Deszcz ze śniegiem.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Drogówka jeździ BMW- koszt 170
      Tadziu -Merc S – ale to darmowy bo..bezdomnemu się zmarło
      Audi Q7 – to “bezrobotna” dyrektorka ośrodka kultury w Brzeszczach szuka CQ. ( jej duma taka wielka że na 2 limuzyny się rozkłada)
      4* A8 -to “szeregowy poseł”” bez żadnego trybu” z przydupasami jeździ.

      A mnie się zdaje, że to kto inny pluje Polakom od kilku lat w twarz.

     • JAcenty

      Drogówki bym się nie czepiał, żeby tylko tak nie kasowali tych beemek.

   • Domino

    Napisz 200, 300 mln zadłużenia. Co za różnica, skoro już dodałeś 20% do tego, co podano w artykule.

    • Majkel

     Cierpliwości, pani Beatka jak widać się dopiero rozkręca.

  • Janusz

   Nic dodać nic ująć. Trafione w dziesiątkę

 • Wiktor Lis

  Witać ze zdjęć, że pierwsze co zrobiła Pani Prezydent z nowym autem- to pojechała go poświęcić do Ignacego… Wiecie co ? Nie zwróciłbym uwagi na ten temat gdyby auto rzeczywiście służyło Urzędowi. Prawda jest taka, że najprawdopodobniej jest to auto, z którego będzie korzystać wyłącznie Pani Prezydent- również, albo przede wszystkim, do celów prywatnych…

  • wo

   Też mi się nie podoba, że władza się bawi za nasze, bo prawdopodobnie tak właśnie będzie. Sam jeżdżę prywatnie służbowym samochodem, ale moja firma ma do tego prawo, aby o tym decydować. To jej pieniądze, poza tym nie wybierałem sobie wg uznania. Natomiast włodarze miast nie mają prawa o tym decydować, bo właścicielem tych środków jest miasto, tj ludzie, zaś nie oni sami.
   Z drugiej jednak strony porównanie taboru pozostałych gmin (wiejskich lub wiejski-miejskich) jest trochę mało miarodajne, bowiem należałoby go porównać z innymi miastami powiatowymi o podobnej wielkości.

   • Anty-Cebula

    Cóż ktoś ją wybrał…

 • Krzysztof Czarnecki

  Dzisiaj Robert Biedroń ma ogłosić powstanie nowej partii. Przypadek?
  Trzeba będzie czymś jeździć na zebrania.

  • Obi von Kenobi ;-)

   a w Ameryce biją murzynów- przypadek? :-))

   • YES

    … nie sądzę…a w Świdnicy źle linie parkingowe malują..przypadek?

    • Grzesiek

     Przesoliłem rosół – przypadek ?

     • YES

      nie! szczęście-widziałem efekty przesolenia na plakacie “bo zupa była za słona”

     • Obi von Kenobi ;-)

      I super 😜 !
      Głupotę należy jak Fydrych zwalczać śmiechem. Dla nabzdyczonych wyznawców „lepszego sortu” to najgorsza broń. 😀

 • medyk

  Auto się należy i Świdnicę stać na 150 tysi. Problemem jest tryb w jakim zostało kupione oraz termin.

  • Jeder

   Już bym wolał zobaczyć jakiegoś vana, ale nie sedana

   • Majkel

    Limuzyna jest OK, w końcu pełni jakieś funkcje reprezentacyjne. Tylko po kiego taki wypas i dlaczego w takim tchórzliwym trybie?

    • Obi von Kenobi ;-)

     Zawsze lepiej dostać od bezdomnego Pana Stanisława, albo nic nie mówić i niech suweren płaci jak za rozbijane limuzyny pisowczyków. :-))

     • Nie usuwajcie konta!

      Obi, to że inni robią źle nie oznacza, że mamy na to samo pozwalać na naszym małym podwórku.

     • abc

      Przykład idzie z góry, albo inaczej. Ryba psuje się od głowy.

     • Nie usuwajcie konta!

      Czyli zgadzasz się na takie wydatki w Świdnicy, bo Rydzyk to zapoczątkował? Przestań bełkotać.

     • abc

      To było stwierdzenie faktu, co nie znaczy, że mi się to podoba. Sam, mimo że dobrze zarabiam to nie żyję ponad stan a każdą złotówkę staram się wydawać z głową.

     • Nie usuwajcie konta!

      Tym bardziej podziwiam.

  • henryk

   Musiała chyba tak zrobić, bo nowa rada mogłaby nie wyrazić zgody.

 • Grzesiek

  Zaraz wpadnie Henryk i zacznie rozliczać BMS 🙂 Idę po popcorn 🙂

  • Anty-Cebula

   Nic tylko czekać ^^

  • henryk

   Oby Ci nie stanął w gardle.

 • Astro

  Za hajs podatnika baluj:-D

 • abc

  Jedynym sensownym argumentem dla mnie byłyby koszty utrzymania i napraw poprzedniego auta. 6-letnie mondeo to jeszcze nie taki trup, żeby go trzeba było wymieniać na inne auto. Można było jeszcze spokojnie ze dwa lata poczekać.

 • henryk

  Bez wątpienia jest to naruszenie dyscypliny finansów publicznych.Zarządzenie prezydenta nie jest aktem prawa miejscowego.Jeśli wydała takie zarządzenie,nawet na podstawie uchwały, to musi być ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.Zgodnie z przepisem rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów akt prawa miejscowego nie ogłoszony w dzienniku jest nieważny.Ostatnio nieważność zarządzenie prezydenta Wałbrzycha z powodu nie ogłoszenia w DUWD stwierdził WSA we Wrocławiu.Niestety,świdniccy wyborcy zagłosowali na patologię i prywatny folwark.

  • Grzesiek

   Oj jak boli oj jak boli 🙂

  • JAcenty

   Aleś się nabzdyczył, a trzeba było przepisy poczytać, a nie kamieniami na szkołę rzucać. W ustawie Prawo Zamówień Publicznych (art. 4 ust. 8) jest określony próg, do którego zamawiający nie musi ogłaszać i przeprowadzać postępowania. To na obecną chwilę wynosi 30.000 euro, co przy kursie 4,3117 daje kwotę 129.351 zł NETTO. Do tej kwoty pani prezydent nie musi stosować ustawy PZP i może kupić auto jakie jej pasuje. Nie jest do tego potrzebny żaden akt prawa miejscowego ogłaszany w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Proszę bardzo, nie ma za co

   • Perun

    Tadam, tsss! Że też pozwolę sobie na to perkusyjne podsumowanie. Szczerze mówiąc, to możemy tu tylko mówić o naruszenie granicy dobrego smaku, a nie przepisów. Co do prywatnego użytku Skody przez panią prezydent – i tak, i nie, ponieważ widziałem, że jeździ taką prywatną (widziałem na wiosnę, jak wjeżdżała na swoją posesję), ale też wiem, że urzędowy kierowca pojechał służbowym autem po panią Masłowską, która gościła w Świdnicy w ramach Czterech Żywiołów Słowa, o czy pisała na swoim profilu w twarzoksiążce. Więc absmak – tak, naruszenie przepisów – nie.

   • henryk

    Nie masz racji,bo tu chodzi o zmianę budżetu i czy prezydent mogła go zmienić.Organ stanowiący może dokonać zmian w projekcie budżetu jednostki samorządu terytorialnego z zachowaniem wymogów określonych w art.240 ust.2 ustawy o.f.p. tj. pod warunkiem,iż w wyniku tych zmian nie wzrośnie deficyt jednostki samorządu terytorialnego.A poza tym czy prezydent była prezydentem

    • JAcenty

     Pani prezydent dokonała przesunięcia środków w budżecie między paragrafami tego samego rozdziału w klasyfikacji wydatków budżetowych. Jako dysponent środków budżetowych miała prawo tak zrobić. I zapamiętaj sobie raz na jutro, że zmiany dokonano nie w PROJEKCIE budżetu tylko w BUDŻECIE miasta Świdnica na rok 2018, w już uchwalonym budżecie. Dokonała tego za pomocą zarządzenia z dnia 24 października 2018 r. opublikowanego na stronie urzędu. Nie było wzrostu deficytu jak piszesz ponieważ w jednym paragrafie budżetu zmniejszono wydatki, a w drugim zwiększono. Poza tym uważasz, że po wyborze nowego prezydenta, a jeszcze przed jego zaprzysiężeniem, stary prezydent nie rządzi?

  • MM

   od 1 stycznia są nowe progi w zastosowaniu przepisów o zamówieniach publicznych i na dostawy wynosi 135 tys. euro czyli ok. 540 tyś. zł. Można kupować bez ogłaszania. Kiedyś były Polonezy a teraz Skody. Należy szczegółowo zapoznać się z przepisami żeby nie pisać bzdur.

 • Grzesiek

  A redakcja musi sie tłuc Focusem i Cytrynką 🙂

  • henryk

   To tak pracuje się w Urzędzie?

   • Grzesiek

    Że niby ja pracuję w urzędzie ? 🙂

   • Anty-Cebula

    A to trzeba w urzędzie pracować by posiadać taką wiedzę?

    • henryk

     To nie o wiedzę idzie,ale troli pracujących w urzędzie.

