Niebezpieczna sekta w Świdnicy

Niebezpieczna sekta w Świdnicy

65
PODZIEL SIĘ

W skrzynkach pocztowych mieszkańców Świnicy pojawiły się ulotki sekty z Czech. Treść na nich brzmi absurdalne, ale jak twierdzi ojciec Paweł Adamik samo wykorzystywanie symboli chrześcijańskich ma zwiększać wiarygodność grupy, która jest o tyle niebezpieczna, że jej członków nie można zidentyfikować.

O ulotkach czeskiej sekty „Anioły Nieba” poinformował redakcje Świdnica24 jeden z mieszkańców Osiedla Młodych w Świdnicy. – W zeszłym tygodniu zadzwonił do mnie domofon. W słuchawce usłyszałem mężczyznę, który prosił o otworzenie drzwi. Miał zagraniczny akcent. Kolejnego dnia w skrzynce odnalazłem ulotkę czeskiej sekty „Anioły Nieba”, o której przeczytałem, że jest niebezpieczna – opisuje sytuację zaniepokojony świdniczanin.

Na ulotce widnieją absurdalne napisy – ostrzegające o chipowaniu ludzkości przez „jaszczury z piekła”, informujące o gotowości ewakuacyjnej z Ziemi i oferujące pomoc w wyzwoleniu z sideł zła. Na swoich stronach sekta sugeruje pozbycie się majątku i informuje o swoich kontach, na które można wpłacać darowizny.

Jak na razie nie zgłosiła się do nas żadna z osób w sprawie tej konkretnej grupy. Po przyjrzeniu się natomiast stronie internetowej mogę stwierdzić, że tego typu grupy są na tyle niebezpieczne, że nie można jej członków zidentyfikować. Tak naprawdę nie wiemy,  kto jest po drugiej stronie – wyjaśnia ojciec Paweł Adamik, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach we Wrocławiu.

Sekta wykorzystuje w swej ideologii symbole religii chrześcijańskiej. – Abstrahując od treści, która brzmi trochę bajkowo i absurdalnie, nasuwa się pytanie – co jest celem takiej grupy? Przez to, że nie można zidentyfikować jej członków, należy domyślać się, że grupa nie ma dobrych intencji – stwierdza ojciec Adamik. – Żyjemy w kraju katolickim, więc wykorzystywanie symboli związanych z chrześcijaństwem zwiększa wiarygodność dla tej grupy – tłumaczy.

O sekcie nie ma informacji na policji. – W 2017 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy nie odnotowaliśmy zgłoszeń o roznoszeniu ulotek dotyczących organizacji Anioły Nieba. Nie posiadamy też informacji o działalności „sekty” Anioły Nieba na terenie powiatu świdnickiego – wyjaśnia oficer prasowy KPP w Świdnicy Magdalena Ząbek.

Samo pojęcie sekty nie istnieje w polskim prawodawstwie. – Pojęcie to, z uwagi na brak występowania w przepisach prawa, nie jest w polskim języku prawniczym stosowane w odniesieniu do żadnej z religii. Obowiązujące w Polsce prawo każdemu gwarantuje wolność wyznania, głoszenia i sprawowania kultu religijnego (bez różnicy czy wyznanie jest formalnie zarejestrowane, czy też nie), szczególnie jeśli chodzi o swobodę odbywania praktyk religijnych – tłumaczy oficer prasowy świdnickiej policji.

Grupy religijne nie są jednak bezkarne. – W polskim prawodawstwie podobnie nie są używane pojęcia wyznania legalnego i wyznania nielegalnego. Wolność wyznania gwarantuje Ustawa o Gwarancji Wolności Sumienia i Wyznania z 17.05.1989 r.(ze zmianami z 1997r.). Ustawa stwierdza jednocześnie, iż działalność związków wyznaniowych nie może naruszać przepisów chroniących bezpieczeństwo publiczne, porządek, zdrowie lub moralność publiczną, władzę rodzicielską albo podstawowe prawa i wolności innych osób – wyjaśnia Magdalena Ząbek. – Każda osoba ma prawo zgłosić w komendzie przestępstwo, jeśli ma informację o przestępstwie, jest jego świadkiem czy ofiarą przestępstwa. Dzięki temu pomożesz policji w zatrzymaniu przestępcy i uchronisz siebie oraz innych przed kolejnymi działaniami sprawcy, zwiększysz bezpieczeństwo w swojej okolicy, a także odzyskasz swoje rzeczy albo pieniądze — jeśli ktoś dokonał kradzieży albo oszustwa – dodaje oficer prasowy świdnickiej policji.

