Strona główna Wydarzenia Świdnica Małe dzieła sztuki w klubie “Bolko”

Małe dzieła sztuki w klubie “Bolko” [FOTO]

0

Wszystko, co tylko da się stworzyć w pomniejszeniu, można obejrzeć podczas Świdnickiego Biennale Modelarskiego. Na zaproszenie IPMS Świdnica-Świdnickie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych im. PFT odpowiedziało kilkudziesięciu pasjonatów modelarstwa z Polski, a nawet z odległej Hiszpanii. Miniaturowe dzieła sztuki można bezpłatnie oglądać do 2 września 2018 roku.

Biennale Modelarskie to festiwal i konkurs modelarski. Prezentowane będą modele redukcyjne wszystkiego, co zostało zbudowane przez ludzi, a i również to, co wymyślili modelarze, czyli co można by jeszcze zbudować (tzw. modele SF) – wyjaśnia Tomasz Kędzierski z IPMS Świdnica.

Na Biennale odbędą się dwa rodzaje konkursu modelarskiego. Pierwszy to festiwal – modele oceniane będą przez licencjonowanych sędziów modelarskich w sposób uproszczony. Drugi to konkurs – modele oceniane będą w oparciu o regulamin sędziowania modeli redukcyjnych, każdy model będzie musiał posiadać tzw. dokumentację modelarską, czyli do modelu musi być dołączona papierowa dokumentacja zawierająca rysunki i zdjęcia elementów, w które został uzupełniony zestaw aby nadać mu cechy modelu redukcyjnego.

W ramach promocji Świdnicy główną nagrodą od 2007 roku jest statuetka świdniczanina – Manfreda von Richthofena, nagroda ta jest przyznawana za najlepszy model samolotu z I wojny światowej, ta sama statuetka jest fundowana przez IPMS Świdnica na modelarskich mistrzostwach Model ScaleWorld które odbywają się od 53 lat w Telford w Wielkiej Brytanii.

Wystawę można zwiedzać w sobotę 1.09 od 12.00 do 17.00, w niedzielę 2.09 od 9.00 do 13.00. Uroczyste zakończenie konkursu i wręczenie nagród zaplanowano na godzinę 13.00. Wstęp dla widzów bezpłatny.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński