Strona główna 0_Slider Od Australii przez Kuwejt po Meksyk. Wkrótce pierwszy Świdnicki Festiwal Podróżników i...

Od Australii przez Kuwejt po Meksyk. Wkrótce pierwszy Świdnicki Festiwal Podróżników i Odkrywców „Kolumby” [PROGRAM]

0

Na miłośników zwiedzania i poznawania zarówno bliskich, jak i odległych krajów czeka już wkrótce w Świdnicy wiele ciekawych prelekcji. Będzie można posłuchać m.in. o Hiszpanii, Australii, państwach Zatoki Perskiej, Uzbekistanie, Meksyku i wielu innych zakątkach świata. Spotkania i nie tylko zaplanowano w ramach pierwszego Świdnickiego Festiwalu Podróżników i Odkrywców „Kolumby”. Wydarzenie z udziałem wielu polskich podróżników, w tym także świdniczan, odbędzie się już w przyszyły weekend – 16 i 17 marca. Na prelekcje wstęp jest wolny.

Karnawał w Oaxace w Meksyku 2023, fot. Ola Synowiec, Mexico Magico Blog. Pisarka, dziennikarka i podróżniczka będzie gościem I Świdnickiego Festiwalu Podróżników i Odkrywców „Kolumby”. Spotkanie poświęcone Meksykowi odbędzie się 17 marca

Świdnicki Festiwal Podróżników i Odkrywców „Kolumby” ma dać szansę na poznanie pasjonatów wypraw, poznawania i zwiedzania świata. W pewnym sensie organizatorzy nawiązują do minionych Dni Gór – wyjątkowego wydarzenia, przedstawiającego miłośników wypraw dalekich i bliskich, ukazującego piękno gór w tym najwyższych szczytów świata i otaczającej przyrody oraz zachęcającego do aktywności fizycznej. Realizował je z pasją przez 25 lat świdnicki himalaista Piotr Snopczyński. Ostatnia ich edycja odbyła się w 2021 roku.

Organizowane w Świdnickim Ośrodku Kultury przez wiele lat Dni Gór były synonimem inspirujących spotkań i wymiany doświadczeń między miłośnikami podróży. Wygaśnięcie tamtego wydarzenia pozostawiło w kalendarzu wydarzeń świdnickich pewną lukę. Aby ją wypełnić chcemy powołać do życia zupełnie nowe wydarzenie. Wiemy, że duch odkrywania i pasja zwiedzania pozostają w naszym mieście niezmiennie żywe – wyjaśnia Świdnicki Ośrodek Kultury.

Pierwsza edycja Świdnickiego Festiwalu Podróżników i Odkrywców „Kolumby” nastąpi 16 i 17 marca. Dwudniowe wydarzenie, którego pomysłodawczynią jest pasjonatka podróży i świdniczanka Ola Baranowska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury, pozwoli na poznanie wielu zakątków świata. O różnorodnych kulturach, tradycjach, odwiedzanych miejscach i swoich przygodach opowiedzą zaproszeni podróżnicy. Nie zabraknie też górskich opowieści. Oprócz wielu ciekawych spotkań i prelekcji zaplanowano także spacery tematyczne po Świdnicy, warsztaty fotograficzne oraz konkurs „Ulotne chwile”. Na prelekcje wstęp jest wolny.

PROGRAM I edycji Świdnickiego Festiwalu Podróżników i Odkrywców „Kolumby” 2024

_____________________________________________

DZIEŃ PIERWSZY – 16 marca 2024 (sobota)

*godz. 13.30 – prelekcja „ROWEREM PRZEZ AUSTRALIĘ I NIE TYLKO… JAK ZORGANIZOWAĆ WYPRAWĘ ROWEROWĄ?” Rafał Jurkowlaniec

Rafał Jurkowlaniec podpowie jak zaplanować i przygotować się do podróżowania rowerem? Co nas może spotkać na trasie? Czy jest bezpiecznie? Co jeść i gdzie spać?

Rafał jako były dziennikarz w niezwykle ciekawy sposób opowie nam o swoich przygodach w czasie samotnych podróży przez Azję, Amerykę Północną Afrykę oraz Australię.

