Strona główna 0_Slider Deweloper się nie wywiązał z umowy, za prace zabrało się miasto. Rusza przebudowa...

Deweloper się nie wywiązał z umowy, za prace zabrało się miasto. Rusza przebudowa Kanonierskiej

0

We wtorek, 2 kwietnia rozpocznie się przebudowa gruntowego fragmentu ulicy Kanonierskiej. Realizację drogowej inwestycji deklarował wcześniej deweloper, który wybudował budynki mieszkalne w tamtym rejonie. Inwestor nie wywiązał się jednak z zawartej z miastem umowy, dlatego podjęto decyzję, że wykonaniem zadania zajmie się świdnicki magistrat.

Deweloper odpowiedzialny za mieszkaniową inwestycję przy ulicy Kanonierskiej został zobligowany do wykonania przebudowy odcinka ulicy Kanonierskiej. Taki zapis znalazł się w porozumieniu zawartym wcześniej między inwestorem a miastem. – Miasto podpisało porozumienie z deweloperem, który wybudował budynki mieszkalne w tamtym rejonie. Na jego mocy inwestor zobowiązany jest do sporządzenia dokumentacji projektowej i przebudowy ul. Kanonierskiej, na odcinku od wiaduktu kolejowego do ul. Esperantystów oraz wybudowania drogi na długości swojej nieruchomości – wyjaśniała w ubiegłym roku Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Droga miała być wykonana do końca czerwca 2023 roku, jednak deweloper nie wywiązał się z umowy. – Zgodnie z postanowieniami zawartej umowy – w sytuacji, gdy inwestor nie wywiąże się ze swojego obowiązku do wykonania robót drogowych, miastu przysługuje prawo do odstąpienia od umowy. W takim przypadku, zgodnie z postanowieniami umowy, uważa się, że inwestor nie wykonał ciążących na nim obowiązków wynikających z art. 16 ustawy o drogach publicznych, jak też z samej umowy. Wobec czego na podstawie art. 494 § 1 oraz 471 Kodeksu cywilnego miasto będzie uprawnione domagać się zapłaty odszkodowania w celu rekompensaty szkody, którą poniesie w związku z niewykonaniem przez inwestora tych zobowiązań. Zgodnie natomiast z art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego odszkodowanie obejmuje m.in. rzeczywiście poniesione straty. Jeżeli zatem miasto będzie zmuszone do wykonania robót budowlanych objętych umową na własny koszt, z perspektywy prawa cywilnego będzie to szkoda, do naprawienia której zobowiązany będzie inwestor, a miasto będzie mogło domagać się zapłaty tego odszkodowania na drodze sądowej – informowała Dzwonkowska.

Ostatecznie podjęto decyzję, że to miasto wykona przebudowę fragmentu Kanonierskiej. – Przewiduje się zmianę nawierzchni jezdni na asfaltową, budowę ciągu pieszo-rowerowego po stronie ogrodów działkowych, chodnika po stronie budynków, energooszczędnego oświetlenia ulicznego, kolektora deszczowego, kanału technologicznego oraz miejsc do parkowania w postaci zatoki – wylicza rzecznik Urzędu Miejskiego. Realizację prac powierzono wyłonionemu w przetargu przedsiębiorstwu „DROG-ZIEM” ze Stanowic, przeznaczając na ten cel blisko 1 mln 587 tys. złotych. 70% wartości inwestycji pokryje dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Przebudowa ulicy Kanonierskiej rozpocznie się w najbliższy wtorek, 2 kwietnia. – Zostanie ona zamknięta dla ruchu pojazdów na odcinku od wiaduktu kolejowego do skrzyżowania z ulicą Letnią. Zakaz nie będzie dotyczył mieszkańców tej ulicy. Prace, zgodnie z umową, powinny zakończyć się do połowy listopada tego roku – dodaje rzecznik magistratu.

W planach są też dodatkowe prace obejmujące pozostały odcinek Kanonierskiej. – Po wykonaniu inwestycji ruch na ul. Kanonierskiej z pewnością się zwiększy, w dużej mierze ulica ta będzie wykorzystywana do omijania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Esperantystów i Łukasińskiego. Mając na uwadze powyższe oraz zły stan techniczny asfaltowego odcinka ul. Kanonierskiej od ul. Łukasińskiego do wiaduktu kolejowego będziemy chcieli zlecić przygotowanie dokumentacji na przebudowę infrastruktury drogowej przedmiotowego odcinka. Zakres dokumentacji nie jest jeszcze ustalony, ale rozważamy zmianę niwelety jezdni, wymianę nawierzchni jezdni oraz zmiany w docelowej organizacji ruchu – zapowiedziała prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, w odpowiedzi udzielonej na zapytanie radnego Krzysztofa Grudzińskiego.

– Nowa organizacja miałaby na celu utrwalić ruch lokalny na ulicy, obejmujący dojazd do budynków mieszkalnych. Chcemy przeciwdziałać zjawisku przeniesienie ruchu z ulicy Łukasińskiego i Esperantystów. Wiązać się to będzie z uspokojeniem ruchu i utrudnieniem przejazdu na całym odcinku ul. Kanonierskiej. Rozważamy zastosowanie progów zwalniających, mijanek, zawężenia jezdni miejscowo do jednego pasa, odgięcia toru jazdy. Rodzaj zastosowanych środków spowalniających ruch zostanie określony na etapie projektu. Chcemy utrzymać na ul. Kanonierskiej lokalny ruch pojazdów, dlatego też utrudnienia w postaci mijania się dwóch pojazdów na drodze są w tym przypadku pożądane – dodała prezydent.

/mn/

Poprzedni artykułWpływ kawy na nasz organizm
Następny artykułSuchość oczu – kiedy jest powodem do niepokoju?