Strona główna 0_Slider Jaskinia Nietoperzy w remoncie. Nowe otwarcie za miesiąc?

Jaskinia Nietoperzy w remoncie. Nowe otwarcie za miesiąc? [FOTO]

0

Świdnicka makieta jaskini, stanowiąca wierną jej kopię i stworzona z myślą, by przybliżać niezwykłe zwierzęta, jakimi są nietoperze, przechodzi właśnie remont. Atrakcja i edukacyjny obiekt Nadleśnictwa Świdnica chętnie odwiedzany przez mieszkańców Świdnicy i okolic ma być ponownie otwarty za około miesiąc.

Jak wyjaśnia Monika Drozdowska z Nadleśnictwa Świdnica działający od 6 lat edukacyjny obiekt wymagał już odświeżenia. W ramach przeprowadzanych prac zaplanowano m.in. remont podłogi i malowanie ścian. Jaskinia Nietoperzy jest obecnie zamknięta, a jej nowe oblicze zobaczymy za około miesiąc.

Stacja Edukacji Ekologicznej powstała w 2012 roku. Została stworzona na powierzchni 500 mkw, w dawnej fabryce fortepianów w Świdnicy, dzięki m.in. unijnej dotacji w wysokości ponad 800 tys. zł. Stacja mieści się w dwóch budynkach. W pierwszym z nich znajdują się – sale wystawiennicze, sala multimedialna i laboratoryjna, w której m.in. pod mikroskopami można oglądać preparaty roślin i zwierząt.

W drugim natomiast zrealizowano remontowaną właśnie Jaskinię Nietoperzy. Makieta stanowi wierną kopię naturalnych jaskiń, w której z bliska można przyglądać się podstawowym formom krasowym. Wewnątrz odwiedzający poznają także najpopularniejsze w Sudetach nietoperze. Jaskinię zaprojektowała i wykonała firma Kreator, która m.in. aranżowała podziemia Krakowa i Muzeum Przyrodnicze w Białowieży.

Niecały rok po otwarciu stacji zaczęły pojawiać się w niej także pierwsze zwierzaki – najpierw owady, później zwierzęta futerkowe. Tak powstało minizoo świdnickiego nadleśnictwa, w którym można zobaczyć – lotopałanki, króliki, świnki morskie, papugi – czerwoną Florę i zielonego Florka, dwie jaszczurki – Agamę Brodatą i Gekona Lamparciego, żółtego węża zbożowego, patyczaki, a także karaczany – olbrzymie i madagaskarskie.

/Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułWyśpiewali piosenki na siódmą płytę
Następny artykułŚwidnickie trojaczki już na świecie!