Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Sportowe emocje podczas hokejowych mistrzostw na świdnickim lodowisku, ryk silników towarzyszący motoryzacyjnej rywalizacji na parkingu świdnickiego centrum handlowego E.Leclerc, a może coś dla pasjonatów wypraw, poznawania i zwiedzania świata, czyli I Świdnicki Festiwal Podróżników i Odkrywców „Kolumby”? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Mistrzostwa Polski Amatorów Dywizji V w hokeju na lodzie (piątek-niedziela)

Od piątku do niedzieli na lodowisku Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się Mistrzostwa Polski Amatorów Dywizji V w hokeju na lodzie. W turnieju wystąpi dwanaście zespołów, w tym gospodarze – KH Odyńce Świdnica.

Przed Państwem coś czego w polskim hokeju amatorskim jeszcze nie było. W tym roku zadebiutuje bowiem turniej MPA dywizji piątej. Rozrastający się ruch amatorskiego hokeja i liczba chętnych do gry wymusiła wręcz utworzenie tego turnieju. Nowe drużyny zadebiutują na lodowisku w Świdnicy. Gospodarzem rozgrywek podobnie jak rok temu będzie Klub Hokejowy Odyńce Świdnica. Turniej zostanie rozegrany w dniach 15-17 marca 2024 – zapowiadają organizatorzy.

Ze składami drużyn oraz dalszymi informacjami o mistrzostwach można zapoznać się na stronie wydarzenia.

Memoriał Jakuba Marcinkowskiego (piątek-niedziela)

Osiemnaście zespołów z Polski i Czech weźmie udział w ósmej edycji Memoriału Kuby Marcinkowskiego. Jeden z dwóch sztandarowych turniejów organizowanych przez ŚKPR Świdnica od piątku do niedzieli (15-17.03.2024) odbędzie się w hali Zawiszów i hali SP 105 w Świdnicy.

Młodzicy zagrają w hali Zawiszów. Obok dwóch zespołów gospodarzy – ŚKPR ’09 i ŚKPR ‘10 wystąpią: TS Zew Świebodzin, SKS Kusy Kraków Piłka Ręczna, UKS Chrobry Żórawina, Śląsk Wrocław, Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Bór Oborniki Śląskie – SPR Bór Joynext i Siódemka Miedź Huras Legnica. Chłopcy zagrają w SP 105. Zobaczymy: ŚKPR ’11, ŚKPR ’12, Chrobrego Żórawina ’11, Chrobrego Żórawina ’12, Nielbę I Wągrowiec, Nielbę II Wągrowiec, Olimp Grodków, Bór Oborniki Śląskie, Siódemkę Huras Legnica i Házenę Náchod.

Ze szczegółowym terminarzem można zapoznać się w zapowiedzi wydarzenia.

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Majdzińską (piątek)

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie z Aleksandrą Majdzińską, autorką książki „Szalom bonjour Odessa”. Spotkanie odbędzie się 15 marca, o godz. 18.00 w głównej siedzibie świdnickiej biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18.

Aleksandra Majdzińska – pisarka, tłumaczka, scenarzystka. Tworzy przede wszystkim krótkie formy literackie. Autorka książki „Mokrut i inne opowiadania” (2019) oraz „Szalom bonjour Odessa” (2022). Zdobywczyni Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego (2023) oraz Bydgoskiej Nagrody Literackiej „Strzała Łuczniczki” (2023). Laureatka nagrody za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu „Złota Morela” w Armenii, nominowana do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy scenariusz. Tłumaczy współczesną prozę ormiańską. Jej opowiadania ukazywały się także w wydawnictwach zbiorowych. Publikowała w „Czasie literatury” i „Tygodniku Powszechnym”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Szkolenie charytatywne dla Andrzeja i weekendowe zawody strzeleckie w Świdnicy (piątek-sobota)

Fundacja Stratpoints oraz Klub Sportów Obronnych Świdnica zapraszają miłośników strzelectwa, posiadaczy broni i pasjonatów. Instruktorem i prowadzącym wykłady będzie Przemysław Wójtowicz we współpracy z kadrą KSO Świdnica. Cel: Zebranie środków na leczenie Andrzeja. Andrzej to instruktor, strzelec sportowy, wychowawca młodzieży, kolega i szanowany w społeczeństwie człowiek. Został postrzelony w kolano przez kursanta podczas zajęć i grozi mu amputacja. Obecnie jest unieruchomiony i nie posiada nawet wózka inwalidzkiego.

