Strona główna Wydarzenia Świdnica Fekalia płynęły co najmniej tydzień

Fekalia płynęły co najmniej tydzień

0

Fekalia wylewały się na chodnik i jezdnię ul. Sprzymierzeńców z terenu posesji 2a (dawna pralnia zakładu poprawczego, przez wiele lat budynek mieszkalny) przez co najmniej tydzień. Od 12 maja awarii nie udawało się naprawić „ze względu złożoność problemu i uwarunkowania techniczne”. Po naszej publikacji problemy zniknęły, wyciek został powstrzymany, a teren posprzątany.

– Chodzę tędy do parku z moim psem i zauważyłem ciecz już jakiś czas temu. Myślę, że to fekalia z przepełnionego albo uszkodzonego szamba – mówił czytelnik, który o problemie powiadomił późnym wieczorem 17 maja. Dodał, że zgłaszał interwencję w straży miejskiej, ale nie przyniosła ona żadnego skutku.

O to, czy śmierdząca ciecz to mogą być fekalia i czy ich wypływ na ulicę może stanowić zagrożenie epidemiczne, zapytaliśmy świdnicki sanepid. Odpowiedzi udzieliła Beata Kryjak, kierownik Sekcji Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia

„Po otrzymaniu od Pani drogą elektroniczną w dniu 18.05.2023 r. informacji dotyczącej wycieku nieczystości (fekaliów) z terenu posesji zlokalizowanej w Świdnicy przy ul. Sprzymierzeńców 2a, przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdnicy podjęli działania wyjaśniające i przeprowadzili czynności na opisanym miejscu wycieku w celu ustalenia okoliczności sprawy. W wyniku tych czynności stwierdzono wycieki nieczystości płynnych z terenu posesji przy ul. Sprzymierzeńców 2a w Świdnicy oraz unoszący się nieprzyjemny zapach (fetor). Z uwagi na brak możliwości wstępu na teren posesji w Świdnicy przy ul. Sprzymierzeńców 2a (zamknięte wejścia na posesję) nie ustalono bezpośredniego źródła wycieku nieczystości. O zaistniałej sytuacji poinformowano Prezydent Miasta Świdnica, Straż Miejską oraz Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Świdnicy.

Wskazać należy, że ścieki (w szczególności fekalia) stanowią źródło m.in. wirusów czy bakterii, w tym chorobotwórczych (np. E. coli, Salmonella). Przedostawanie się nieczystości płynnych do otoczenia spowodowane np. nieszczelnością instalacji kanalizacyjnej/zbiornika na nieczystości, może spowodować skażenie tymi bakteriami środowiska (gleby czy wód gruntowych), ich przenoszenie przez zwierzęta jak i ludzi, a zatem stanowić zagrożenie bakteriologiczne.

Nadmienia się, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2519, z późn. zm.) „Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy.”. Należy podkreślić, że nadzór i kontrolę nad realizacją przez właścicieli nieruchomości obowiązków wynikających ze wskazanej powyżej ustawy [w szczególności art. 5 ust. 1 pkt 3b) tej ustawy], sprawuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta (art. 5 ust. 6 ustawy).

Ponadto zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 i pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r., poz. 40, z późn. zm.) do zadań własnych gminy należą m.in. kwestie związane z wodociągami i zaopatrzeniem w wodę, kanalizacją, usuwaniem i oczyszczaniem ścieków komunalnych, utrzymaniem czystości i porządku oraz ochroną zdrowia. Szczegółową regulacją prawną w tym zakresie jest ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r.  o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r., poz. 537) zgodnie z którą, zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy (art. 3 ust. 1 tej ustawy).

Ponadto, w świetle art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r., poz. 1657, z późn. zm.) właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności prowadzić prawidłową gospodarkę odpadami i ściekami.”

O to, kiedy wpłynęła interwencja i jakie działania zostały podjęte, zapytaliśmy straż miejską. Odpowiedzi udzielił zastępca komendanta Edward Świątkowski:

– zgłoszenie dotyczące powyższego wycieku wpłynęło do naszej jednostki w dniu 12 maja br.

– skierowani na miejsce funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie oraz ustalili, że aktualnie na posesji 2a nikt nie zamieszkuje,

– nawiązano  kontakt z właścicielem powyższej posesji i uzyskano informację, iż wyciek z instalacji kanalizacyjnej pochodzi z posesji przyległej,

– powyższe fakty potwierdzono w Świdnickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji,

– ustalono administratora nieruchomości nr 4 i przekazano informację o wycieku, uzgodniono, że administrator podejmie działania w celu zlokalizowania awarii i usunięcia wycieku,

– ze względu złożoność problemu i uwarunkowania techniczne natychmiastowe zahamowanie wycieku nie było możliwe,

– w dniu 19 maja dokonano kontroli ulicy Sprzymierzeńców, nie stwierdzono wycieku fekaliów a teren ten został posprzątany.

Poprzedni artykułW jakim celu szlifuje się posadzki?
Następny artykułSłuchawki z logo firmy – Stylowy gadżet i nieodłączny element codziennego życia