Strona główna 0_Slider Niebezpieczna sekta w Świdnicy

Niebezpieczna sekta w Świdnicy

64

W skrzynkach pocztowych mieszkańców Świnicy pojawiły się ulotki sekty z Czech. Treść na nich brzmi absurdalne, ale jak twierdzi ojciec Paweł Adamik samo wykorzystywanie symboli chrześcijańskich ma zwiększać wiarygodność grupy, która jest o tyle niebezpieczna, że jej członków nie można zidentyfikować.

O ulotkach czeskiej sekty „Anioły Nieba” poinformował redakcje Świdnica24 jeden z mieszkańców Osiedla Młodych w Świdnicy. – W zeszłym tygodniu zadzwonił do mnie domofon. W słuchawce usłyszałem mężczyznę, który prosił o otworzenie drzwi. Miał zagraniczny akcent. Kolejnego dnia w skrzynce odnalazłem ulotkę czeskiej sekty „Anioły Nieba”, o której przeczytałem, że jest niebezpieczna – opisuje sytuację zaniepokojony świdniczanin.

Na ulotce widnieją absurdalne napisy – ostrzegające o chipowaniu ludzkości przez „jaszczury z piekła”, informujące o gotowości ewakuacyjnej z Ziemi i oferujące pomoc w wyzwoleniu z sideł zła. Na swoich stronach sekta sugeruje pozbycie się majątku i informuje o swoich kontach, na które można wpłacać darowizny.

Jak na razie nie zgłosiła się do nas żadna z osób w sprawie tej konkretnej grupy. Po przyjrzeniu się natomiast stronie internetowej mogę stwierdzić, że tego typu grupy są na tyle niebezpieczne, że nie można jej członków zidentyfikować. Tak naprawdę nie wiemy,  kto jest po drugiej stronie – wyjaśnia ojciec Paweł Adamik, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach we Wrocławiu.

Sekta wykorzystuje w swej ideologii symbole religii chrześcijańskiej. – Abstrahując od treści, która brzmi trochę bajkowo i absurdalnie, nasuwa się pytanie – co jest celem takiej grupy? Przez to, że nie można zidentyfikować jej członków, należy domyślać się, że grupa nie ma dobrych intencji – stwierdza ojciec Adamik. – Żyjemy w kraju katolickim, więc wykorzystywanie symboli związanych z chrześcijaństwem zwiększa wiarygodność dla tej grupy – tłumaczy.

O sekcie nie ma informacji na policji. – W 2017 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy nie odnotowaliśmy zgłoszeń o roznoszeniu ulotek dotyczących organizacji Anioły Nieba. Nie posiadamy też informacji o działalności „sekty” Anioły Nieba na terenie powiatu świdnickiego – wyjaśnia oficer prasowy KPP w Świdnicy Magdalena Ząbek.

Samo pojęcie sekty nie istnieje w polskim prawodawstwie. – Pojęcie to, z uwagi na brak występowania w przepisach prawa, nie jest w polskim języku prawniczym stosowane w odniesieniu do żadnej z religii. Obowiązujące w Polsce prawo każdemu gwarantuje wolność wyznania, głoszenia i sprawowania kultu religijnego (bez różnicy czy wyznanie jest formalnie zarejestrowane, czy też nie), szczególnie jeśli chodzi o swobodę odbywania praktyk religijnych – tłumaczy oficer prasowy świdnickiej policji.

Grupy religijne nie są jednak bezkarne. – W polskim prawodawstwie podobnie nie są używane pojęcia wyznania legalnego i wyznania nielegalnego. Wolność wyznania gwarantuje Ustawa o Gwarancji Wolności Sumienia i Wyznania z 17.05.1989 r.(ze zmianami z 1997r.). Ustawa stwierdza jednocześnie, iż działalność związków wyznaniowych nie może naruszać przepisów chroniących bezpieczeństwo publiczne, porządek, zdrowie lub moralność publiczną, władzę rodzicielską albo podstawowe prawa i wolności innych osób – wyjaśnia Magdalena Ząbek. – Każda osoba ma prawo zgłosić w komendzie przestępstwo, jeśli ma informację o przestępstwie, jest jego świadkiem czy ofiarą przestępstwa. Dzięki temu pomożesz policji w zatrzymaniu przestępcy i uchronisz siebie oraz innych przed kolejnymi działaniami sprawcy, zwiększysz bezpieczeństwo w swojej okolicy, a także odzyskasz swoje rzeczy albo pieniądze — jeśli ktoś dokonał kradzieży albo oszustwa – dodaje oficer prasowy świdnickiej policji.

Osoby poszkodowane przez grupy religijne mogą uzyskać pomoc także w Dominikańskim Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach we Wrocławiu. – Zgłaszają się do nas dwa typy osób, albo te, które same padły ofiarą sekt, albo rodziny. Zapewniamy opiekę psychologiczną, wsparcie duchowe, a nawet pomoc w postaci konsultacji prawnej np. w sytuacjach, kiedy bezmyślnie ktoś coś podpisał, czy nawet się zrzekł na czyjąś korzyść. Gdy jest potrzeba współpracujemy także z policją – mówi ojciec Paweł Adamik. Z ośrodkiem można kontaktować się mailowo – [email protected] bądź telefonicznie – 698 633 009.

Tekst: Agnieszka Nowicka

Sekta „Anioły Nieba” skupiająca się wokół postaci Iva A. Bendy sięga swoimi korzeniami do lat 90-tych. Wiara grupy religijnej opiera się na istnieniu cywilizacji pozaziemskich, nawiązujących telepatycznie kontakt z Bendą i innymi „pośrednikami”. Głównym założeniem sekty jest spodziewanie się nadchodzącej katastrofy w skali kosmicznej i ucieczka na inną planetę. Nakłania również do obrony przed pozaziemskimi wrogami, nazwanymi jaszczurami. Sam Ivo Benda twierdzi, że zorganizował ponad 180 wykładów, na które przyszło ponad 12 tys. ludzi. Napisał również książkę. Niektórzy słuchacze uznali wykłady Bendy za mistyfikację lub żart, a psychiatrzy za urojenia wynikające z zaburzeń psychotycznych. Anioły Nieba cechuje podobna ideologia jak amerykańską sektę Heaven’s Gate, której członkowie w 1997 roku popełnili zbiorowe samobójstwo. /źródło: wikipedia.pl/

Poprzedni artykułNowa atrakcja na basenie
Następny artykuł„Chlebowzięci”: upiecz chleb, wygraj nagrody