Czas: 15.03.2024 godzina 17.30 – 20.30. Miejsce: KSO Świdnica, Strzelnica Stary Młyn ul. Łączna 4; 58-100 Świdnica. Koszt: od 100 zł. Możliwość nabycia książki „Snajper Wchodzi Pierwszy” z autografem i dedykacją od autora. Wszystkie zebrane środki (wykład i sprzedaż książki) będą przeznaczone na pomoc i rehabilitację Andrzeja.

Klub Sportów Obronnych Świdnica będzie też organizatorem weekendowych zawodów strzeleckich. Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 16 marca, a odbędzie na terenie strzelnicy przy ulicy Łącznej w Świdnicy. Termin: 16 marca 2024 r., godz. 10:00 – 16:00. Cztery konkurencje: Pcz, Pm, Kcz, S. Rejestracja zawodników – w dniu zawodów w godz. 10:00 – 15:00. Strzelnica Klubu Sportów Obronnych Świdnica ul. Łączna 4, 58-100 Świdnica.

Piknik dla bezdomniaków w Świebodzicach (sobota)

Po raz kolejny świdnickie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt zaprasza na niecodzienne spotkanie z podopiecznymi placówki przy Pogodnej 3 w Świdnicy. W najbliższą sobotę, 16 marca, o 10.00 na terenie Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach rozpocznie się piknik dla podopiecznych schroniska.

O tej samej porze z MDK do świebodzickiego Rynku wraz z psiakami wyruszą wolontariusze. Piknik potrwa do 13.00. Na uczestników czekać będą domowe wypieki, zajęcia artystyczne dla najmłodszych i porady dotyczące zwierząt domowych. Podczas wydarzenia będzie prowadzona zbiórka datków i darów. Można przynieść karmę bezzbożową dla psów i kotów, koce, ręczniki, środki czystości.

„Jakub, Mimmi i gadające psy”. Kino familijne — Spektrum Dzieciom (sobota)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na pokaz łotewsko-polskiego filmu animowanego „Jakub, Mimmi i gadające psy”, który rozpocznie się w sobotę, 16 marca o godzinie 11.00 w sali teatralnej ŚOK. Bilety w cenie 10/15 zł do nabycia na stronie internetowej Ośrodka. Film dla dzieci od lat 5.

Jakub i Mimmi to para kuzynów, którzy niezbyt się lubią. Wkrótce jednak pojawia się szansa, by to zmienić. Dzieci zaprzyjaźniają się z gangiem gadających psów. Jakub mieszka w centrum Rygi. Na co dzień pochłania go rysowanie. Fascynuje go planowanie przestrzeni urbanistycznej, ponieważ w przyszłości chce zostać, tak jak jego ojciec, architektem. Pewnego dnia tata oznajmia mu, że będzie musiał spędzić tydzień ze swoją kuzynką Mimmi i wujkiem Orłem na obrzeżach miasta, w Maskaczce. Chłopiec nie jest zadowolony z takiego pomysłu. Wkracza w inny, nieznany mu świat. Jakub czuje się samotny, bo niespecjalnie dogaduje się ze swoją kuzynką Mimmi. Sytuacja zmienia się gdy poznaje okoliczne psy z Bossem na czele. Razem z Mimmi i zaprzyjaźnionymi psami, które potrafią mówić ludzkim głosem, walczy o zatrzymanie budowy biurowców w okolicy. Wspólne działanie na rzecz środowiska jednoczy ich i sprawia, że czas spędzony u rodziny na zawsze zostanie w jego pamięci – opisują organizatorzy seansu.

IV liga piłkarska: Polonia-Stal Świdnica – Barycz Sułów (sobota)

Solidny zespół z Sułowa będzie kolejnym rywalem świdnickich piłkarzy w rozgrywkach IV ligi. Data: 16.03.2024 12:00. Miejsce: Stadion Miejski im. Janusza Kusocińskiego, ul. Śląska 35. Wstęp 10 zł.