Osoby poszkodowane przez grupy religijne mogą uzyskać pomoc także w Dominikańskim Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach we Wrocławiu. – Zgłaszają się do nas dwa typy osób, albo te, które same padły ofiarą sekt, albo rodziny. Zapewniamy opiekę psychologiczną, wsparcie duchowe, a nawet pomoc w postaci konsultacji prawnej np. w sytuacjach, kiedy bezmyślnie ktoś coś podpisał, czy nawet się zrzekł na czyjąś korzyść. Gdy jest potrzeba współpracujemy także z policją – mówi ojciec Paweł Adamik. Z ośrodkiem można kontaktować się mailowo – osrodek.wroclaw@gmail.com bądź telefonicznie – 698 633 009.

Tekst: Agnieszka Nowicka

Sekta „Anioły Nieba” skupiająca się wokół postaci Iva A. Bendy sięga swoimi korzeniami do lat 90-tych. Wiara grupy religijnej opiera się na istnieniu cywilizacji pozaziemskich, nawiązujących telepatycznie kontakt z Bendą i innymi „pośrednikami”. Głównym założeniem sekty jest spodziewanie się nadchodzącej katastrofy w skali kosmicznej i ucieczka na inną planetę. Nakłania również do obrony przed pozaziemskimi wrogami, nazwanymi jaszczurami. Sam Ivo Benda twierdzi, że zorganizował ponad 180 wykładów, na które przyszło ponad 12 tys. ludzi. Napisał również książkę. Niektórzy słuchacze uznali wykłady Bendy za mistyfikację lub żart, a psychiatrzy za urojenia wynikające z zaburzeń psychotycznych. Anioły Nieba cechuje podobna ideologia jak amerykańską sektę Heaven’s Gate, której członkowie w 1997 roku popełnili zbiorowe samobójstwo. /źródło: wikipedia.pl/

 • henryk

  Wynika z tego,że sekta smoleńska powinna być ścigana z urzędu, bo narusza zdrowie,moralność publiczną,przepisy chroniące bezpieczeństwo publiczne,porządek oraz podstawowe prawa i wolności innych osób.Ale to jest możliwe jedynie w demokratycznym państwie prawnym.

  • michbaner

   Henryk, to co napisałeś świadczy o tym, że Twoje zdrowie psychiczne jest w bardzo złym stanie.

  • Wiesław

   Panie Kosiorowski… Pucuj Pan krawężniki, bo do tego się Pan tylko nadajesz…

  • Preppering Channel (Bushcraft

   Aleś ty jebnięty 🙂

  • nmisiek

   Ciekawe co na temat sekty (religii?) smoleńskiej ma do powiedzenia dominikańskie centrum informacji o nowych ruchach religijnych i sektach. Bo, że tworzy się coś nowego w tej materii to widać gołym okiem. Nawet święty JPII nie ma miesięcznic. No ale kudy mu tam do Lecha.

   • Wiesław

    Sekta, religia smoleńska… Co wy pier****cie… Siedzicie przed tymi telewizorami i chłoniecie jak gąbka śmieci którymi was karmią… Co mnie, mieszkańca Świdnicy, boli, że ktoś tam w Warszawie, co miesiąc organizuje sobie jakieś spotkanie…? Was boli, bo nakręci was ta śmieciowa telewizja, gazety i portale informacyje, a przede wszystkim znajomi na fejsie i sracie się o marginalne pierdoły…

    • antek

     Prowokujesz, „rżniesz głupa” czy faktycznie jesteś inteligentny inaczej??? „… Marginalne pierdoły …”. Zamiast balować ze szwagrem sięgnij po podręczniki historii. Może słowo pisane przemówi Ci do rozsądku, pod warunkiem że umiesz czytać. Bo może okazać się, że to szwagier czyta a Ty tylko piszesz

     • Wiesław

      Jest tak jak napisałeś 😛 a powiedz mi, jakie znaczenie mają dla mnie obchody miesięczny smoleńskiej i co ma do tego podręcznik historii? Który mam wybrac? Ten do podstawówki czy do szkoły średniej?

     • antek

      Jednak prowokujesz. Sorki. Nie mam czasu na pierdoły

     • Siostra Bernadetka

      A jakie znaczenie ma dla ludzi jakiś rycerz ufo którego nikt nie widział a jedynie jakieś niedorzeczne świstki pojawiły się w skrzynkach że zaczyna się wymachiwać paragrafami i wytaczać ciężkie działa zastraszając społeczeństwo?
      Coś tam gdzieś o belce w oku gdzieś było zdaje się.

