Strona główna 0_Slider Drugie podejście do remontu świdnickiego kąpieliska. Tym razem się uda?

Drugie podejście do remontu świdnickiego kąpieliska. Tym razem się uda?

11

Jest przetarg na zaprojektowanie i gruntowną przebudowę świdnickiego kąpieliska przy ulicy Śląskiej. Nie ma już mowy o podgrzewanej wodzie w basenach. W zamian jest za to plan budowy nowych wodnych atrakcji. Czy po porażce poprzedniego zamówienia i wyrzuceniu do kosza wcześniejszego projektu przebudowy za 116 tys. złotych jest wreszcie szansa na gruntowny remont wiekowego kąpieliska?

Zgodnie z najnowszymi planami, remont letniego kąpieliska przy ulicy Śląskiej ma się zakończyć do 12 października 2020 roku. Szacowany koszt inwestycji może sięgnąć 18 milionów złotych. Przebudowa obejmuje m.in. budowę stalowych niecek basenów zewnętrznych o powierzchni lustra wody ok. 3110m² wraz z wyposażeniem oraz zjeżdżalniami. Powstać ma także zjeżdżalnia, wodny plac zabaw, tarasy wypoczynkowe wraz z żaglami solarnymi, piaszczysta plaża, trybuny terenowe, altany wypoczynkowe, wieża ratownicza oraz przebieralnie terenowe. Oprócz tego powstanie stosowna infrastruktura techniczna oraz nasadzenia zieleni.

Jeśli chodzi o same baseny, zgodnie z najnowszymi planami powstać mają:

1) basen sportowy o wymiarach 50x21m z 8 torami dla zawodników, o głębokości 2,0-3,8m, a także z trampolinami o wysokości 1m i 3m;

2) basen rekreacyjny nr 1 o wymiarach 36x20m, głębokości 0,9-1,25m, z wyposażeniem rekreacyjnym: masaże karku wąskie i szerokie, dzika rzeka, kula generująca fale;

3) basen rekreacyjny nr 2 o wymiarach 43x25m, głębokości 0,9-1,20m, z wyposażeniem rekreacyjnym: m.in. masaże karku wąskie i szerokie, gejzery powietrzne, grzybki wodne, wodny balon, ścieżka pontonowa, podwodna leżanka i ławeczka z masażem powietrznym, zjeżdżalnie;

4) brodzik dla dzieci o wymiarach 29,50×9,15m, głębokości 0,0-0,3m, wyposażony m.in. w jeża wodnego i zjeżdżalnię dla dzieci.

***

O tym, dlaczego gruntowny remont kąpieliska jest konieczny już w czerwcu 2017 roku mówił Włodzimierz Banaś, projektant odpowiedzialny za poprzednio przygotowany projekt przebudowy i rozbudowy basenu. – Okres budowy obiektu przypada na pierwszą połowę XX wieku i określono na lata 1928-1930. (…) W chwili obecnej okładziny niecek basenowych są uszkodzone i nie nadają się do dalszej eksploatacji; (…) na powierzchni elementów żelbetowych występują uszkodzenia powstałe z długiego okresu eksploatacji. Dalsza eksploatacja obniża komfort użytkowania obiektu oraz pogarsza jego stan. Wokół niecek basenowych istnieje betonowa plaża basenowa. Na plaży licznie występują deformacje, uskoki, zarysowania i wyszczerbienia. Dalsze użytkowanie plaży w takim stanie nie jest możliwe – opisywał.

W listopadzie 2017 roku prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska podpisała umowę z prezesem świdnickich wodociągów, zgodnie z którą Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji powierzono wykonanie modernizacji i użytkowanie kąpieliska. Spółka, nie mającą z basenem nic wspólnego poza wodą, ogłosiła przetarg na wykonanie robót. Jak się jednak okazało, przygotowany za 116 tys. złotych projekt biura Archiprojekt Włodzimierza Banasia okazał się nieporozumieniem. Firmy zainteresowane wykonaniem modernizacji zgłosiły do niego aż 176 pytań. ŚPWiK nie skończyło na nie odpowiadać i zapadła decyzja o unieważnieniu całego postępowania.

Kąpielisko było jednak eksploatowane dalej, na co w 2018 roku przeznaczono 410 tys. złotych – nieprzewidzianych wcześniej w budżecie, z uwagi na planowaną przebudowę. Tegoroczny sezon wodnego wypoczynku przy ulicy Śląskiej właśnie dobiega końca. Po raz ostatni baseny letnie będą czynne w niedzielę, 2 września. Jeżeli tym razem uda się wyłonić projektanta i wykonawcę przebudowy, kąpielisko może pozostać zamknięte przez najbliższe 2 lata.

Michał Nadolski
[email protected]