Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Liczne uroczystości i imprezy z okazji Narodowego Święta Niepodległości zdominują ten weekend. Na tym jednak nie koniec wydarzeń czekających na mieszkańców w najbliższych dniach.

11 minut poezji w ramach obchodów Święta Niepodległości (piątek)

Z okazji zbliżającej się 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy zaprasza młodszych, jak i nieco starszych świdniczan do wspólnego świętowania, w tym do udziału w integrującym pokolenia wydarzeniu „11 minut poezji”, które polegać będzie na wspólnym odśpiewaniu hymnu, przemarszu z flagami i odczytaniu utworu poetyckiego o tematyce patriotycznej.

Wydarzenie odbędzie się w piątek, 10 listopada o godzinie 11.00 na skwerze z dzikami przy ulicy Franciszkańskiej. Tam również nastąpi wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu „Literacko. Patriotycznie – Zapytaj o Polskę”.

Obchody Święta Niepodległości w gminie Dobromierz (piątek)

W piątek, 10 listopada zapraszamy Państwa na uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które rozpoczną się o godz. 17.00 Mszą św. w kościele pw. św. Barbary w Gniewkowie. Następnie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej udamy się do świetlicy wiejskiej, gdzie będzie miała miejsce oficjalna część uroczystości – informują samorządowcy z Dobromierza.

W części artystycznej zaprezentowany zostanie program przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Gniewkowie i dzieci z Małego Przedszkola oraz wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry i zespołu Dobromierzanie.

Jarek Łukaszewicz „Listy i melizmaty” – wernisaż i koncert w Świdnicy (piątek)

Koncert Marcina Maseckiego – jesienny epizod Festiwalu Bachowskiego (piątek)

Niezwykle wszechstronny muzycznie i lubiący przekraczać granice stylistyczne, nagradzany pianista, aranżer, kompozytor i dyrygent wystąpi w Świdnicy w ramach jesiennego epizodu Festiwalu Bachowskiego. Artysta znany jest szczerszej publiczności chociażby z projektu Jazz Band Młynarski-Masecki, który cieszył się ogromną popularnością i odniósł duży sukces na rynku muzycznym. Koncert w świdnickim teatrze poświęcony będzie muzyce poważnej i kompozytorowi Franzowi Schubertowi.

Koncert Marcina Maseckiego „Franz Schubert: Wielka sonata B-dur” odbędzie się w piątek, 10 listopada o godz. 19.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Bilety są dostępne w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz na stronie internetowej ŚOK.

Narodowe Święto Niepodległości w Świdnicy (sobota)

Program wydarzeń na sobotę, 11 listopada:

  • godz. 9.00 – msza święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka – Katedra Świdnicka (pl. św. Jana Pawła II).
  • godz. 10.30 – Manifestacja patriotyczna na świdnickim Rynku (boczne wejście do ŚOK). W programie: przemówienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świdnicy, rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych oraz występ Chóru III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie.
  • godz. 11.30-11.45 – Złożenie wieńca od mieszkańców pod Pomnikiem Zwycięstwa na pl. Grunwaldzkim
  • godz. 12.00-13.00 – 15. Bieg Niepodległości (więcej informacji poniżej!)
  • godz. 14.00 – Zasadzenie symbolicznych drzew w celu upamiętnienia faktu przyznania tytułów Honorowy Obywatel Miasta Świdnicy i Zasłużony dla Miasta Świdnicy. Miejsce: Aleja Goplany nad zalewem Witoszówka.

Bieg Niepodległości w Świdnicy (sobota)

Wszyscy chętni do aktywnego spędzenia Narodowego Święta Niepodległości zachęcani są do udziału w 15. Biegu Niepodległości, który odbędzie się w samo południe na świdnickim Rynku. Start punktualnie o godzinie 12.00. Trasa biegu tradycyjnie została wytyczona ulicami świdnickiej starówki: Rynek – Grodzka, Zamkowa, Kotlarska, Rynek, Długa, Daleka, Pułaskiego, Rynek. Długość okrążenia wynosi 1250 metrów.

W tym roku dla uczestników wydarzenia przygotowano 1200 pamiątkowych medali. Aby odebrać medal należy pokonać trasą przynajmniej jeden raz. Bardziej ambitnym i wysportowanym organizatorzy proponują wykonanie dwóch, trzech lub maksymalnie czterech okrążeń.

Zgłoszenia do biegu i wydawanie opasek uprawniających do odebrania medalu na mecie odbędzie się w dniu biegu w świdnickim Rynku. Od godziny 11.00 w kilku punktach na biegaczy będą czekali harcerze z Komendy Hufca ZHP Świdnica.

