Strona główna 0_Slider Świdnica wczoraj i dziś. Plac 1000-lecia

Świdnica wczoraj i dziś. Plac 1000-lecia

0

Miasto żyje, zmienia się, czasem aż nie do poznania! Często jednak wydaje się, jakby czas stanął w miejscu. Zapraszamy do oglądania metamorfozy, jaką przeszła Świdnica. Archiwalne zdjęcia pokazują często nie tylko budynki, ale także ludzi i wydarzenia, jakie udało się uchwycić dawnym fotografom. W tym odcinku plac 1000-lecia.

W każdy weekend publikujemy nowe zdjęcie, które można przez tydzień oglądać na stronie głównej Swidnica24.pl. Suwak (znajduje się połowie zdjęcia, porusza się w prawo i lewo) pozwoli Państwu przenosić się z przeszłości do współczesności.

Fot. N.N.
Kolekcja: Edward Łopuszański.
Plac 1000-lecia Państwa Polskiego (do 1966 roku część alei Niepodległości, poprzednio: do 1933 Untere Wihelm Str., do 1939 Kaiser-Wilhelm-Str., do 1945 Horst-Wessel-Str.) – 1904 r.
Widok z alei Niepodległości na budynek Banku Rzeszy oddany do użytku w 1902 roku. Bank zasięgiem działania obejmował na początku XX wieku powiaty: świdnicki, strzegomski, wałbrzyski, dzierżoniowski, ząbkowicki, niemczański, noworudzki, kłodzki, bystrzycki oraz miasto Świdnicę. Teren pod budowę gmachu został podarowany przez miasto Cesarskiemu Zarządowi Banków. Obecnie ma tu swoją siedzibę Santander Bank Polska S.A. Po lewej stronie widoczne kamienice – plac 1000-lecia Państwa Polskiego 4 i 5, po prawej Stanisława Wyspiańskiego 3, 4, 5.

Zdjęcie archiwalne pochodzi z portalu Świdnica Moje Miasto
Zdjęcie współczesne Dariusz Nowaczyński
Montaż Tomasz Kownacki

Poprzedni artykułZagrajcie u siebie tak, jak potraficie najlepiej! [BĘDZIE RELACJA LIVE]
Następny artykułJaka pogoda w weekend? Synoptycy ostrzegają przed burzami