Strona główna 0_Slider Uczczą 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zawyją syreny

Uczczą 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zawyją syreny

0

1 sierpnia o godzinie 17.00 w całej Polsce zabrzmią syreny przypominające o 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Świdnicy odbędą się dwa wydarzenia upamiętniające uczestników zrywu z 1944 roku. Rocznicowe obchody odbędą się również w Strzegomiu.

1 sierpnia spotykamy się na świdnickim Rynku, przy fontannie z Atlasem. Posłuchamy pieśni powstańczych, odczytany zostanie apel poległych. W godzinę „W” staniemy w ciszy oddając hołd Bohaterom, a następnie odśpiewamy hymn – mówi Tadeusz Grabowski, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego. Podobnie jak w latach ubiegłych, dla upamiętnienia powstańców zapalone zostaną też znicze. Pojawi się również Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica”. Początek rocznicowego spotkania, którego organizatorami są Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne oraz świdnicki oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, we wtorek o godzinie 16.00

Drugie ze świdnickich wydarzeń odbędzie się przy rondzie Powstańców Warszawy 1944 roku, u zbiegu ulic Kliczkowskiej i Kopernika, na którym od ubiegłego roku stoi pomnik upamiętniający powstańców. – Jak co roku zapraszamy wszystkich na rondo, by oddać hołd tym, którzy walczyli za nasze wolne dzisiaj – zachęcają organizatorzy ze Świdnickiej Grupy Biegowej oraz klubu motocyklowego Black Devils.

Na obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaprasza również strzegomski oddział Związku Strzeleckiego. Wydarzenie rozpocznie się 1 sierpnia o godz. 17.10 przy pomniku Żołnierzy Niezłomnych w parku Strzegomskie Planty.

Powstanie warszawskie militarnie było wymierzone przeciwko Niemcom, ale politycznie miało ratować kraj przed uzależnieniem od Związku Radzieckiego. Zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. Życie straciło około 10 tysięcy powstańców, 7 tysięcy uznaje się za zaginionych. Historycy nie są zgodni co do liczby ofiar wśród ludności cywilnej. Szacunki mówią o 120-200 tysiącach. Warszawa po powstaniu została przez Niemców doszczętnie zniszczona.

/mn/

Poprzedni artykułŚladami Gustava Beckera. Wyruszyli na historyczny spacer po Świebodzicach [FOTO]
Następny artykułKierowca zasłabł w czasie jazdy. Auto spadło ze skarpy [FOTO]