I Świdnicki Festiwal Podróżników i Odkrywców „Kolumby” (sobota-niedziela)

Spotkania i nie tylko zaplanowano w ramach pierwszej edycji Świdnickiego Festiwalu Podróżników i Odkrywców „Kolumby”. Wydarzenie z udziałem wielu polskich podróżników, w tym także świdniczan, odbędzie się w ten weekend – 16-17 marca. Dwudniowe wydarzenie, którego pomysłodawczynią jest pasjonatka podróży i świdniczanka Ola Baranowska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury, pozwoli na poznanie wielu zakątków świata.

O różnorodnych kulturach, tradycjach, odwiedzanych miejscach i swoich przygodach opowiedzą zaproszeni podróżnicy. Będzie można posłuchać m.in. o Hiszpanii, Australii, państwach Zatoki Perskiej, Uzbekistanie, Meksyku i wielu innych zakątkach świata. Nie zabraknie też górskich opowieści. Oprócz wielu ciekawych spotkań i prelekcji zaplanowano także spacery tematyczne po Świdnicy, warsztaty fotograficzne oraz konkurs „Ulotne chwile”. Na prelekcje wstęp jest wolny.

Z programem festiwalu można zapoznać się w zapowiedzi wydarzenia oraz na plakacie.

Turniej Tenisa Stołowego w Dobromierzu (niedziela)

I runda Tarmac Academy w Świdnicy (niedziela)

W niedzielę, 17 marca na parkingu E.Leclerc Świdnica odbędzie się pierwsza tegoroczna runda Tarmac Academy. W zawodach weźmie udział 50 załóg, które będą miały do pokonania sześć okrążeń. – Zaczynamy od 10.00. Zapraszamy wszystkich do oglądania. W dniu wydarzenie otwarte będą Bistro E.Leclerc oraz ŁAKOCIAK Caffe – zachęcają organizatorzy.

Festyn z dmuchańcami dla Lili Fulbiszewskiej (niedziela)

Mija rok od diagnozy, która stała się początkiem dramatu świdnickiej rodziny. U 3,5-letniej Lilianny Fulbiszewskiej lekarze zdiagnozowali nowotwór. Trwająca terapia jest niezwykle kosztowna i brakuje pieniędzy na jej opłacenie. Przyjaciele po raz kolejny ruszają na pomoc, a cegiełkę może dorzucić każdy! Okazją będzie charytatywny piknik w niedzielę, 17 marca.

W hali sportowej przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 29 (hala Zespołu Szkół Ekonomicznych) w ramach festynu będą czekały liczne atrakcje. Zamki dmuchane, tosty, zmywalne tatuaże i wiele innych atrakcji dla dzieci, a dla starszych ciasto i kawa. Festyn potrwa od godz. 10.00 do 20.00.

Kiermasz wielkanocny w Żarowie (niedziela)

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza na kiermasz wielkanocny, który odbędzie się w niedzielę, 17 marca w hali sportowo-widowiskowej GCKiS przy ul. Piastowskiej 10A w Żarowie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14.00 i potrwa do 17.30.

To będzie świetna okazja, aby przed świętami nabyć wielkanocne dekoracje do naszych domów i miło spędzić czas w świątecznej atmosferze. W programie kiermaszu zaplanowano warsztaty, konkursy z nagrodami, występy artystyczne, atrakcje dla najmłodszych oraz liczne stoiska z tradycyjnymi świątecznymi przysmakami. Pojawią się również stoiska z rękodziełem pełne barwnych pisanek, kolorowych palm, stroików, świątecznych serwetek i innych wyrobów, które będą nam przypominać o nadchodzących świętach Wielkiej Nocy. Tradycją kiermaszu są również wielkanocne konkursy. Na zwycięzców w konkursie na wielkanocny sernik oraz palmę czekają atrakcyjne nagrody. Wydarzenie urozmaicą muzyczne występy.

/opr. mn/

Poprzedni artykułLilianna walczy z nowotworem. Już w niedzielę festyn charytatywny w Świdnicy
Następny artykułTeatralna uczta w Świdnicy. Zobaczymy znany spektakl „Kolacja na cztery ręce” [KONKURS]