Strona główna 0_Slider Górka saneczkowa i psi wybieg. Odmienią park Sikorskiego?

Górka saneczkowa i psi wybieg. Odmienią park Sikorskiego?

1

Do końca sierpnia powinna zakończyć się rewitalizacja parku im. Władysława Sikorskiego. Zyska on kilka nowych atrakcji, a także nowe ścieżki, oświetlenie i monitoring. Szacuje się, że kolejny etap prac może pochłonąć około 2,2 mln złotych.

Park Sikorskiego to kolejny teren zielony w Świdnicy, który zostanie poddany rewitalizacji. Obszar o powierzchni ponad 8 hektarów przez lata stał zapomniany, niemal porzucony przez miasto. Nikt nie zajmował się pielęgnacją tamtejszej – coraz bardziej zdziczałej i chorej – zieleni. Efekty były widoczne po każdym silniejszym wietrze, a połamane gałęzie stanowiły coraz większe zagrożenie dla osób odwiedzających park.

Najpierw wycinka, później rozbiórka
Pierwszy z przetargów ogłoszonych przez świdnicki magistrat, przyniósł zapowiedź szokującej skali wycinki drzew. – Wytyczne do projektu w parku im. Władysława Sikorskiego wskazują do usunięcia 342 osobniki (244 w stanie bardzo złym) na 1885 zinwentaryzowanych drzew, co stanowi 18% – wyliczał Jan Dzięcielski, przewodniczący świdnickiej Rady Miasta, były nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnica. – Usunięte zostaną drzewa chore i niebezpieczne, nie rokujące szans na przeżycie. To także wycinka kompozycyjna, która polegać będzie na usunięciu samosiewów, zakłócających kompozycję parku, umożliwiających prawidłowy rozwój krzewów oraz roślinności niskiego piętra – tłumaczyła z kolei rzeczniczka magistratu, Magdalena Dzwonkowska.

Wywołująca kontrowersje wycinka zbliża się już powoli do końca. To oznacza, że wkrótce będzie można przejść do kolejnego etapu rewitalizacji, którego początki także będą wiązały się wykonaniem prac porządkowych. Rozebrane mają zostać pozostałości po siedziskach, kamiennych schodach i murkach w amfiteatrze, zlikwidowane zostaną też pozostałości po ogrodzeniu wokół amfiteatru oraz wszystkie betonowe pozostałości po pomnikach i innych elementach znajdujących się na terenie parku.

Oświetlenie ma zyskać m.in. istniejący plac zabaw

Bezpieczniej i wygodniej
Drugi etap remontu ma na celu także poprawę bezpieczeństwa. Ma w tym pomóc nie tylko 120 nowych latarni parkowych i innych lamp, ale także 7 kamer podłączonych do systemu monitoringu miejskiego. Na terenie parku stanie też ponad 60 nowych ławek oraz ponad 20 śmietników.

W ramach prac wyremontowana zostanie nawierzchnia parkowych alejek, których układ ma nawiązywać do historycznej kompozycji ciągów pieszych z XIX wieku. Przebudowa obejmie także istniejącą ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż ulicy Sikorskiego.

Jedną z atrakcji rewitalizowanego terenu ma być tzw. “psi park”, który powstanie w północnej części parku Sikorskiego, niedaleko ulicy Letniej. Będzie to ogrodzone miejsce do zabaw z psami. Zostaną tam ustawione wzniesienia, tunele, pochylnie, słupki do slalomu, czy też płotki do skoków. Stanie tam także poidło dla psów.

Drugą z atrakcji ma być górka saneczkowa utworzona w miejscu dawnego amfiteatru. Będą ją oświetlały dedykowane lampy, które będzie można włączyć na żądanie korzystających z górki.

/mn/