Strona główna Artykuł sponsorowany Jesień w ogrodzie – czas na obornik! Porady jak go zorganizować

Jesień w ogrodzie – czas na obornik! Porady jak go zorganizować

0

Jesień to czas przygotowania ogrodu na zimę. Po ciepłych, pełnych słońca letnich dniach musimy odpowiednio zadbać o ogród przed kolejnym sezonem. Często w tym czasie sprzątamy grządki, kosimy trawę po raz ostatni, grabimy liście ze spadających drzew czy chowamy meble ogrodowe, aby znów móc z nich korzystać latem. Jesień to także idealny moment na przygotowanie gleby pod nawożenie jej w kolejnych miesiącach. Zadbanie o grunt sprawi, że przyszłe plony będą bardziej obfite. Jaki obornik wybrać i jak zadbać o glebę na jesień? Przeczytaj ten artykuł i ogarnij ogród na jesień. 

Co to jest obornik i kiedy trzeba go stosować?

Obornik to tak naprawdę naturalny nawóz, który powstaje ze sfermentowanych odchodów zwierzęcych i ściółki. Jest on bogaty we wszelkie minerały, które mogą być potrzebne roślinom do wzrostu. Możemy w nim znaleźć potas, magnez, fosfor czy azot. Tak naprawdę z jego korzystnych właściwości mogą czerpać rośliny warzywne, owocowe oraz nawet spora część roślin ozdobnych. Jeśli nawieziemy nim glebę właśnie podczas sezonu jesiennego, przyczyni się to do odkwaszenia i wzbogacenia jej, co sprawi, że rośliny będą lepiej rosnąć. Taki obornik dobrze wpływa na strukturę podłoża i zasilą w mikroorganizmy, które są pożyteczne dla roślin, jak dżdżownice. Jeśli chodzi o składowanie obornika, w dużych ilościach powinien być składowany w specjalnym miejscu, które ma betonowe podłoże. To sprawi, że jego korzystne dla roślin właściwości nie przenikną do gleby. Obornik najlepiej jest stosować jesienią, podczas października i listopada. To idealny moment, aby zadbać o żyzność gleby pod przyszłe sadzenie roślin.

Rodzaje oborników – jaki wybrać?

Do wyboru mamy kilka rodzajów oborników. Przede wszystkim obornik dzieli się na przekompostowany, świeży oraz granulowany. Do domowych ogródków na mniejszą skalę najlepiej sprawdzi się obornik przekompostowany lub granulowany. Obornik świeży zawiera o wiele więcej azotu, przez co może być zbyt mocny dla takich celów. Obornik przekompostowany nie zawiera, aż tyle azotu, jednak jego zrobienie jest czasochłonne. Uzyskuje się go przez złożenie obornika świeżego w ryzie kompostowej, przykrycie go kompostem i przetrzymanie w takiej formie rok dopiero wtedy będzie nadawać się do nawożenia gleby. Jeśli nie chcemy czekać, to świetnie sprawdzi się w takiej sytuacji obornik suszony granulowany, który jest gotowy od razu po zakupie, a jego dodatkową zaletą jest brak przykrego zapachu przy zachowaniu wszelkich właściwości świeżego obornika.

Obornik często jest też rozdzielany ze względu na jego pochodzenie. Można wyróżnić obornik koński, krowi, owczy, ptasi czy też świński. Obornik koński nie nadaj się dla wszystkich roślin, ponieważ podwyższa on temperaturę podłoża. Najczęściej stosuje się go przy uprawie marchwi, ziemniaków czy buraków. Natomiast najczęściej stosowany jest obornik krowi, który świetnie nadaje się do gleb piaszczystych, tak samo stosuje się obornik świński. Obornik ptasi i owczy idealny jest do gleb azotolubnych, które mają dużą powierzchnię zielonych części.

Jak stosować obornik? 

Zastosowanie obornika w ogrodzie jest dosyć prostym zadaniem. Wystarczy rozsypać obornik na powierzchni gleby i wymieszać go z jej górną warstwą, na głębokości 10 do 15 cm. Następnie całość należy porządnie podlać wodą, tak aby drogocenne składniki zawarte w oborniku się uaktywniły. Warzywa i owoce powinniśmy nawozić obornikiem przekompostowanym oraz granulowanym, ponieważ świeży, który jest najbardziej bogaty w azot, może je spalić. W rezultacie czego, zamiast uzyskać piękne plony, tylko na tym stracimy. Zastosuj obornik i Ogarnij Ogród na jesień!

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPrzykra niespodzianka w Dzierżoniowie
Następny artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń