Strona główna Wydarzenia Świdnica Rozmowy o autyzmie. Spotkania w Świdnicy

Rozmowy o autyzmie. Spotkania w Świdnicy

0

W kwietniu, miesiącu poświęconym świadomości autyzmu, w Świdnicy organizowany jest wyjątkowy cykl spotkań: Autyzm na co dzień. Rozmowy w spektrum. Codziennie, w dniach 15- 20 kwietnia 2024 roku każdy będzie miał okazję dołączyć do codziennych popołudniowych spotkań z ekspertami, specjalistami, samorzecznikami.


To inicjatywa Fundacji Z Innej Bajki, która ma na celu lokalną zmianę świadomości społecznej wobec osób z ASD i propagowanie wiedzy, poszerzenie empatii i zrozumienia dla odmiennych potrzeb i możliwości osób ze spektrum autyzmu oraz zwrócenie uwagi na to, że autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, które towarzyszy dziecku, a tym samym rodzinie przez całe życie.

– Chcemy stworzyć przestrzeń do dyskusji jak całościowo wesprzeć potencjał rozwojowy dziecka ze spektrum autyzmu. Każde spotkanie prowadzić będą eksperci w swojej dziedzinie. Zaprosiliśmy fantastycznych gości. Osoby, które na co dzień wspierają dzieci, młodzież i dorosłych w spektrum autyzmu: dr Aśkę Ławicką, lek. Alicję Kosmalską, Jacka Kielina, Joannę Klagę, Annę i Jerzego Janiaków, Sylwię Kowalską czy Społecznego Rzecznika Praw Dziecka – Janka Gawrońskiego – mówi prezeska fundacji, Sylwia Łabuda.

Spotkania będą okazją do osobistego spotkania z ekspertami, specjalistami, rodzicami i osobami z autyzmem by lepiej zrozumieć wyzwania i osiągnięcia osób w spektrum. – To już druga edycja tego wydarzenia. Tym razem więcej uwagi poświęcimy edukacji włączającej osób uczniowskich w spektrum z własnymi potrzebami edukacyjnymi, perspektywie samorzeczniej, rodzicielskiej i eksperckiej. Diagnozie potrzeb rozwojowych jako odpowiedzi na brak rzetelnego wsparcia uczniów w spektrum – dodaje.

Jak mówi prezeska, to czas na otwartą i szczerą dyskusję, podczas której każdy może zadać pytanie, podzielić się swoją historią lub po prostu wysłuchać innych. Spotkania będą odbywać się w godzinach popołudniowych w Świdnicy. Wydarzenie jest bezpłatne, jednak obowiązują zapisy na każde spotkanie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka – Monika Horna – Cieślak.

Program:

15 kwietnia (poniedziałek)
16:00 – Alicja Kosmalska – Psychofarmakoterapia w spektrum autyzmu
Zapisy na to spotkanie: https://tiny.pl/dgq5b
16 kwietnia (wtorek)
16.00 – Joanna Ławicka- Diagnoza potrzeb rozwojowych jako odpowiedź na brak rzetelnego wsparcia uczniów w spektrum
Zapisy na to spotkanie: https://tiny.pl/dgg18
17 kwietnia (środa)
16:00 – Joanna Klaga, Jacek Kielin – Jak wprowadzać dziecko w spektrum w świat?
Zapisy na to spotkanie: https://tiny.pl/dg4h4
18 kwietnia (czwartek)
16:30 – Sylwia Kowalska – Edukacja włączająca osób uczniowskich w spektrum autyzmu
z własnymi potrzebami edukacyjnymi. Perspektywa samorzecznia, rodzielska i ekspercka. Janek Gawroński „Różnorodne Ja. Waga i istota samostanowienia”
Zapisy na to spotkanie: https://tiny.pl/dtq6m
19 kwietnia (piątek)
16:30 – Sylwia Kowalska – Niezbędnik systemowy dla osób opiekuńczych, rodziców osób w spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Edukacja, orzecznictwo, sprawy socjalno-bytowe. Janek Gawroński „Różnorodne Ja. Waga i istota samostanowienia”
Zapisy na to spotkanie : https://tiny.pl/dttn1
20 kwietnia (sobota)
12.00 – Anna Janiak, Jerzy Janiak- W spektrum samodzielności. Doświadczenia dziecka a dobrostan przyszłego dorosłego człowieka.
Zapisy na to spotkanie: https://tiny.pl/dtn7w

/informacja nadesłana, zdjęcie organizatora/
opr. red.

Poprzedni artykułMistrzowie parkowania [FOTO]
Następny artykułPo pożarze nie będą mogli wrócić do swoich mieszkań [FOTO]