Wieża ratuszowa, wieża radości [PROGRAM]

  30

  Specjalny koncert zespołu „Sztywny Pal Azji”, występ Katarzyny Szubert na skrzypcach elektrycznych, widowisko laserowe i dyskoteka pod gwiazdami. Te i więcej atrakcji zaplanowano na sobotę, 2 czerwca w związku z zakończeniem prac przy odbudowie wieży ratuszowej – informuje Stefan Augustyn, rzecznik świdnickiego UM. Impreza zorganizowana będzie pod hasłem „Wieża radości”. W programie przewidziano również prezentację części musicalu „Nasze Metro”, przygotowanego przez Młodzieżowy Domu Kultury, a także występy świdnickich zespołów m. in. Zero Procent.

  W ramach festynu Sztywny Pal Azji wykona znaną piosenkę „Wieża radości, wieża samotności”. Piosenka ta będzie wykorzystywana do promocji wieży, która czeka na otwarcie.

  Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na koniec maja. Potem rozpocznie się żmudna procedura odbioru, wykonania ewentualnych drobnych poprawek i uzyskania niezbędnych zezwoleń. Chcemy wieżę otworzyć dla zwiedzających jeszcze w tym sezonie wakacyjnym, powinno się to udać w lipcu – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy i dodaje. To nietypowa inwestycja, trudna do zrealizowania pod kątem budowlanym i równie skomplikowana jeśli chodzi o odbiory i dopuszczenie do użytku. Te obostrzenia są konieczne ze względu na zapewnienie pełnego bezpieczeństwa dla zwiedzających.

  W związku z zakończeniem inwestycji przygotowana została specjalna moneta okolicznościowa – 6 kwartników świdnickich.

  Kwartnik to nazwa pierwszej monety groszowej w środkowej Europie. Była to moneta srebrna, wybijana w średniowieczu ok. 1290-1330 r. na terenie księstw śląskich. Moneta będzie dostępna od 2 czerwca. Miłośnicy numizmatycznych pamiątek będą mogli kupić 6 kwartników świdnickich w ozdobnym blistrze lub jako monetę wybitą podczas festynu „Wieża radości”. Monetę zaprojektował grafik Marcin Bronikowski. Zdjęcia do okolicznościowego blistra bezpłatnie udostępnił Mariusz Barcicki, miłośnik historii Świdnicy i radny.

   

  ***

  Program imprezy „Wieża radości”

  2 czerwca [sobota]

  Rynek [start 16:00]

   

  • godz. 10:00 – Ręczne wybijanie monety okolicznościowej – 6 kwartników świdnickich,
  • godz. 16:00 – Gala Festiwalu Piosenki Przedszkolnej,
  • godz. 17:00 – Zespoły amatorskie,
  • godz. 19:00 – Zero Procent [rock],
  • godz. 20:30 – Nasze Metro MDK,
  • godz. 21:00 – Sztywny Pal Azji [rock],
  • godz. 22:20 – Widowisko laserowe,
  • godz. 22:40 – Kasia Szubert – Electrica Laser Violin feat. Visual Sensation [electro],
  • godz. 23:00 – Dyskoteka pod gwiazdami.

   ***

   Sztywny Pal Azji to grupa, która działa od 1986 roku. Założona przez gitarzystę, i jednocześnie głównego twórcę repertuaru Jarosława Kisińskiego oraz Leszka Nowaka, Pawła Nazimka, Janusza Dedę i Andrzeja Turka. Pierwszy sukces odniósł na Festiwalu w Jarocinie w 1986 r., gdzie dał się poznać jako zespół popowo-rockowy o punkowym zabarwieniu. Rok później wyszła debiutancka płyta zespołu pt. Europa i Azja. Największe przeboje pochodzące z tego albumu, „Spotkanie z…” oraz „Wieża radości, wieża samotności” szybko znalazły się na wysokich miejscach Listy przebojów Programu Trzeciego. Na płycie gościnnie wystąpił Ryszard Wojciul, który wkrótce potem stał się członkiem zespołu. W plebiscycie Polski Top Wszech Czasów 2012, w którym słuchacze Trójki wybierają najważniejsze polskie piosenki przebój „Wieża radości, wieża samotności” zajęła 4. miejsce.

  (Źródło: Wikipedia)

  Występ zespołu:

  ***

  Atrakcją sobotniej imprezy (2 czerwca) „Wieża radości” będzie pokaz laserów i pirotechniki w wykonaniu firmy Visual Sensation oraz efektowny występ skrzypaczki Katarzyny Szubert z koncertem „Kasia – Electrica Laser Violin”.

  Katarzyna Szubert jest absolwentką poznańskiej Akademii Muzycznej w mistrzowskiej klasie skrzypiec prof. Michała Grabarczyka. W swoim dorobku estradowym posiada występy zarówno na scenach europejskich jak i rodzimych, m. in. solowe koncerty w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Nagrywała dla radia BBC w szkockim Aberdeen. W swoim repertuarze posiada zarówno utwory i koncerty klasyczne wykonywane na skrzypcach tradycyjnych oraz kompozycje z pogranicza popu, techno, trance i muzyki irlandzkiej, w których wykorzystuje skrzypce elektryczne.

  (Źródło: kasiaszubert.wizytowka.pl)

  Występ Katarzyny Szubert:

  Poprzedni artykułWygraj bilety na ŚKPR
  Następny artykułStrzegom otworzy cykl Pucharu Świata w jeździectwie