Wkrótce zacznie się przebudowa miejskiego stadionu w Świdnicy

Wkrótce zacznie się przebudowa miejskiego stadionu w Świdnicy

15
PODZIEL SIĘ

Firma Saltex Europa z Wrocławia przebuduje stadion przy ulicy Śląskiej w Świdnicy. W czwartek, 23 marca, wykonawcy przekazany zostanie plac budowy. Inwestycja podzielona jest na dwa etapy. Etap I przebudowy ma zakończyć się 15 września tego roku. Całość będzie kosztowała 7 milionów 300 tysięcy złotych. Półtora miliona miasto Świdnica pozyskało z Ministerstwa Sportu i Turystyki – informuje Magdalena Dzwonkowska z UM w Świdnicy.

Umowę podpisali 17 marca prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska i dyrektor zarządzający firmy Saltex Europa, Grzegorz Zych.

Inwestycja obejmuje przebudowę płyty głównej boiska o nawierzchni trawiastej układanej z rolki wraz z instalacją nawadniającą, budowę bieżni lekkoatletycznej o nawierzchni syntetycznej, budowę urządzeń lekkoatletycznych oraz przybudowę trybun wraz z zadaszeniem i budynkiem spikera. Ponadto zadanie obejmuje między innymi przebudowę części istniejącego ogrodzenia, sieci wodociągowej oraz kanalizacji deszczowej.


Stadion będzie dostosowany do wymogów kategorii V B wg wytycznych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i IAAF – Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych oraz dla wymagań licencyjnych Polskiego Związku Piłki Nożnej w zakresie infrastruktury piłkarskiej dla obiektów mi.n. III ligi.

Na arenie stadionu znajdzie się zestaw urządzeń lekkoatletycznych: skocznia do skoku wzwyż, w dal, trójskoku, dwuścieżkowa skocznia do skoku o tyczce, rów z wodą do biegu z przeszkodami, rzutnia do pchnięcia kulą, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem oraz dwie rzutnie do rzutu oszczepem. Czterotorowa okólna bieżnia 400 metrowa (na dystansie 100 metrów – sześć torów) zostanie oświetlona. Trybuny na 999 miejsc będą częściowo zadaszone (ok. 500 miejsc), a cały obiekt zostanie nagłośniony i objęty monitoringiem.
W trakcie inwestycji rozebrane zostaną budynki, tj. toalety oraz budynek z wieżą. W drugim etapie zostanie rozebrany budynek szatniowy przy boiskach bocznych oraz zostaną wybudowane nowe budynki toalet i zaplecza szatniowo-sanitarnego.

– Mam nadzieję, że obiekt zostanie udostępniony zgodnie z ustalonym terminem. Liczę na dobrą współpracę z wykonawcą robót zwłaszcza w zakresie odpowiedniego zabezpieczenia terenu i planowania prac z uwzględnieniem imprez, które w okresie wiosenno-letnim odbędą się na naszych obiektach. Mam na myśli między innymi Rajd Krause, Dni Świdnicy, zawody The World Games, turniej Silesian Cup, czy Miasto Dzieci – mówi Jerzy Żądło, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

/UM w Świdnicy, opr. red./
Zdjęcia UM w Świdnicy

 • Obserwator

  No i fajnie, jak powiedział trener z reklamy 🙂

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   Fajnie że ruszyli z dużymi inwestycjami. Trzymam kciuki żeby się udało.

 • Pająk

  Czy jest jakiś klub lekkoatletyczny w Świdnicy? Natomiast za rów z wodą powinien zapłacić pom połowie geniusz Szymon i Stalin . Decyzje o milionowych inwestycjach podejmują ludzie którzy nie mają pojęcia o tym co zlecają i dla kogo .

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   A Pałac i Skorski czym sie zapisali jeśli chodzi o inwestycje w infrastrukturę sportowa przez 12lat? Bo nie zauważyłem by cokolwiek w tej dziedzinie zrobili. 12 lat kompletne NiC ZERO!!!!!!!!!!!

   Jak można było dopuścić do niszczenia całego kompleksu OSIR i basenów krytych? Dlaczego nic nie remontowano?

   • Krzysztof Czarnecki

    Z którego pokoju w urzędzie miasta piszesz?

  • Krzysztof Czarnecki

   Klubu nie ma, ale aby dostać dotację w ministerstwa sportu, obiekt musi spełniać odpowiednie wymagania, stąd te skocznie, rzutnie i rów z wodą. Masz napisane w artykule, jakie wymogi musi spełniać.

   • Marek Cccc

    Panie Czarnecki jako byly dyrektor osir nie wie ze w swidnicy trenuja 2 kluby jeden miejski drugi gminny. Olimpa Świdnica oraz GLKS Świdnica i to kluby gdzie odnosi sie sukcesu na arenie ogolnopopskiej. Mielismy nawet reprezentantow Polski w biegach przelajowych oraz 400m przez płotki.

    • Krzysztof Czarnecki

     Kluczowe słowo – mieliśmy. To czas przeszły.

     W obu klubach trenują biegacze. Nikt nie rzuca dyskiem, ani nie skacze o tyczce. W programach zajęć sportowych w szkołach tych konkurencji już nie ma, nie ma rzutu oszczepem, skoku wzwyż czy w dal. W zasadzie te elementy wyposażenie stadionu są na chwile obecną „dla nikogo”, choć nie wątpię, że wkrótce powstaną nowe, dynamiczne kluby sportowe, bo każdy chciałby skorzystać za frajer z takiego obiektu.

     • Marek Cccc

      Gdyby pan wiedzial to gdyby byly warunki do trenowania skoku wzwyż i o tyczce to mieli byśmy dobrych wieloboistow w Świdnicy. A ze nadze miasto nie ma warunkow do cwiczenia skoku wzwyż to jiestety tracimy talenty. A ogolnie na lekcjach wf uczą czegoś? Czy daja pilke i grajcie?

     • Krzysztof Czarnecki

      Gdybym znalazł kamień filozoficzny, to byłbym młody, piękny i bogaty. W jaki sposób Paweł Fajdek stał się wybitnym sportowcem? Pracą, nie wypasionym stadionem, bo o ile wiem, w Żarowie takiego nie ma. Anita Włodarczyk trenuje na ruinie, a zaczynała na nadrzecznych łąkach.

      Gadanie, że nie ma sportowców, bo nie było stadionu, jest wzorcową ilustracją przysłowia o baletnicy i tym, co uniemożliwiło jej zostanie gwiazdą. Tak, jak lady De Burgh z powieści „Duma i uprzedzenie”, która „gdyby tylko ćwiczyła, byłaby wybitną pianistką”. Piłkarze mają cztery dobre boiska do dyspozycji, a klepią na piątym poziomie rozgrywek. To nie stadion decyduje, czy ktoś jest dobry, czy nie, tylko zawodnicy i trenerzy.

     • Marek Cccc

      A gdzie mieli trenowac.w.swidny skok wzwyż czy o tyczce. Najbliżej można bylo to robić we.Wrocławiu dlatego uciekli do.wroclawskich klubow gdzie sa warunki do trenowania. A Żarów ma zrobiona małą rzutnie do młota chciałem zauważyć i tam ogolnie byla sekscja rzutu.mlotem Zielonego Dębu

 • Madzia

  Proponuje panu Suwalskiemu otworzyć sklep z tyczkami zarobi krocie w dwa miesiące po zakończeniu budowy tego obiektu . A tak na marginesie ciekawe czy ktoś już wie za co , kto i kiedy dokończy te inwestycję ? Czy może pierwsze mistrzostwa świata w LA odbędą się w Świdnicy bez trybun? 😉

 • sąsiad z przeciwka

  no to trzymamy kciuki za terminową i bezproblemową realizacje…

 • Norbert Madalinski

  Hejterzy vs. pragmatycy 2:2. Fajnie,że będzie nowocześnie 😀 POpieram 🙂

 • marekzegarek

  Firma z Wrocławia wzięła za grosze , zastosują materiały „zastępcze” i tematu nie dokończą .Ogłosi się nowy temat i wezmą miejscowe firmy.Skończą ale to już będzie 2020r i nowa władza.