Narodowe Święto Niepodległości w Strzegomiu (sobota)

Burmistrz Strzegomia, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu i Strzegomskie Centrum Kultury zapraszają mieszkańców na uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbędą się 11 listopada.

  • godz. 9.30 – Urząd Miejski w Strzegomiu: uroczysta sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu – Wręczenie tytułu „Honorowy Obywatel Strzegomia” Tadeuszowi Wasyliszynowi
  • godz. 10.45 – skwer przy pomniku Trójcy Św. przy Bazylice Mniejszej w Strzegomiu: uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu narodowego
  • godz. 11.00 – Bazylika Mniejsza w Strzegomiu: msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem JE biskupa świdnickiego Marka Mendyka w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego – X Brygady Logistycznej w Opolu
  • godz. 12.50 – skwer przy pomniku I. J. Paderewskiego: uroczysty Apel Pamięci, Salwa Honorowa, złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem
  • godz. 15.00 – sala widowiskowa Strzegomskiego Centrum Kultury: występ Zespołu Folklorystycznego „Kostrzanie”, wręczenie tytułów „Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej”, widowisko „Polonia Restituta” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki

Narodowe Święto Niepodległości w gminie Świdnica (sobota-niedziela)

Narodowe Święto Niepodległości w Marcinowicach (sobota)

Zapraszamy na gminne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się w sobotę 11 listopada o godz. 12.00 przy masztach flagowych przy ul. Świdnickiej w Marcinowicach – przekazano w komunikacie marcinowickiego samorządu.

Narodowe Święto Niepodległości w Żarowie (sobota-niedziela)

Program wydarzeń na 11 listopada:

  • godz. 12.00 – msza święta w intencji Ojczyzny, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie,
  • godz. 13.30 – uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Żarowie ul. Bolesława Chrobrego,
  • godz. 15.00 – jubileuszowy XXV Festiwal Pieśni Patriotycznej, hala sportowo-widowiskowa Gminnego Centrum Kultury i Sportu, ul. Piastowska 10a,
  • godz. 18.00 – „Odarci z przyszłości” – premierowy, audiowizualny pokaz poświęcony okresowi I, II Wojny Światowej oraz komunizmowi w Polsce (hala GCKiS Żarów),
  • godz. 18.30 wręczenie nagród w ramach XXV Festiwalu Pieśni Patriotycznej (hala GCKiS Żarów).

Wydarzenia towarzyszące:

  • 10 listopada, godz. 11.00 – Żarowskie Biegi Niepodległościowe, wydarzenie dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z gminy Żarów (stadion miejski w Żarowie),
  • 12 listopada, godz. 17.00 – uroczysta gala z okazji XXV-lecia Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Z piosenką przez Polskę” – wystąpią Monika Gruszczyńska (sopran), Michał Jopek (tenor), Natalia Chekanovska (piano) – hala GCKiS Żarów.

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny. Zaproszenia na uroczystą galę z okazji XXV-lecia Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Z piosenką przez Polskę” dostępne są na recepcji basenowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Liczba miejsc ograniczona.

Bieg Niepodległości w Jaworzynie Śląskiej (sobota)

Po raz kolejny mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej wspólnym biegiem uczczą obchody Święta Niepodległości. Start zaplanowano o godz. 14.00 w sobotę, 11 listopada. Zapisy odbędą się bezpośrednio przed biegiem. Na pierwsze 120 osób czekają pamiątkowe bandany.

W tym roku trasa Biegu Niepodległości będzie wiodła ścieżkami rekreacyjnymi wokół stadionu miejskiego przy ul. Sportowej, a dla najmłodszych grup wiekowych – na terenie samego stadionu. Biuro wyścigu oraz start także będą zlokalizowane na stadionie. Zapisy do udziału w biegu odbywać się będą osobiście w biurze w godzinach od 12:00 do 13:40, w dniu imprezy. Każdy zawodnik oraz opiekunowie prawni zawodników niepełnoletnich są zobowiązani do wypełnienia oświadczenia w dniu imprezy (dostępne na miejscu lub na stronie SOKiBP).

Biegi odbędą się w trzech kategoriach, na różnych dystansach: I kategoria – dzieci urodzone do 7 lat (dystans 200 metrów), II kategoria – dzieci i młodzież 7-12 lat (dystans 400 metrów), III kategoria – 13 lat i starsi (dystans ok. 1500 metrów). Wśród zawodników startujących w wyścigu rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane przez gminę Jaworzyna Śląska.