     • Wiesław

      Czekaj, wydaje mi się, że chcesz porównać rzeczy, z dwóch różnych końców szlaki… 😉

     • Siostra Bernadetka

      A tak ci się tylko wydaje.

    • nmisiek

     Cóż. Można interesować się tylko swoim grajdołem. Tylko czemu wypowiadasz się wychodząc poza niego?

     • Wiesław

      Interesować, a wylewać pomyje, na sprawę która defacto nikomu nie szkodzi to dwie różne rzeczy… Szanowny Paniom i Panom i innym obywatelom RP proponuję maść na „bul dupy”…

     • nmisiek

      Wskaż zdanie, w którym wylewam na kogoś pomyje z racji przynależności do sekty, religii, związku, partii itp.

     • Wiesław

      Ty akurat nie, dysputa dotyczyła wpisu Pana Kosiorowskiego. Aczkolwiek, dążysz, do porównania ludzi, którzy coś tam sobie spokojnie demonstrują w tzw. miesięcznice smoleńskie, do nowej religii bądź sekty…

     • nmisiek

      Owszem, demonstrują odmienny, od przyjętych zwyczajów katolickich – choć na katolicyzm się powołują – pogląd dotyczący oddawania czci zmarłym.
      Zwyczajowo cześć ową oddaje się albo w świątyniach albo w miejscu pochówku. Jest tu guru, który zna odpowiedzi na wszystkie pytania, nie tylko dotyczące zmarłych, który przewiduje, przepowiada i prowadzi zgromadzonych „ku świetlanej przyszłości”. Jest celebracja modlitewna. Z ostatnich doniesień ma to trwać do czasu, aż powstaną pomniki ku czci. Jakoś to nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek znaną mi religią czyn wyznaniem. Jednym słowem nowe, oparte trochę na starym, czyli sekta.

     • Wiesław

      Z tego co wiem, modlić można się, zawsze i wszędzie. Za zmarłych trzeba się modlić. I co to komu przeszkadza? Wiadomo…

     • nmisiek

      Racja co do modlitwy ale sposób jej celebrowania, co sacrum, co profanum – tu już nie ma dowolności.
      No, a jeśli ktoś modli się do ufo czy czegoś podobnego w miejscu publicznym, zagarniając do tego pół placu Grunwaldzkiego tydzień w tydzień czyż nie powoduje dyskusji, krytyki itp? Komentujemy gdy dzwonią, rozrzucają ulotki. A tam, na Krakowskim Przedmieściu, głoszą swoją prawdę, bo przecież nie o modlitwę im chodzi – tę zostawili w świątyni, parę minut wcześniej. I nikt im jej nie zakłócał, nie komentował. Jest czas i miejsce do wszystkiego.

     • antek

      Teraz przynajmniej wiem dlaczego masz taki avatar 🙂

     • Wiesław

      Piękny prawda? 😉

    • daro

     Wiesław , jeżeli za tą smoleńską impreze zapłacisz Ty lub ktokolwiek ze swojej kieszeni , to gówno mnie to bedzie obchodziło , tyle w temacie .

     • Wiesław

      Bo tam takie miliony ido, że ho ho! Ludzie! Lubmy się troszeczkę bardzie, to wszystkim lepiej będzie…

     • Swidniczanin

      No tutaj się z Henrykiem zgodzę – jest to sekciarstwo które próbuje ludziom wmówić, że jest tak a nie inaczej i ja mam to łykać jak pelikan, podobnie jak tutaj jakieś bajki o jaszczurkach czy UFO. Tylko że na to pierwsze idą nasze pieniądze – moje Twoje i innych bo organizacja takiej masowej „imprezy” to nie jest hop i zaangażowany jest w to sztab ludzi, którzy społecznie tego nie robią. Szczerze powiedziawszy ja podobnie jak inni też już mam tego dość bo gdzie tylko się da to ciągle się o tym wspomina do zerzygania. Ile można? Szkoda, że jeszcze sobót nie ogłosili dniem żałoby i nie zakazali imprez. Jak tak bardzo chcą to robić co miesiąc to proszę bardzo – kamerka na kiju, konto na youtube – kto będzie chciał to obejrzy, reszta położy na to lagę. Póki co trzeba się katować tanimi sensacjami, wyssanymi z palca opowieściami i jeszcze za to płacić. W drugim przypadku masz wybór – albo dołączasz i oddajesz im co masz, albo zabijasz ich (tak jak ja) śmiechem.

