Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Kuchnie z całego świata goszczące na świdnickim Rynku, całonocne granie w gry planszowe, liczne wydarzenia kulturalne, a może sportowe emocje podczas spotkania I ligi piłki ręcznej oraz Super Ligi Judo? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Świdnicki Smaczny Weekend (piątek-niedziela)

W ten weekend na świdnickim Rynku znów będzie można skosztować potraw z różnych zakątków świata, serwowanych z cieszących się popularnością food trucków. Świdnicki Smaczny Weekend odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia w następujących godzinach: w piątek od 16.00 do 22.00, w sobotę od 12.00 do 22.00, w niedzielę od 12.00 do 20.00.

Przygotujcie się na prawdziwą ucztę dla podniebienia! Na miejscu możliwość spróbowania różnorodnych i pysznych potraw z całego świata. Do tego wyśmienite piwo rzemieślnicze i lemoniada w różnych smakach. Nasze wydarzenie to nie tylko kulinarna uczta, ale również świetna okazja do spotkania się z przyjaciółmi, delektowania się jedzeniem na świeżym powietrzu i celebrowania pierwszych dni wiosny. A to wszystko w towarzystwie przyjemnej dla ucha muzyki. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci – zapowiadają organizatorzy.

„Co w duszy gra” – wernisaż wystawy w Galerii Fotografii (piątek)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Co w duszy gra” autorstwa Oleny Suriny. Wernisaż odbędzie się w piątek, 12 kwietnia o godz. 17.00 w Galerii Fotografii. Wstęp wolny.

Koncert Janusza Cedro w Świebodzicach (piątek)

W piątek, 12 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbędzie się koncert Janusza Cedro „Najpiękniejsze piosenki świata, czyli przeboje polskiej muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. – Artysta zabierze nas w podróż do złotej ery muzyki, gwarantując niezapomnianą rozrywkę i wspaniałą atmosferę. Koncert rozpocznie się o godzinie 17:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny – informują organizatorzy.

„Przebudzenie” – wystawa malarska i koncert w świdnickiej bibliotece (piątek)

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na wernisaż wystawy „Przebudzenie” autorstwa Waldemara Szauera. Wernisaż odbędzie się w piątek, 12 kwietnia o godz. 18.00 w siedzibie biblioteki przy ulicy Franciszkańskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert Dominika Szauera – muzyka, akordeonisty, absolwenta Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie akordeonu, nagrodzonego w ponad trzydziestu konkursach w Polsce, Francji, Słowacji, Włoszech, Austrii.

Waldemar Szauer urodził się w 1959 roku we Wrocławiu, gdzie studiował. Tam też mieszka i tworzy. Twórca obrazów olejnych, pasteli, akwareli, rzeźby (brąz, papier – mache) – pejzaż wiejski, miejski, architektura, portret, tematyka sakralna. Autor około pięćdziesięciu indywidualnych i zbiorowych wystaw malarstwa, rysunku i rzeźby w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji, Ameryce Północnej. Uczestnik wielu międzynarodowych plenerów twórczych, autor projektów scenograficznych spektakli teatralnych, aranżacji wystaw, plakatów i znaków logo. Współpracował z kilkoma wydawnictwami. Jest nauczycielem rysunku, malarstwa i rzeźby (m. in. w ramach arteterapii), współzałożycielem pierwszej w Polsce Akademii Sztuki Trzeciego Wieku i własnej szkoły malarstwa i rysunku „Atelier Promethidion” we Wrocławiu i w Paryżu.

Nocne granie w gry planszowe (piątek)

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności graczy, Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na (prawdopodobnie) najdłuższe wydarzenie planszówkowe w historii miasta. Duża sala w Klubie Bolko będzie dostępna na rozgrywki aż przez 12 godzin!

Na wydarzenie można śmiało przyjść samemu, nie trzeba mieć do tego grupki znajomych – takie osoby najbardziej zachęcamy do skorzystania z zapisów (więcej informacji poniżej). Obowiązują wejściówki w cenie 10 zł (do nabycia w kasach ŚOK oraz on-line na stronie Ośrodka), ale samo jej opłacenie nie zapewnia udziału w rozgrywkach! Są 3 sposoby, żeby zapewnić sobie rozgrywkę podczas wydarzenia:

  1. zarezerwowanie sobie miejsca przy stoliku lub utworzenie własnego stolika poprzez dyskusję na stronie wydarzenia w serwisie Facebook,
  2. próbę znalezienia wolnego miejsca już na miejscu,
  3. przyjście z własną grą i znalezienie chętnych do gry.