Jego pamiętnik z wypraw rowerowych znajdziecie na blogu #notojade www.notojade.pl

*godz. 16.00 – prelekcja „BOGATE MALEŃSTWA ZATOKI PERSKIEJ: BAHRAJN I KUWEJT” Blanka Czekalska

Orientalny świat kontrastów mało znanych krajów Zatoki Perskiej. Choć powierzchniowo najmniejszych, to jednak plasujących się w czołówce najbogatszych krajów świata. Jak wygląda w nich życie, co ciekawego znajdzie tam turysta, co nas w nich zaskoczyło, co zachwyciło i co rozczarowało? Na wszystkie te pytania odpowie: Blanka Czekalska – architekt z zawodu, fotograf i podróżniczka z pasji. Sądeczanka, od kilkunastu lat mieszkająca wraz z rodziną na Śląsku, która zwiedziła (na razie) 1/4 świata. Zakochana w górach – nawet tych bardzo wysokich, ale zafascynowana Azją i Bliskim Wschodem. Autorka bloga podróżniczego: https://fotopodroze.eu

*godz. 17.00 – prelekcja „GÓRSKIE WYPRAWY FOTOGRAFICZNE” Karol Nienartowicz

Prelegent opowie o specyfice pracy górskiego fotografa pejzażowego, dzikich biwakach, trekkingach górskich i zimowych plenerach. Górskie wyprawy fotograficzne to barwna opowieść o podróżach poświęconych w całości wyczekiwaniu na światło i odpowiednie warunki oraz fotografowaniu górskich pejzaży.

Karol Nienartowicz fotografuje w górach od 2003 roku. Chętnie podróżuje po rejonach górskich Europy i Świata, odwiedził z aparatem ponad 45 krajów na 4 kontynentach. Dużym sentymentem darzy również polskie góry, przede wszystkim Karkonosze, Tatry, Pieniny, Bieszczady i Góry Stołowe gdzie fotografuje w każdej wolnej chwili. Jest licencjonowanym przewodnikiem sudeckim. Od 2016 r. zawodowo zajmuje się krajobrazową fotografią górską. W 2018 r. ukazała się jego debiutancka książka o fotografowaniu w górach „Górskie wyprawy fotograficzne”, zaś w 2023 r. monumentalny album „Góry” podsumowujący dwadzieścia lat pracy fotograficznej w górach. Przez 3 lata mieszkał w Gdańsku, gdzie pracował przy tworzeniu filmu „Twój Vincent”. Obecnie mieszka w Krakowie.

*godz. 18.00 – prelekcja „PODRÓŻE NA POZIOMIE” Jakub Porada

Jakub Porada – dziennikarz i podróżnik, autor książek, przewodników, poradników taniego podróżowania, podręcznika skutecznego mówcy i przewodnika inspiracyjnego.

Zwiedzanie to nie tylko poznawanie nowych miejsc. To także okazja do nieustannego rozwoju, począwszy od nauki języków do czytania jednej książki dziennie. Jak nieustannie inspirować się podróżami? W swoim autorskim programie PODRÓŻE NA POZIOMIE Jakub Porada podpowie jakie są korzyści z dalekich i bliskich wojaży oraz dlaczego Malediwy są równie atrakcyjne jak Świdnica?

wydarzenia towarzyszące:

godz. 12.00 – spacer tematyczny Śladem murów obronnych miasta oprowadza Marzena Zięba

(obowiązywały zapisy mailowe – aktualnie brak wolnych miejsc)

godz. 12.00 – 15.00 – warsztaty fotograficzne poprowadzi Karol Nienartowicz –

Galeria Fotografii (odpłatne wydarzenie – aktualnie brak biletów)

_____________________________________________

DZIEŃ DRUGI – 17 marca 2024 r. (niedziela)

*godz. 13.00 – prelekcja „UZBEKISTAN I PERŁY JEDWABNEGO SZLAKU” Ola Baranowska

Prelegentka i pomysłodawczyni festiwalu opowie o atrakcjach jednego z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc, które dotąd odwiedziła, o perłach Jedwabnego Szlaku. Ola Baranowska

od ponad 20 lat podróżuje po świecie z plecakiem i odkrywa miejsca ze swojej listy marzeń, która wciąż się rozrasta. Dotychczas odwiedziła ponad 40 krajów na trzech kontynentach. Od 10 lat w tym plecaku główne miejsce zajmuje aparat fotograficzny, bo z każdego wyjazdu przywozi dziesiątki zdjęć. Od 5 lat swoje wrażenia, fotograficzne relacje i wskazówki dla innych publikuje na blogu Tam moja przestrzeń

*godz. 14.00 – prelekcja „SYMBOLIKA CMENTARZY I KULTURA POCHÓWKU W RÓŻNYCH CZĘŚCIACH ŚWIATA” Marzena Zięba

Marzena Zięba – nauczycielka z powołania, historyk, regionalistka i pasjonatka podróży. Do tej pory odwiedziła ponad 50 państw. Prowadzi bloga Belfer w podróży. Uwielbia odwiedzać cmentarze, jest taphofilem czyli miłośnikiem sztuki funeralnej i kultury pochówku. Podczas prelekcji w Świdnicy odkryje m.in tajemnice chińskiego cmentarza przy klasztorze Shaolin, Khmerskiego miejsca pochówku przy jeziorze Tonle Sap, odwiedzimy japońską i gambijską nekropolię oraz poznamy zwyczaje pochówku nad świętą rzeką Ganges w Indiach.

