Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Atrakcje pikniku sportowo-rekreacyjnego na terenach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, sportowe emocje podczas zawodów kolarskich oraz ogólnopolskiego turnieju siatkarskiego, a może kończące lato pikniki, festyny w szczytnym celu, koncerty i spektakle odbywające się w różnych miejscowościach powiatu? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Strzegom Autumn Show – turniej jeździecki w Morawie (piątek-niedziela)

11 konkursów, w tym Mistrzostwa Polski oraz Międzynarodowy Turniej dla Młodych Koni, wybitne sportowe nazwiska, a dla najmłodszych zawody Hobby Horse – w ten weekend odbędą się zawody Strzegom Autumn Show w konkurencji WKKW.

Jesienny turniej jeździecki po pięciu latach nieobecności powraca do kalendarza Stragony. Na hipodromie w Morawie zobaczymy jeźdźców i amazonki w barwach 22 krajów startujących na ponad 240 koniach. Rozegrane zostaną cztery klasy międzynarodowe w krótkim formacie, trzy konkursy dla młodych koni oraz cztery krajowe. Rozstrzygnięta zostanie także walka o medale Mistrzostw Polski seniorów.

Zawody Strzegom Autumn Show startują 15 września. W piątek rozegrane zostaną próby ujeżdżenia, a w sobotę i w niedzielę na kilku arenach toczyć się będzie rywalizacja zarówno podczas prób skokowych, jak i w crossie. Wstęp na zawody i parking są bezpłatne.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Ansgar Wallenhorst – koncert VIII Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga (piątek)

Do Świdnicy po wakacyjnej przerwie powraca VIII Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga. Przed nami 3 koncerty muzyki klasycznej w zabytku UNESCO – Kościele Pokoju w Świdnicy. Najbliższy już w piątek, 15 września. Przed festiwalową publicznością wystąpi Ansgar Wallenhorst – niemiecki organista koncertujący, dyrektor muzyczny kościoła św. Piotra i Pawła w Ratingen oraz organizacji „Orgelwelten Ratingen”

15.09.2023, PIĄTEK, godz. 18:30-19:30
Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Plac Pokoju 6, Świdnica
WSTĘP WOLNY!

Ogólnopolski Turniej Młodziczek w Świdnicy (sobota-niedziela)

W dniach 16-17 września w Świdnicy rozegrany zostanie siatkarski Ogólnopolski Turniej Młodziczek. Dwudniowe rozgrywki, w których udział weźmie osiem drużyn, odbędą się w hali sportowej OSiR przy ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej 29 oraz hali Zespołu Szkół Ekonomicznych przy Pionierów Ziemi Świdnickiej 4.

Z harmonogramem turnieju można zapoznać się na stronie internetowej MKS Polonia Świdnica.

II Otwarty Turniej piłki nożnej dzieci ku pamięci R. Dudkowskiego (sobota)

16 września na boisku w Burkatowie odbędzie się druga edycja memoriału imienia śp. Ryszarda Dudkowskiego. W tym roku udział w turnieju wezmą najmłodsi. Boisko będzie podzielone na dwie części, a na nim będzie mnóstwo dobrej zabawy i przede wszystkim radości z gry w piłkę. Główne cele turnieju to: uczczenie pamięci Ryszarda Dudkowskiego, integracja społeczna oraz wyrównanie szans poprzez sport, promocja wolontariatu w sporcie, przeciwdziałanie agresji, patologiom społecznym i innym zagrożeniom cywilizacyjnym, wyszukiwanie dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo.

Do Burkatowa na specjalne zaproszenie przybędą akademie z okolicznych klubów: MKS Polonia Świdnica, Akademia Piłkarska Jarosława Lato, AKS Strzegom, Górnik Wałbrzych, Cukrownik Pszenno czy Herkules Bojanice. Po zakończonym turnieju dla tych właśnie adeptów piłkarskich będą przygotowane nagrody, puchary, smakołyki, medale.

Następnie odbędzie się festyn charytatywny z okazji 55-lecia powstania klubu Gryf Burkatów. Obchody rozpocznie mecz pomiędzy seniorami Gryfa a sponsorami klubu. Tuż po skończonym meczu na płycie boiska będzie można obserwować start balonu, po którym odbędzie się zabawa taneczna. Podczas wydarzenia przewidywane są atrakcje i zabawy dla dzieci – nie tylko tych, które grają w piłkę.

Grand Prix Świdnica – wyścig kolarski amatorów z cyklu VeloBank Via Dolny Śląsk (sobota)

W sobotę w Świdnicy wystartuje wyścig kolarski amatorów Grand Prix – Świdnica, będący jednym z etapów cyklu VeloBank Via Dolny Śląsk. Kolarze będą mieli do pokonania dystans FUN – 50 km lub PRO – 100 km, w pętlach po 25 km. Centrum zawodów zlokalizowane będzie w okolicy bosmanatu nad zalewem Witoszówka, przy ulicy Polna Droga w Świdnicy. Trasa wyścigu: Świdnica, Witoszów Dolny, Witoszów Górny, Pogorzała, Stary Julianów, Modliszów, Świdnica. Start o godzinie 11.00.

Podczas kolarskiej imprezy zorganizowane będą również wyścigi dla dzieci. W zależności od ilości zgłoszeń odbędą się one w następujących kategoriach: grupa O – rowerki biegowe do 5 lat (dziewczynki/chłopcy), grupa I – do rocznika 2017 (dziewczynki/chłopcy), grupa II – roczniki 2015-2016 (dziewczynki/chłopcy), grupa III – roczniki 2013-2014 (dziewczynki/chłopcy). Zapisy rozpoczną się w dniu imprezy o godzinie 12.30, a półtorej godziny później zaplanowano start wyścigów dla najmłodszych.

Piknik na zakończenie lata w Świebodzicach (sobota)

Zapraszamy wszystkich na piknik rodzinny na zakończenie lata. Już w sobotę, 16 września od godziny 15.00 do 18.00 bawimy się całymi rodzinami na boisku sportowym w Cierniach – zachęcają organizatorzy.

W programie przewidziano: gry, konkursy, zabawy, strefa muzyczna, pokazy straży pożarnej, warsztaty artystyczne, teatrzyk, przekąski i wiele innych. Podczas wydarzenia prowadzona będzie zbiórka środków na leczenie Agatki Salamon, która walczy o zdrowe serduszko.

Sportowy i charytatywny festyn „Na zakończenie lata” w Mrowinach (sobota)

Rada Sołecka Mrowiny oraz klub sportowy Silesia Żarów zapraszają na festyn z okazji zakończenia lata. W programie m.in. atrakcje dla najmłodszych (zabawy integracyjne, dmuchańce, loteria, swojskie jadło i pokaz akrobatyczny sekcji „Silesia”), mecz Silesia Żarów – Sudety Kątki oraz zabawa taneczna z DJ NO NAME. W ramach wydarzenia prowadzona będzie zbiórka na leczenie chorej na raka Marcelinki.

Organizatorzy zapraszają na festyn w najbliższą sobotę, 16 września, godz. 16.00 – boisko sportowe w Mrowinach.

Wernisaż wystawy „Przed i powojenna działalność sportowa w Żarowie” (sobota)

Fundacja Inicjatywa B zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Przed i powojenna działalność sportowa w Żarowie”, który odbędzie się w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22 w Żarowie – dawne EKO) 16 września 2023 roku o godz. 19.00. Wstęp wolny.

II Festiwal Organowy Młodych „Śladami Mistrzów” – koncert w Marcinowicach (sobota)

Trwa II Festiwal Organowy Młodych „Śladami Mistrzów”. W tym roku, dzięki inicjatywie Jakuba Monety, jeden z koncertów zawita do gminy Marcinowice, a dokładnie do Kościoła pw. św. Stanisława i Wacława w Marcinowicach. W sobotę, 16 września odbędzie się tam koncert Bartosza Wódczaka z Konina. Wstęp wolny.

Rajd rowerowy i piknik sportowo-rekreacyjny w Świdnicy (niedziela)

W niedzielę, 17 września ulicami Świdnicy przejadą uczestnicy rajdu rowerowego odbywającego się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Celem rajdu jest promowanie oraz popularyzacja wśród mieszkańców jazdy na rowerze, alternatywnych środków transportu, zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz dbania o środowisko i zdrowego stylu życia.

Rajd rowerowy wystartuje o godzinie 10.00 spod Urzędu Miejskiego w Świdnicy (zbiórka od godz. 9.30). Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę o długości około 10 kilometrów, a metę wyznaczono tradycyjnie na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. O bezpieczeństwo uczestników dbać będzie grupa pilotów, Policja oraz Straż Miejska. Podczas przejazdu występować będą tymczasowe utrudnienia w ruchu.

Zapisy do udziału w rajdzie zostały już zakończone. Wszyscy chętni będą jednak mogli wybrać się na piknik sportowo-rekreacyjny, który zorganizowany zostanie na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa do 14.00. Podczas pikniku zaplanowano zbiórkę publiczną na organizację Świdnickich Czwartków Lekkoatletycznych oraz ich ogólnopolski finał.

Festyn charytatywny dla Agatki w Pszennie (niedziela)

Przyjaciele i znajomi rodziny oraz mieszkańcy powiatu świdnickiego nie zwalniają tempa, by zachęcić do wpłacania datków na rzecz czteroletniej Agatki Salamon, która urodziła się z bardzo rzadką wadą serca prowadzącą do jego niewydolności. Dziewczynka wymaga skomplikowanej i kosztownej operacji, której przeprowadzenia podjęli się lekarze z Bostonu. Koszt operacji to 1,7 miliona złotych.

Już w niedzielę, 17 września przy boisku w Pszennie zostanie zorganizowany festyn. Na uczestników czekać będzie moc atrakcji: loteria – główna nagroda voucher na 1000 zł w HOTEL&SPA w Karpaczu, dmuchańce, grill i frytki, wata cukrowa, malowanie buzi dzieci, warkoczyki, Tatuaże dla dzieci, gry dla dzieci i dorosłych, stoisko gastronomiczne (ciasta, pierogi, kawa, napoje), pokazy sportowe i artystyczne, pokazy motoryzacyjne, pokazy sprzętu policji oraz straży pożarnej.

Festyn rozpocznie się 17 września o godz. 11.00 i potrwa do 18.00.

84. rocznica agresji sowieckiej na Polskę (niedziela)

Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne zaprasza na uroczyste obchody 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz obchody Dnia Sybiraka, które odbędą się 17 września 2023 roku w Świdnicy.

Obchody rozpoczną się o godzinie 10.00 od mszy w świdnickiej katedrze, po zakończeniu której uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Katyński na placu św. Małgorzaty. O godzinie 11.45 rozpocznie się tam uroczystość z udziałem asysty wojskowej, kompanii honorowej i orkiestry wojskowej Garnizonu Wrocław.

Piknik charytatywny dla Kuby (niedziela)

W niedzielę, 17 września o godzinie 14.00 rozpocznie się charytatywny piknik, podczas którego zbierane będą środki na zakup sprzętu medycznego dla 15-letniego mieszkańca Świebodzic. Kuba Zakierski od urodzenia cierpi na porażenie mózgowe i padaczkę. Potrzebuje aktywnego wózka inwalidzkiego oraz ortez, które ułatwią mu codzienne funkcjonowanie.

Na ten moment brakuje 15 tysięcy złotych. Aby zebrać środki potrzebne na zakup sprzętu, zorganizowany zostanie piknik charytatywny. Zapraszamy w godzinach 14.00-18.00 do Parku Miejskiego w Świebodzicach. Dla najmłodszych przewidzianych jest wiele atrakcji – spektakl teatralny, malowanie twarzy, kolorowe warkocze, pokazy baniek mydlanych, dmuchana zjeżdżalnia, grywalizacje rodzinne. Datki zebrane podczas wydarzenia zostaną wpłacone na zbiórkę założoną na rzecz Kuby – informują organizatorzy.

Spotkanie religijno-patriotyczne w Rusku (niedziela)

Rusko w gminie Strzegom było jednym z pięciu miejsc w Polsce, gdzie po II wojnie światowej zostały utworzone obozy pracy. Razem ze zwykłymi przestępcami do obozów trafiali więźniowie polityczni. Pamięć osób gnębionych za przekonania upamiętniana jest podczas corocznych uroczystości. W tym roku odbędą się one w niedzielę, 17 września. Program:

  • godz. 13:30 – Uroczysta msza św. pod przewodnictwem bpa Adama Bałabucha w kościele w Rusku;
  • godz. 14:40 – Przejście pod obelisk z tablicą pamiątkową: okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci i salwa honorowa, złożenie wieńców i kwiatów pod tablicą pamiątkową;
  • godz. 15.45 – Zakończenie spotkania.

„Dzień dobry, nazywam się Alchemia”. 15-lecie Grupy Teatralnej Dorosłych (niedziela)

Premierą spektaklu „Dzień dobry, nazywam się Alchemia” Grupa Teatralna Dorosłych uczci swój kryształowy jubileusz. Od 15 lat dyrektorzy szkół, poetka, ksiądz, grafik, animatorki kultury, wspierani przez rodziny tworzą wyjątkowy zespół, który – nie ustępując zawodowcom – przygotowuje świetne spektakle i performance.

Nadchodząca premiera Dorosłej Alchemii to opowieść o niej samej i jej twórcach, ale też zaglądanie w kulisy teatru. To również sceny z klasycznych i współczesnych komedii, które według nas niezwykle trafnie podglądają i komentują nasze zwykłe Życie, które pewien poeta określił mianem Teatru – zapowiada Juliusz Chrząstowski

Premiera: 17 września – godz. 19.00. Kolejne spektakle: 18.09, 19.09, 20.09 o godz. 19.30. Bilety w cenie 30 zł (parter) oraz 25 zł (balkon) do kupienia na stronie internetowej Świdnickiego Ośrodka Kultury lub w kasie ŚOK (Rynek 43).

/opr. mn/

Poprzedni artykułAlchemia Teatralna wyróżniona Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska „Silesia”
Następny artykułStrażacy uczcili pamięć tragicznie zmarłych kolegów. Syreny zawyły w całym kraju