     • Wiesław

      I właśnie kłania się oglądanie w kółko tv… Nie podoba mi się, nie oglądam, nie mam problemu… 😉

     • Swidniczanin

      I właśnie dlatego już dawno dawno temu telewizor zlikwidowałem 😀

 • Misza

  Dzięki bogu, że nie reptylianie.

 • Swidniczanin

  Mam autoryzowaną stodołę i jestem w stanie im zbudować UFO na pierdyliard bardzo wygodnych siedzących miejsc. Żadne jaszczury sobie z nim nie poradzą 😀

  • Wiesław

   A ja mam szwagra i narzędzia, możemy się przyłączyć?

   • Swidniczanin

    Przemyślałem to. Budowa UFO które pomieści całą planetę to poważne i trudne zadanie, sam mogę nie dać rady. Zgodzę się, pod warunkiem, że załatwicie szczebel z drabiny ze snu św. Jakuba, bo bez niego cały misterny plan… no 😉

 • Natalia

  No to wylot w galaktyke…….. nie bylam nie widzialam , ludzie naiwni coz chciec innego.

  • Siostra Bernadetka

   A w szatana wierzysz?

   • Natalia

    W co ja wierze to moja sprawa a Tobie nic do tego sio.strzyczko milosierdzia.

    • Siostra Bernadetka

     Nikt ci się nie każe opowiadać, wystarczy że się chwilę zastanowisz nad zadanym przeze mnie pytaniem.

 • abc

  Panu Adamikowi przypominam, że żyjemy w kraju ŚWIECKIM!!!

  Póki co wciąż religia nie jest ponad prawem, jak w Iranie czy innych krajach, w tym w Państwie Islamskim. Jeśli do tego dojdzie, to będzie to upadek Polski jako państwa.

  • Siostra Bernadetka

   Bożesz ty mój, ty pamiętasz jak państwo świeckie wygląda?
   Takie powiedzenie jest o tym że na płocie pisało d–a. Jasio chciał pomacać i drzazgę sobie wbił.

   • abc

    Jeżdżę po świecie i mam okazję porównać, jak wyglądają państwa wyznaniowe. Nie pytaj konkretnie o które państwa chodzi.

    Jak dla mnie wystarczy to, że wyroki sądowe zapadają w oparciu o kodeks a nie katechizm.

  • Wiesław

   Ale na szczęście, fundamentem naszego państwa, jest wiara chrześcijańska 😉 i póki to się nie zmieni, Polska dalej zostanie pięknym, spokojnym, cywilizowanym krajem 😉

   • abc

    To nie brak wiary tylko naiwność i głupota zawiodła państwa zachodnie na manowce.

    • Swidniczanin

     A mówią, że jak Pan Bóg chce ukarać to zabiera rozum.

   • nmisiek

    „zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł (…) za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach”.
    Fundamentem naszego państwa nie jest wiara chrześcijańska.

    • Wiesław

     Jest od 966 roku 😉

     • nmisiek

      Zawsze można zaklinać rzeczywistość. „Wiara chrześcijańska”. Piękny mit z odległej przeszłości. Ileż tego chrześcijaństwa w narodzie jako zbiorowość i ile w jednostce? Żyjesz wiarą, że kiedyś, ktoś przyjął jakieś zasady, które dzisiaj nie mają większego znaczenia dla nikogo, a są jedynie zapisem, że dzięki temu ” Polska dalej zostanie pięknym, spokojnym, cywilizowanym krajem ;-)” Gdzie brat brata utopiłby w łyżce wody. Z imieniem boga na ustach.Enklawa spokoju, piękna, ładu i porządku. „Kraina mlekiem i miodem płynąca”.

     • Franek

      „Z imieniem boga na ustach” – to mordują muzułmańscy opętańcy – z tego, co powszechnie wiadomo…
      Jakoś nie słychać, żeby w Polsce zabijano z pobudek religijnych.

      No, chyba, że żyjesz w jakimś równoległym wszechświecie …

     • nmisiek

      A czy ja napisałem o mordowaniu? Ale skoro sam wywołałeś się do tablicy to przypomnij sobie kto pierwszy szedł z imieniem boga na ustach i mordował. „Ogniem i mieczem”. I nie tylko innych w wierze. „Zabijcie wszystkich, bóg rozpozna swoich”.
      Jak ktoś ma wiarę to „choćby szedł ciemną doliną zła się ni ulęknie”. a jak jej nie ma to nawet odmienny kolor skóry wzbudza lęk.