*godz. 15.00 – prelekcja „GUADALUPE, ŚWIĘTA ŚMIERĆ I ŚWIĘTY PRZEMYTNIKÓW NARKOTYKÓW. W CO WIERZĄ MEKSYKANIE?” Ola Synowiec

80 procent społeczeństwa Meksyku to katolicy, ale meksykański katolicyzm różni się w pewnych elementach od polskiego. Jakie to różnice i skąd się one biorą? Ola Synowiec Mexico Magico Blog latynoamerykanistka od lat zajmująca się meksykańską religijnością, opowie o najpopularniejszych świętych w Meksyku, zarówno tych oficjalnych, jak i nieuznanych przez Watykan – takich jak Święta Śmierć, święty przemytników narkotyków i święci od przekraczania granicy z USA. To będzie spotkanie z niezwykłą, kolorową, a czasem szokującą meksykańską religijnością, którą Ola postara się wyjaśnić.

*godz. 16.00 – promocja książki „Lato w Hiszpanii” i spotkanie z autorką Katarzyną Nizinkiewicz

Lato w Hiszpanii” to zapis samotnej wędrówki przez Hiszpanię – od Pirenejów aż po zachodnie krańce Półwyspu. W tej trwającej 88 dni i liczącej 2300 kilometrów wyprawie nie wyczyn jednak się liczy. Nie ma tu rekordów i wspinania się na szczyty wytrzymałości. Jest za to stricte literacki, wewnętrzny dziennik kobiety, która idzie swoją drogą. W głąb Hiszpanii – i w głąb siebie. W stronę poznania. Autorka wędruje samotnie od lat. Czytając tę opowieść, czytelnik odkrywa nowe, nieznane oblicze Hiszpanii – tej prawdziwej, niekomercyjnej; zachwyca się – wraz z autorką, uważną obserwatorką – surowym pięknem parków naturalnych, gór, lasów, łąk nieskażonych cywilizacją.

Katarzyna Nizinkiewicz – pisarka, fotografka, kobieta wędrująca samotnie poza szlakami, po peryferiach świata. Laureatka Progu 2020 – Nagrody Specjalnej „Kontynentów”. Prowadzi blog Kocham Góry (blog.kwark.pl). Z wykształcenia fizyk, z zawodu projektantka ubrań sportowych. Współwłaścicielka outdoorowej firmy Kwark.

*godz. 17.00 – prelekcja „ŁĄCZĄ NAS GÓRY – OPOWIEŚĆ O TYM, JAK GÓRSKIE PODRÓŻE ZMIENIAJĄ ŻYCIE” Maria Zięba Fundacja Ładne Historie

Łączą nas góry to program Fundacji Ładne Historie organizującej górskie wyprawy po Sudetach, w których wspólnie biorą udział osoby z niepełnosprawnościami wraz z osobami zdrowymi. – Góry to fantastyczna forma rehabilitacji i przestrzeń dla innowacyjnego podejścia do zagadnienia przerwy wytchnieniowej, przy czym nie każdy może sobie pozwolić na poznawanie gór i spędzanie w ten sposób wolnego czasu. My, Fundacja Ładne Historie, zapewniamy swobodną atmosferę górskiej wyprawy, a jednocześnie specjalistyczne wózki i nosidła oraz profesjonalną opiekę: na wycieczkach są obecni fizjoterapeuci/ fizjoterapeutki, przewodniczki/ przewodnicy górscy, wolontariusze/ wolontariuszki, psycholożka/ psycholog. Razem przemierzamy szlaki, mierząc się ze stereotypami i jednocześnie promując sudeckie trasy turystyczne – przedstawia założenia programu świdnicka organizacja.

wydarzenie towarzyszące:

godz. 11.30 – spacer tematyczny – po Kościele Pokoju oprowadzać będzie Biskup Waldemar Pytel (obowiązywały zapisy mailowe – aktualnie brak wolnych miejsc)

Wszystkie prelekcje odbędą się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury Rynek 43 w Świdnicy. Wstęp wolny.

/Oprac. AN/
/Materiały – Świdnicki Ośrodek Kultury/

Poprzedni artykułW Świebodzicach powalczyło dziesięć zespołów
Następny artykułMyślała, że pomaga córce. Pieniądze trafiły do oszusta