Strona główna Magazyn Kuchnia Czary Penelopy: Nadziewane kalarepki

Czary Penelopy: Nadziewane kalarepki

0

To, że lubię faszerowane warzywa wierni czytelnicy już wiedzą. Dziś mam kolejną propozycję na faszerowanie. Tym razem proponuję młodziutkie kalarepki. O tej porze roku są one wyjątkowo soczyste i słodziutkie – a więc najlepsze do jedzenia. Jeśli zestawimy je z pikantnym farszem, otrzymamy smakowity zestaw. Polecam!

Potrzebujemy:

8 młodych kalarepek

15 dag pieczarek

1/2 kg mięsa mielonego (idealne cielęce ale z powodzeniem można użyć wołowe lub indycze)

2 małe cebule

2 kajzerki

szklanka chudego mleka

2 jaja

mały pęczek natki pietruszki

pęczek koperku

łyżka oleju

2 szklanki chudego rosołu drobiowego

3 łyżki jogurtu

2 ząbki czosnku

sól pieprz

Kalarepki umyć, cienko obrać. Skroić wierzchołki, wydrążyć. Tutaj należy zachować szczególną ostrożność, by nie zrobić w kalarepkowej miseczce dziury. Miseczki i pokrywki zalać niewielką ilością wrzącej wody i gotować pod przykryciem 8 minut. Osączyć. Pieczarki umyć, osuszyć, drobno pokroić. Cebule obrać, posiekać, podsmażyć na oleju, dodać pieczarki, dusić kilka minut. Bułeczki namoczyć w mleku, odcisnąć, dodać do uduszonych pieczarek, wymieszać. Do farszu dodać mięso, jaja, przeciśnięty przez praskę czosnek i część posiekanej zieleniny. Przyprawić, wymieszać. Napełnić kalarepki farszem, przykryć wierzchołkami. Ułożyć ciasno w rondlu, podlać rosołem, dusić na małym ogniu pod przykryciem do miękkości (kalarepki powinny być lekko chrupiące). Rondel zdjąć z ognia, kalarepki wyjąć na półmisek. Sos w rondlu lekko przestudzić, wymieszać z jogurtem, przyprawić. Kalarepki polać sosem, posypać resztką zieleniny. Podawać np. z ziemniakami lub ryżem. Chociaż ja najczęściej podaję je z surówką. W tej potrawie ważne jest, aby dobrze doprawić farsz, żeby danie nie było mdłe.

A teraz dwie propozycje na wykorzystanie wydrążonego wnętrza kalarepki:

  1. Jako surówka:

Resztki wydrążonej kalarepki, kroję lub trę na tarce o dużych okach. Doprawiam solą, pieprzem, sokiem z cytryny i jogurtem. Taka surówka wspaniale smakuje też do kotletów mielonych. Moje córeczki ją uwielbiają.

 2. Jako dodatek do sosu, w którym faszerowane kalarepki będą się dusić.

Wydrążony miąższ poddusić, na maśle, na małym ogniu, posypać koperkiem, doprawić solą pieprzem. (Najlepiej dusić to w rondlu, w którym docelowo wylądują kalarepki, do tego podduszonego miąższu bowiem, należy włożyć faszerowaną kalarepkę. Dalej postępować jak w przepisie powyżej.

Penelopa Rybarkiewicz-Szmajduch

Poprzedni artykułZ wypożyczalni: Cinema Paradiso
Następny artykułLudzie z pasją: Michał Działowski