Strona główna 0_Slider Karykatury radnych na pożegnanie z kadencją

Karykatury radnych na pożegnanie z kadencją

16

Chęcią wręczenia nietypowych podarunków tłumaczy przewodniczący świdnickiej Rady Miejskiej, Jan Dzięcielski pomysł przygotowania karykaturalnych portretów radnych z kończącej się kadencji 2014-2018. Początkowo planowano, że portretów powstanie 26, jednak po pytaniach zadanych przewodniczącemu przez portal Swidnica24.pl nagłej zmianie uległ zakres umowy, która została zawarta 1 sierpnia.

Jak tłumaczy Dzięcielski, karykatury mają zostać wręczone radnym na koniec kadencji zamiast tradycyjnych, pamiątkowych podarunków. – Wymyśliłem pomysł pseudo-karykatur, których koszt przygotowania będzie zbliżony do tego, co było wcześniej. Daleki jestem od wydawania nieswoich pieniędzy – wyjaśnia i zapewnia przewodniczący Rady. Przygotowaniem portretów za 4 615 złotych zajmie się świdnicki artysta Robert Kukla, znany z licznych murali zdobiących miasto.

Zaskoczenia pomysłem Dzięcielskiego nie kryją inni radni. – Nic nie słyszałem o takiej inicjatywie – mówi radny Krzysztof Lewandowski, żartobliwie pytając, czy portrety nawiązywać będą do stylistyki barokowej i czy radni na czas ich powstawania powinni ubrać strój odpowiadający epoce. – Lubię takie gadżety, ale jak sam za nie zapłacę. W obecnej sytuacji odbiór społeczny jest jednoznaczny: to przerost formy nad treścią – dodaje Lewandowski. – Pierwszy raz się z czymś takim spotykam. To niepotrzebny wydatek i fanaberia – kwituje pomysł wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Marcin Paluszek. – Jak będę potrzebował portret to sam go zamówię i za niego zapłacę – dodaje z kolei radny Janusz Solecki.

Jak tłumaczy Dzięcielski, portrety miały być dla radnych niespodzianką. Trudno jednak o niespodziankę, gdy o umowie na wykonanie karykatur mógł się przekonać każdy mieszkaniec zaglądający do Elektronicznego Rejestru Umów, prowadzonego przez świdnicki magistrat. Przewodniczący wyjaśnia też, dlaczego wykonanych miało zostać aż 26 karykaturalnych wizerunków przy jedynie 23 radnych. Według Dzięcielskiego trzy portrety miały trafić do urzędniczek pracujących w biurze Rady.

Po zadaniu przewodniczącemu Rady Miejskiej pytań w sprawie karykatur, zmianie uległ wpis we wspomnianym rejestrze, dotyczący umowy zawartej 1 sierpnia z Robertem Kuklą. Zmniejszono liczbę wykonywanych portretów z 26 do 23. Zamiast jednak zamieścić oddzielny wpis informujący o podpisaniu aneksu lub zawarciu nowej, skorygowanej umowy, urzędnicy zdecydowali się zmienić sam opis zawartej kilka tygodni temu umowy. Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego z prośbą o wyjaśnienie, czy praktyka zmieniania w ten sposób umów zawieranych przez miasto jest powszechna.

wyciąg z rejestru umów: przed i po zadaniu pytań w sprawie przygotowania portretów radnych

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Zdzisław a

  A jakich wymiarów mają być te portrety?Bo średnio za portret wychodzi 200 zł…

  • Mareczek

   No,cesarzowej będzie większy.

 • Teresa Libędzka

  Zaraz, zaraz… zmienili ot tak sobie zamówienie z 26 do 23 karykatur, a kwota zapłaty pozostała ta sama? Hmm……. Zakładam, że radni Solecki i Lewandowski portretów nie przyjmą sądząc z ich wypowiedzi, więc już potrzebne będzie tylko… 21. Dwie pójdą do śmieci, a kwota dalej pozostanie ta sama? Taaaaaa……

 • henryk

  Najlepiej zamówić karykaturę całej rady.

  • Kamil

   Podsumowując 4 lata, to ta cała rada była już karykaturą prawdziwych radnych.

 • Nie usuwajcie konta!

  Myślę, że formuła “Pan Przewodniczący Dzięcielski” już się wyczerpała.

  • Mareczek

   Będzie wickiem.

   • Nie usuwajcie konta!

    Oby nie miał być czyim.

 • Nie usuwajcie konta!

  A nad morzem za 5 dyszek rysują karykatury. To nawet z dojazdem taniej by wyszło 😉

 • stonic

  rozrzutność na koniec?

  • Mareczek

   Zwykła głupota i buta.

 • Siostra Bernadetka

  Podarunki? Toniech se zrzutkę zrobią.
  Na koszt podatnika zezwalam na wydrukowanie dyplomu i to nie uznania a UCZESTNICTWA.

  W głowach mają poprzewracane wszyscy kolejni bez wyjątku ale czas już z tym skonczyć.

 • AnkaH

  dobrze rozumiem przesłanie, że obecna rada jest karykaturą rady miejskiej?

 • Maciej Miłosz

  Może lepiej po prostu wziąć jakąś chwilówkę i kupić radnym kwiatki?

  • henryk

   Mają wystarczająco w mieście.

 • kibol

  Dużo taniej i prościej byłoby zrobić im fotki w wersji cyfrowej, a efekt artystyczny będzie podobny 🙂 Ponadto sądzę,że jedynym sukcesem obecnej rady jest nie zadłużenie miasta o kolejne 30 mln, a takie spustoszenie wywołałoby “zmodernizowanie” kąpieliska otwartego ( uzywalność 2-3 miesiace), zamiast zbudowanie porządnego basenu pod dachem używalność 12 miesięcy ). Nawet Witoszów to potrafił, a nasi nieudacznicy NIE.