Uroczyste otwarcie miasteczka ruchu rowerowego w Jaworzynie Śląskiej (sobota)

W sobotę, 11 listopada o godz. 15.00 odbędzie się uroczyste otwarcie miasteczka ruchu drogowego, które powstało przy stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej. W październiku zakończyły się prace związane z tworzeniem placu manewrowego. Na starym, betonowym boisku do siatkówki wymalowano linie wytyczające plac do nauki jazdy na rowerze zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych wraz z podstawowymi znakami drogowymi. Dodatkowo obok placu zamontowano stojaki na rowery oraz stację do podstawowej naprawy rowerów.

Podczas wydarzenia nagrodzona zostanie szóstka najlepszych rowerzystów, którzy w czerwcowej rywalizacji o tytuł rowerowej stolicy Polski wykręcili najwięcej kilometrów dla gminy Jaworzyna Śląska.

Narodowe Święto Niepodległości w Świebodzicach (sobota)

W Świebodzicach obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 14.30 w Rynku. Miejską uroczystość zainauguruje wspólne odśpiewanie hymnu i wciągnięcia flagi na maszt. Następnie odbędzie się rekonstrukcja historyczna „Wolność jest w nas i przed nami” przygotowana przez Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.

Po inscenizacji uczestnicy przejdą w uroczystym przemarszu do kościoła pw. św. Mikołaja w Świebodzicach, gdzie o godzinie 16.00 odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego.

„Po prostu żyj” – koncert Akademii Rozwoju Talentów (sobota)

Już 11 listopada w sali teatralnej ŚOK wystąpią „ARTyści”, czyli zespół wokalistów z Akademii Rozwoju Talentów — miejsca stworzonego przez Iwonę Kuśnierz — trenerkę wokalną, wokalistkę i kompozytorkę. Tym razem zaprezentują koncert „Po prostu żyj” promujący autorską płytę, co więcej wydaną przez własną, niezależną wytwórnię ART Records.

Piosenki pochodzące z płyty w większości są napisane przez Iwonę Kuśnierz, Piotra Pilzaka i Arthura Samuela. Koncert zostanie uzupełniony o kilka coverów, których tematem przewodnim jest życie. Wystąpią: Wika Burek, Karol Cajzer, Julia Czyż, Zosia Gil, Kinga Kusion, Liwia Ordys,Hania Pichowicz, Blanka Pierucka, Basia Rudnicka, Arthur Samuel i Oliwia Walicka.

Bilety w cenie 20 złotych do nabycia w Świdnickim Ośrodku Kultury – w przedsprzedaży oraz przed wydarzeniem, a także na stronie internetowej ŚOK.

IV liga piłki nożnej: Polonia-Stal Świdnica – Moto Jelcz Oława (niedziela)

Spektakl komediowy „La Bombe” w świdnickim teatrze (niedziela)

Zapowiada się wieczór pełen śmiechu, wspaniałych aktorów, pięknej scenografii i niesamowitej muzyki. Ten spektakl z pewnością sprawi, że będziecie się śmiać do łez! Spektakl komediowy „La Bombe” już 12 listopada na deskach świdnickiego teatru. Spektakl będzie grany dwukrotnie o godz. 16.00 oraz 19.00. Bilety można zakupić m.in. na stronie www.ideaart.com.pl

Historia opowiada o małżeństwie Caroline i Stéphane, którzy po dwunastu latach małżeńskiej współpracy postanawiają wyjechać na Korsykę, aby odpocząć i ponownie zakochać się w sobie. Jednak nie wszystko idzie według planu. Caroline jest w środku „poporodowej” depresji, czuje niechęć do otoczenia i odczuwa irracjonalną zazdrość. Alban, przyjaciel rodziny, jest uporczywym biegaczem, którego właśnie porzuciła żona, stając się zarazem uosobieniem wszystkich obaw Caroline. Stéphane, sfrustrowany psycholog, zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i zatrudnia opiekunkę na czas wakacji, aby pomóc swojej żonie. Wprowadzenie SAM, opiekunki z Londynu, wywołuje burzę emocji. Sam jest nie tylko zmotywowana, ale również dwujęzyczna, co czyni ją idealnym kandydatem do zatrudnienia, a przy tym jest też niezwykle atrakcyjna, jednak ma również skrywany sekret. Atmosfera robi się gorąca, a relacje pomiędzy bohaterami stają się coraz bardziej skomplikowane. Stéphane i Alban zaczynają rywalizować o względy Caroline, podczas gdy ona sama jest przegrzana emocjonalnie. W skrócie, cała ta sytuacja to prawdziwa „bomba”! – zapowiada IDEA ART.

V Koncert Niepodległości w Jaroszowie (niedziela)

/opr. mn/

Poprzedni artykułJesień w ogrodzie – czas na obornik! Porady jak go zorganizować
Następny artykułNowe atrakcje na strzegomskiej pływalni [FOTO/VIDEO]