     • Grzesiek

      Niestety Henryku nie trafiłeś 🙂 No może z trollowaniem tak 🙂

 • Jolanta Pałac

  Co nie jest prawem zabronione jest dozwolone. A to , że nie ma umiaru i samowolnie podejmuje decyzje, to kwestia klasy. Przecież rada i tak by jej przyklepała zakup. Ile innych decyzji inwestycyjnych do 30 000 euro podejmie jeszcze samodzielnie BMS?
  A tak a propos. Central Park skończony? 15 miało być otwarcie.

  • daro

   Pani Jolu trzeba było wczoraj na spacerek do parku wyskoczyć a nie na forach pytać , było bardzo dużo zadowolonych Świdniczan z rodzinami .

   • Jolanta Pałac

    Miałam coś ciekawszego do roboty niż lans w Central Park Świdnica. To było to oficjalne zakończenie robót czy też nie?

    • Obi von Kenobi ;-)

     Spacer po skwerze to dla pani lans! Jakże współczuje 😜😁

  • henryk

   Organ działa na podstawie i w ramach prawa.Proszę nie mylić z prawem cywilnym.

  • JAcenty

   Ta zasada nie działa w przypadku jednostek sektora finansów publicznych. Taką zasadę możesz stosować sobie sama na przykład w działalności gospodarczej. W przypadku urzędu miasta niestety jednostka działa na podstawie i ramach prawa. Cieszę się że pomogłem. Nie ma za co.

   • Jolanta Pałac

    Mimo wszystko dzięki za pomoc 🙂 co ja bym niej zrobiła 🙂

  • Anka

   Przecież Rada Miejska ustalając limit wydatków w poszczególnych podziałkach klasyfikacji budżetowej, przeznaczyła środki na taki zakup (a więc dała przyzwolenie, “przyklepała”). Organ wykonawczy dokonuje wydatków na podstawie uchwały budżetowej – czy to o wartości powyżej, czy poniżej równowartości 30.000 euro.

   • Jolanta Pałac

    W tekście artykułu jest info, że BMS sama zmieniła zapisy budżetu, bez decyzji Rady, aby kupić autko. Czy to jest fake news czy prawda?

    • Anka

     W uchwale budżetowej Rada wyraziła zgodę na to, żeby Prezydent mogła dokonywać przesunięć pomiędzy poszczególnymi paragrafami wydatków. Ze strony legalnej wszystko jest ok. A przypuszczam, że stary samochód zostanie przekazany do którejś jednostki podległej miastu (wcześniej auta szły do Straży Miejskiej). Więc dobrze, że dadzą jednostce auto 6 letnie, a nie starsze. Jasne, że ten nowy samochód mógłby być tańszy, ale może koszty eksploatacji są niższe, czy warunki gwarancji lepsze. Trudno tak oceniać bez głębszej wiedzy. Inna rzecz, że w ciągu sześciu lat ceny aut w poszczególnych klasach poszły w górę, technologia się zmieniła.

 • Maciej Miłosz

  Widzę, że PiS-owi skutecznie udało się zredefiniować pojęcie luksusu. Skoro Skoda czy Passat zaczynają się łapać do tej grupy, to w takim razie czym się stała zwykła S-klasa?

  • Jolanta Pałac

   Skoda to fajne auto. Do lexusa mu jednak daleko. Nie miej jednak , za publiczną kasę wyposażenie mogło by być nieco skromniejsze. Gadżety kosztują.

   • daro

    Tutaj się z Panią zgadzam , mogła też poczekać może jakiś bezdomy do końca roku by obdarował urząd Mercedesem S klasse , no ale trudno co począć najwyżej będą dwa .

    • Jolanta Pałac

     Tacy bezdomni to tylko w Toruniu 🙂 Na drugi marne szanse 🙂

     • abc

      Znając życie to Rydz Toruński jeszcze niejednego mercedesa a może nawet maybacha od bezdomnego dostanie 😉

     • Jolanta Pałac

      Czuję nutkę zazdrości. Czyż nie ? 🙂

     • abc

      No cóż…. Mam pecha… Bezdomni to nie moje środowisko 😉

     • Jolanta Pałac

      🙂

     • YES

      skody nie przyjmie…no może jak by ze złota była-złota ale skromna..

     • JAcenty

      Miej trochę wyczucia i skromności. Nie cała ze złota, klamki wystarczą…

   • Obserwator

    Pani mąż nie miał takich skrupułów stawiając szklane drzwi na betonowym placu pod katedrą wiec niech pani lepiej powstrzyma sie z krytyką. Tyle co mąż oddał plebanowi Decowi to jest dopiero skandal.

    • Jolanta Pałac

     Również proszę o powstrzymanie się od komentarzy.Przynajmniej do czasu, aż nauczy się Pan odróżniać granit od betonu, rozróżniać hierarchie kościelne oraz zgłębi moje koligacje rodzinne. Bez tej wiedzy pana komentarz wypadł słabo.

  • henryk

   Wszyscy podniecają się zakupem,ale nikt nie zwrócił uwagi,że prezydentem się jest do czasu wyboru nowego,a dopiero nowy prezydent sprawuje urząd po zaprzysiężeniu,co ma nastąpić dzisiaj.Czy zarządzenie wydał uprawniony organ?

   • Grzesiek

    Zgłoś to do phokuhatuhy

    • henryk

     Wystarczy do RIO.

     • Anka

      Obowiązki Prezydenta pełni się do czasu zaprzysiężenia nowo wybranego

   • JAcenty

    Do czasu zaprzysiężenia nowego władzę sprawuje stary prezydent. Kto to był?

    • henryk

     Pytanie, jakie czynności może w tym czasie wykonywać, bo na pewno nie może zmieniać uchwały budżetowej zarządzeniem.

     • JAcenty

      No i gadaj tu człowieku do ściany. Przecież już wyżej pisałem że tak, owszem prezydent ma prawo przesuwać środki w ramach tego samego rozdziału pomiędzy paragrafami wydatków, i tak owszem może to zrobić zarządzeniem.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Przecież „nikt nam nie powie, że czarne to czarne „. Zapomniałeś 😁😁

 • Wynalazca Diodak

  Nawet Ferdek Kiepski nie wymyśliłby witaminy A bms arogancji nowej prezydentki, a to dopiero początek, fakt, do Słupska do Biedronia trzeba mieć czym jeździć. Beata MS niczym kanciarz Sztyc z “Vabank II” włączający patefon w jednej ze scen mówiący: “Szwajcaria to etap przejściowy, teraz interesuje mnie Ameryka !!”, dla prezydentki Świdnica to też etap przejściowy, bardziej parlament, a nawet parlament europejski, oj będzie ciekawie !!!

 • oloderay

  I była poświęcić ten samochód u samego Biskupa… Koniec Świata jakby to powiedział Popiołek.

  • abc

   Ciekawe ile skasował za “pokropek” 😉

   • Perun

    Standardowo: co łaska, nie mniej niż 500:).

    • abc

     Ufff…. Całe szczęście, że tylko tyle. Obawiałem się, że będzie to procent od wartości auta. 😉

     • Perun

      No mówisz i masz: 500% wartości auta:)

 • Anonymous

  Nie ma jak mieć długi i kupować sobie drogie zabawki za pieniądze obywateli. Jeszcze robić to w taki “tajemniczy” sposób. Kolejny przykład wzorowej władzy… A wystarczyło kupić nowy bezpieczny samochód w wersji standard w oficjalnym przetargu i każdy by zrozumiał.

 • Doktor Alban

  Ciekaw jestem co na to słynny Świr z Wir ? ‘Sumienie Miasta ‘ Jakby Wojtek Murdzek wyciął taki numer, to by się indyczył na całego …

 • Janieon

  Hehe..Murdzek wiedział że przegra wybory i kupił najtańszego gniota dla swojego nastepcy. A to łobuz.

 • Светлана Хх

  Czy naprawdę jest korupcja w Europie? 🙂

  • JAcenty

   Oczywiście, że jest. Żaden kraj europejski nie jest od niej wolny. Przodują pod tym względem zwłaszcza nasi ‘starsi bracia’ zza wschodniej granicy.

 • weed4life

  Nie mam nic do kupna służbowego samochodu. Nie podoba mi się tylko nagła zmiana zapisów budżetowych i jej forma jak i sam tryb zamówienia publicznego. Nawet w momencie gdy bezprzetargowy tryb był dozwolony (określony ustawowy “limit” nie został przekroczony, chociaż mało brakowało), można było w dalszym ciągu zarządzić przetarg.

  • JAcenty

   Art.4 ust 8 Ustawy Prawo Zamówień Publicznych: Ustawy NIE STOSUJE SIĘ do zamówień o wartości poniżej 30.000 euro. Czyli przetargu nie organizujemy, można za to zrobić na przykład rozeznanie rynku, konkurs ofert, zapytanie dostawców czy inną formę według na przykład regulaminu wewnętrznego. Co prawda to prawda.

   • weed4life

    To, że Ustawa Prawo Zamówień Publicznych nie jest stosowana w przypadku tego zamówienia, to nie oznacza, że nie można było zawrzeć umowy w drodze aukcji albo przetargu.