Kulinarna prelekcja w Muzeum Dawnego Kupiectwa (sobota)

Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na spotkanie z Bartoszem Paluszkiewiczem, historykiem gastronomii oraz ilustrowaną prelekcję „Krajobraz kulinarny przedwojennej Warszawy. Restauracje, bary i kawiarnie”. Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 13 kwietnia na godz. 12.00. Wstęp wolny.

Prelegent jest autorem strony Przedwojenne restauracje, bary i hotele, na której prezentuje imponujący materiał ikonograficzny, obejmujący prawie sto lat polskiej gastronomii od schyłku zaborów do lat 40. XX w. Można tam zobaczyć wnętrza prestiżowych lokali, ich zmiany, także właścicielskie. Są także karty dań – menu, nieocenione źródła informacji o kulinariach i ich proweniencji. Ten bardzo obszerny materiał to efekt wieloletnich badań, kwerend w bibliotekach, muzeach i zbiorach prywatnych, których efektem są liczne artykuły oraz monograficzna, bogato ilustrowana, wydana w 2022 r. publikacja „Warszawskie przedwojenne restauracje, bary i kawiarnie. Kronika”.

I liga piłki ręcznej: ŚKPR Świdnica – Bór Oborniki Śląskie (sobota)

Dwa miejsca w tabeli i trzy punkty dzielą ŚKPR Świdnica i Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Bór Oborniki Śląskie. W sobotę, 13 kwietnia w hali sportowej OSiR Zawiszów im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno w Świdnicy nie powinno zabraknąć emocji. Początek meczu 22. kolejki I ligi piłkarzy ręcznych o godzinie 18.00.

  • CO: Mecz I ligi piłki ręcznej: ŚKPR Świdnica – Bór Oborniki Śl.
  • KIEDY: Sobota, 13.04.2024, godzina 18.00
  • GDZIE: hala na osiedlu Zawiszów, ul. Galla Anonima 1
  • BILETY: 10 zł – normalny, dzieci i młodzież do 18 lat – wstęp wolny

Super Liga Judo w Świebodzicach (niedziela)

Niedziela, 14 kwietnia należeć będzie do zawodników sztuk walki. O godzinie 9.00 w hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach rozpoczną się zawody Super Ligi Judo. Podczas zawodów na macie zmierzą się zawodnicy z roczników od 2007 do 2015.

84. rocznica zbrodni katyńskiej (niedziela)

Przedstawiciele związków kombatanckich, harcerze i duchowieństwo uczczą pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Uroczystości w 84. rocznicę mordu rozpoczną się w niedzielę, 14 kwietnia o godzinie 10.00 mszą św. w świdnickiej katedrze. Po nabożeństwie uczestnicy wspólnie z Kompanią Honorową Garnizonu Wrocław przemaszerują na plac św. Małgorzaty.

Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej: Bystrzyk i Obidowa (niedziela)

Zbliża się czwarta wycieczka w ramach Korony Wzgórz Ziemi Żarowskiej. W ten weekend uczestnicy zdobywać będą Bystrzyk i Obidową. – Wyruszamy w niedzielę, 14 kwietnia o godzinie 10:00 spod Żarowska Izba Historyczna. Tym razem autobusem udamy się do Siedlimowic. Uwaga, ilość miejsc w autobusie ograniczona. Osoby dysponujące własnym transportem, prosimy o przyjazd prosto do Siedlimowic. Spotykamy się przy oczku wodnym obok młynu w Siedlimowicach. Wyjście zaplanowane jest na około 10:20. W programie również prelekcja Bogdana Muchy z Żarowskiej Izby Historycznej – informują organizatorzy.

/opr. mn/

Poprzedni artykułDwóch świdniczan odpowie za posiadanie narkotyków
Następny artykułKandydaci na prezydenta Świdnicy zmierzą się w debacie