Strona główna 0_Slider Sprawdzili, ile wynoszą opłaty w miastach. Jak wypadła Świdnica?

Sprawdzili, ile wynoszą opłaty w miastach. Jak wypadła Świdnica?

3

Eksperci firmy Curulis podliczyli wydatki na usługi komunalne, jakie każdego roku ponoszą polskie rodziny. W rankingu obejmującym wszystkie miasta powiatowe zwrócono uwagę na opłaty związane z zaopatrzeniem w wodę, odprowadzaniem ścieków, odbiorem odpadów, korzystanie z komunikacji publicznej i stref płatnego parkowania, a także uwzględniono wysokość podatku od nieruchomości.

Wszyscy chcemy żyć w czystym, przyjaznym i zadbanym otoczeniu. Dziś bieżąca woda, odbiór śmieci czy transport publiczny są codziennością, na którą z biegiem lat przestajemy zwracać uwagę. Poza jednym przypadkiem – kiedy przychodzi nam zapłacić rachunek – twierdzi Mateusz Klupczyński, prezes firmy Curulis. – Wierzymy, że wyniki rankingu przyczynią się do refleksji nad kosztami, jakie mieszkańcy gmin i miast muszą ponosić, a także skłonią do modyfikacji swojej polityki tam, gdzie to niezbędne – dodaje.

Autorzy zestawienia przeanalizowali dane z 339 miast powiatowych. Uwzględnili przy tym średnie zużycie wody i ścieków przez rodzinę, powierzchnię mieszkania, czy też częstotliwość korzystania z komunikacji miejskiej i wjazdów samochodem do centrum miasta.

Liderem rankingu zostało miasto Kozienice z wynikiem 1310,41 złotych, zaś najniżej uplasowało się miasto Tarnowskie Góry, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne wyniosły 3909,42 złotych. – Różnica rocznych kosztów pomiędzy najtańszym a najdroższym miastem wynosi prawie 2600 zł, co wskazuje na duże dysproporcje i świadczy o różnych strategiach zarządzania w zakresie tych samych usług. Średnie wydatki na usługi komunalne w miastach powiatowych wynoszą 2764,06 zł/rok – wyliczają autorzy zestawienia.

Wśród 339 miast Świdnica zajęła 184 miejsce, z rocznymi wydatkami szacowanymi na 2788,67 złotych. Dla porównania, nieodległy Jawor zajął 5 pozycję (1 655,94 zł/rok), zaś Wałbrzych – miejsce 331 (3645,00 zł/rok).

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułGdzie jest Misiek?
Następny artykułKarykatury radnych na pożegnanie z kadencją