Strona główna 0_Slider Po pożarze nie będą mogli wrócić do swoich mieszkań

Po pożarze nie będą mogli wrócić do swoich mieszkań [FOTO]

0

Całkowicie spalony dach, częściowo zawalone stropy i zniszczenia po akcji gaśniczej – to bilans pożaru, do którego doszło w Wielką Sobotę w Łażanach. Czworo lokatorów budynku nie ma dokąd wracać. Gmina oferuje wsparcie, policja rozpoczyna dochodzenie.

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do służb ratunkowych 31 marca około godziny 22.25. – Na miejsce skierowano 11 zastępów straży pożarnej, w tym 5 z Ochotniczych Straży Pożarnych, które zastały rozwinięty już pożar w budynku wielorodzinnym. Płomienie wychodziły przez dach. Przed naszym przybyciem 4 osoby ewakuowały się z budynku. Nasze działania polegały na próbie ugaszenia płonącego dachu oraz obrony sąsiedniego budynku z uwagi na wiatr – mówił mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. W wyniku pożaru spaleniu uległa cały dach.

Ze względu na rozmiary zniszczeń nie ma możliwości, by jednoznacznie wskazać przyczynę – tłumaczy Łukasz Grzelak. Policja w tej sprawie wszczęła dochodzenie. – Dzisiaj na miejscu zostaną wykonane czynności z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa – mówi asp. Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy.

– Wszyscy lokatorzy znaleźli schronienie u swoich rodzin, jeśli jednak zajdzie taka konieczność, gmina oczywiście zapewni lokale zastępcze – zapewnia burmistrz Żarowa Leszek Michalak. Zniszczony budynek wraz z sąsiednim tworzy wspólnotę mieszkaniową i pozostaje w zarządzie Zakładu Gospodarki Lokalowej. – Mieszkania w tym budynku zostały przez lokatorów wykupione, ale na pewno gmina nie zostawi ich bez pomocy w obliczu takiej tragedii – dodaje burmistrz. Obiekt jest ubezpieczony, gmina liczy także na wsparcie ze strony Nadleśnictwa Świdnica w pozyskaniu drewna na odbudowę stropów i dachu. Lokatorzy otrzymają zasiłki po przeprowadzeniu przez Ośrodek Pomocy Społecznej wywiadu środowiskowego.

Burmistrz podkreśla, że tragedia lokatorów poruszyła cała społeczność. – Podziękowania należą się sołtysowi Łażan, który jest właścicielem firmy budowlanej i bez wahania pomógł w zabezpieczeniu budynku – dodaje Leszek Michalak. Dach został przykryty plandekami. O tym, czy budynek będzie się nadawał do remontu zadecyduje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułRozmowy o autyzmie. Spotkania w Świdnicy
Następny artykułPośpiech zaprowadził go wprost do aresztu