Strona główna 0_Slider Świdnicki szpital na finansowym minusie. Konieczne będą oszczędności, ale nie tylko

Świdnicki szpital na finansowym minusie. Konieczne będą oszczędności, ale nie tylko

0

Optymalizacja kosztów funkcjonowania oddziałów szpitalnych, obniżenie wydatków, dążenie do uruchomienia pododdziału ginekologii onkologicznej, a także rozwój oddziału intensywnej terapii – to niektóre z kierunków działań wyznaczonych w programie naprawczym Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy. Program stanowi odpowiedź na sytuację finansową medycznej placówki. Szpital zakończył miniony rok stratą w wysokości blisko 9,9 mln złotych.

Program naprawczy dla SP ZOZ został zatwierdzony został podczas ostatniego posiedzenia Rady Powiatu Świdnickiego. Potrzeba jego przyjęcia wynikała z przepisów ustawy o działalności leczniczej, które zobowiązują dyrektora podmiotu leczniczego do przygotowania programu naprawczego w przypadku wystąpienia straty netto.

Niniejszy plan naprawczy stanowi uaktualnioną wersję planów naprawczych przedstawionych w latach 2020-2022 i w przeważającej części jest z nimi tożsamy, bowiem wszystkie planowane wcześniej działania zmierzające do poprawy sytuacji ekonomicznej i jakości świadczonych usług pozostają aktualne. Niestety ograniczenia w funkcjonowaniu SP ZOZ w Świdnicy, które pojawiły się w latach 2021 oraz w I kwartale 2022 roku w wyniku pandemii COVID-19, uniemożliwiły realizację przyjętych w poprzednich planach założeń, a dodatkowo przyczyniły się do pogorszenia sytuacji finansowej jednostki. W roku 2023 w wyniku podjętych działań naprawczych następuje odwrócenie negatywnych trendów kształtowania się wyniku finansowego jednostki i stabilizacja sytuacji finansowej, a w kolejnych systematyczna jej poprawa – wskazuje Grzegorz Kloc, dyrektor SP ZOZ w Świdnicy, we wprowadzeniu do programu naprawczego na lata 2023-2025.

Zgodnie z przedstawionymi wyliczeniami, od 2012 do 2018 roku jednostka bilansowała ponoszone koszty i przychody działalności. W roku 2020 wystąpiła strata w wysokości 3 mln 904 tys. złotych, w roku 2021 była to strata rzędu 7 mln 862 tys. złotych, natomiast 2022 rok zakończył się stratą w wysokości ponad 9 mln 878 tys. złotych. Jak zaznacza dyrektor Kloc, ubiegłoroczna strata nie miała wpływu na bieżące funkcjonowanie jednostki. W prognozie finansowej na najbliższe lata szacuje się, że SP ZOZ zamknie rok 2023 stratą netto wynoszącą blisko 6 mln 978 tys. złotych, na koniec 2024 roku Zespół będzie na minusie 5 mln 248 tys. złotych, a w roku 2025 będzie to strata w wysokości blisko 4 mln 838 tys. złotych.

Rok bieżący, jeżeli nie wystąpią jakieś istotne zdarzenia po stronie NFZ, zapowiada się dużo lepiej. Szpital niezmiennie zachowuje pełną płynność finansową, nie generuje długów i terminowo reguluje wszystkie swoje zobowiązania – podkreśla dyrektor Kloc.

Co było przyczyną pogorszenia się sytuacji ekonomicznej szpitala?

Przeprowadzona analiza wskazała na szereg czynników, które przyczyniły się do odnotowanej w ubiegłym roku straty. Oprócz niestabilnej polityki finansowania świadczeń medycznych oraz nieadekwatnego do potrzeb finansowania ze środków publicznych, wskazano m.in. na brak obiektywnej i rzeczywistej wyceny procedur medycznych, niekorzystne zmiany w zakresie finansowania świadczeń, niższe od wzrastających kosztów działalności przychody z tytułu realizacji umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, wzrost przeciętnych oraz zasadniczych wynagrodzeń i brak zabezpieczenia dodatkowych środków finansowych na ten cel, wysokie koszty utrzymania zasobów szpitalnych i nieruchomości, wysoki koszt leków i materiałów medycznych, problemy z egzekwowaniem należności od pacjentów nieubezpieczonych i cudzoziemców, a także ograniczenie pracy szpitala w związku z pandemią COVID-19.