     • Natalia

      Tak i szczesliwi mamy byc po smierci tylko dlaczego nie teraz o to jest pytanie ? .

     • nmisiek

      A kto komu zabrania być szczęśliwym tu i teraz? Sami dokonujemy wyborów.

     • Wiesław

      Jesteś na wskroś smutnym i uciemiężonym człowiekiem… Strasznie Cię boli nasz piękny kraj i jego wartości… Ja jak bym się tutaj tak czuł, to bym chyba już dawno wyjechał gdzieś na piękny zachód…

     • nmisiek

      A czy ja coś wspomniałem, że jestem „smutnym i uciemiężonym człowiekiem”? Wmawiasz to sobie ilekroć brak ci argumentów. I dlaczegóż to wysyłasz mnie na Zachód? Zachwalam go czy co?

     • Wiesław

      Po prostu widzę, że cierpisz w tym pięknym kraju 😉

     • nmisiek

      A, kolejny widzący. Dyskutujemy na temat sekt, a ty widzisz co niewidoczne. Znamienne.

     • nmisiek

      Fundamenty drżą gdy wspomnieć o podstawie chrześcijaństwa – miłości bliźniego – muzułmanina. Strach, panika bo zaleją, zniszczą. Na czym ta wiara się opiera,że tak boi się innej wiary?

     • Siostra Bernadetka

      Ta akurat opiera się na strachu wiernych. Przed wszystkim i wszystkimi.
      Żadnej radości z życia bo radość zakrawa już na sekciarstwo.

     • nmisiek

      ok

     • Wiesław

      Pier****nie ateistów o szopenie… Aż szkoda dyskutować, bo to jak grochem w ścianę… Trzeba by przeanalizować czy faktycznie muzułmanin jest dla chrześcijanina bliźnim… Wyjedź mi jeszcze z nakazem nastawiana policzka… Och kocham to narzekanie na księży i na innych wierzących i wytykanie im ich błędów… Człowiek jest przede wszystkim istotą ze wszech miar nie doskonałą…

     • nmisiek

      O!!! Jest niedoskonały ze wszech miar. I ty i ja.
      A jeśli chodzi o bliźniego. Cóż, nie jestem katolikiem, a wiem, że „odtąd nie masz już Żyda, ni Greka, wszyscy jesteśmy w Panu” i „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych braci moich, mieście uczynili”. A kto jest bliźnim moim? – przypowieść o samarytaninie. Oczywiście można nauki chrześcijańskie wsadzić w … i nadal wrzeszczeć o chrześcijaństwie, chrześcijańskich korzeniach, chrześcijańskim dziedzictwie itd. Tylko po co?

     • Natalia

      Tak madrze prawisz tylko ile szkod przyniosla ale trzeba sie trzymac sprawdzonego coz poczac …….

     • Wiesław

      Przyniosła przede wszystkim ateistów i trzeba to naprawić 😉

     • nmisiek

      A ty boisz się i ateistów i muzułmanów i wszystkich inaczej wierzących czy myślących. Choć chrześcijaństwem wycierasz sobie gębę. Wiara chrześcijańska do czegoś zobowiązuje.

     • Wiesław

      Głupoty się boję, głupoty…

     • nmisiek

      Zasad wiary się boisz, choć na wiarę się powołujesz. Mówisz o fundamentach wiary, wartościach z niej wynikających, co one dały Polsce, Narodowi, a gdy trzeba te wartości zastosować we własnym życiu – olewasz je. Ot i cała filozofia.
      W wierze nie ma głupoty czy mądrości. „Zaufał Panu, a on go wysłuchał.” Zaufanie.

    • Siostra Bernadetka

     Uważaj na drzazgi.

 • Karol Wojtylczak

  Astar seran jest najlepszy. Bedo ludzie. Czipowani.

 • stonic

  Więc wielki potwór spaghetti to jest mistyfikacja??? Nie istnieje???;-)

 • prblc

  A co w tym jest niebezpieczne droga redakcjo? Po co szczujecie nieprawdziwymi nagłówkami. I jeszcze ta cenzura ulotki w jakim celu? Coś w niej nielegalnego czy erotycznego? Nic z tych rzeczy. Poziom żenującej redaktorzyny. Jakoś nie informujecie o tym, że skrzynki w całym mieście są zawalane non stop ofertami „chwilówek” i innych kredytów które rozpierda**** życie często całym rodzinom.