Wyżej wymienione czynniki są w ogromnej części niezależne od szpitala, jednakże w celu utrzymania jakości i ciągłości świadczonych usług medycznych należy podjąć wszelkie możliwe działania zmierzające do stabilizacji i poprawy sytuacji finansowej.– stwierdza dyrektor Kloc w programie naprawczym.

Jakie działania są planowane w najbliższych latach?

– W latach następnych w celu poprawy kondycji ekonomicznej i jakości świadczonych usług dyrekcja SP ZOZ Świdnica zamierza skupić się na: stworzeniu możliwości zwiększenia przychodów jednostki, racjonalizacji kosztów funkcjonowania, podnoszenia jakości i bezpieczeństwa świadczonych usług – zapowiada dyrektor medycznej jednostki. Zgodnie z programem naprawczym, na lata 2023-2025 przewidziano:

  1. realizować politykę zarządzania opartą na szczegółowej kontroli kosztów i wyników finansowych poszczególnych komórek organizacyjnych, dążyć do obniżania i eliminowania tam gdzie jest to możliwe kosztów działalności SPZ0Z; szczególną uwagę należy zwrócić na koszty związane ze zużyciem materiałów i energii oraz usług obcych,
  2. utrzymać strukturę już funkcjonujących oddziałów szpitalnych przy jednoczesnej optymalizacji kosztów ich funkcjonowania. Szczegółowej analizy wymagają koszty ponoszone w oddziałach, które obecnie generują ujemne wyniki finansowe oraz koszty ośrodków usługowych, które w sposób pośredni obciążają działalność oddziałów szpitalnych,
  3. dążyć do rozszerzenia działalności oddziałów zabiegowych o wykonywanie procedur w zakresach „pozaryczałtowych”, które to zabiegi NFZ finansuje odrębnie. Szczególnie dotyczy to procedur objętych pakietem onkologicznym i innych związanych z operacjami onkologicznymi – tak z zakresu chirurgii, jak i ginekologii,
  4. podjąć próbę uruchomienia i uzyskania finansowania pododdziału ginekologii onkologicznej,
  5. uruchomić pełny potencjał OAiIT [Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii], przy spełnieniu wszystkich norm sprzętowych i kadrowych. Poprzez zakupy niezbędnego sprzętu medycznego uzyskać możliwość rozliczania według II stopnia referencyjności, co przekłada się na ok. 15% zwiększenie przychodów,
  6. dążyć do wybudowania na terenie szpitala „Latawiec” budynku, do którego mógłby być przeniesiony z Żarowa oddział reumatologiczny, a w szpitalu w Żarowie uruchomić odział rehabilitacji dla pacjentów po zawałach serca, udarach mózgu i zabiegach ortopedycznych. W ten sposób zapewniona zostanie kompleksowa obsługę pacjentów szpitala. Alternatywnym rozwiązaniem jest uruchomienie tego oddziału w Świdnicy.

Realizacja wymienionych powyżej celów pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa i jakości świadczonych przez SPZOZ Świdnica usług medycznych, przy jednoczesnej poprawie sytuacji finansowej. Utrzymanie istniejącej już struktury oddziałów szpitalnych przy jednoczesnym rozszerzeniu działalności o ww. specjalności pozwoli Zespołowi, uwzględniając strukturę oddziałów najbliższych szpitali, na pełne zaspokojenie świadczeń zdrowotnych mieszkańców Powiatu Świdnickiego (165000 osób) oraz całej obsługiwanej populacji, która szacujemy na 400000 osób – zaznaczono w dokumencie.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułKosztowna przejażdżka hulajnogą
Następny artykułDali popis we Wrocławiu!