Strona główna Wydarzenia Świdnica Poszerzają wiedzę we współpracy z Politechniką Wrocławską

Poszerzają wiedzę we współpracy z Politechniką Wrocławską

0

Od 3 lat II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha współpracuje z Politechniką Wrocławską w ramach projektu edukacyjnego, w którym naukowcy PWr prowadzą zajęcia dla uczniów szkół średnich z Dolnego Śląska. Organizowane są warsztaty laboratoryjne, wykłady, ćwiczenia i pokazy z takich przedmiotów jak: chemia, fizyka, matematyka. W tym roku szkolnym, po raz pierwszy po pandemicznej przerwie i wykładach on-line uczniowie Banacha wzięli udział w zajęciach, podczas których mieli bezpośredni kontakt z wykładowcami.

W styczniu dwa wykłady odbyły się w auli imienia Zenona Michalczyka w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha. Pierwszy z nich, z matematyki, poprowadził profesor Jakub Ślęzak, który opowiadał o ruchach Browna. Kilka dni później doktor Maciej Mulak –fizyk – opowiadał „O niespodziewanych odkryciach w fizyce, czyli o roli ciekawości i pasji w poznawaniu Przyrody”. Mówił o tak zwanych „Czarnych Łabędziach” czyli niespodziewanych odkryciach fizyków, niemożliwych do przewidzenia według obowiązujących w tych czasach teorii.

W obu wykładach uczestniczyli uczniowie klas matematyczno-fizycznych. Wcześniej, w grudniu Uczniowie klasy 3a oraz 2a, odwiedzili Politechnikę Wrocławską w celu dowiedzenia się: „Czy da się żyć bez pochodnych?”. Wykłady poprowadził dr Adam Marczak.

Również w grudniu młodzież z klasy biologiczno-chemicznej realizująca w tym roku chemię organiczną wzięła udział w zajęciach laboratoryjnych z zakresu chemii pochodnych węglowodorów. Zajęcia prowadziła dr Dorota Zając, która na co dzień zajmuje się związkami heterocyklicznymi.

Wrażeniami po matematycznych wykładach podzieliła się :

– Jako że pan profesor Jakub Ślęzak wykłada na wydziale matematyki stosowanej, szczególny nacisk położył na pokazanie nam, że fizyczne pojęcia, jakimi są ruchy Browna nie muszą być tłumaczone tylko za pomocą fizyki czy matematyki, ale również możemy je poznać za pomocą chemii, informatyki, biologii a nawet poezji starożytnej. Swoim wykładem przybliżył nam z pewnością taki rodzaj matematyki i fizyki, który możemy poznać w otaczającym nas świecie, poprzez własne obserwacje, a nie tylko na lekcjach w szkole – podkreśla Maria Muszewska, uczennica klasy 2a.

Współpracę z Politechniką Wrocławską ze strony II LO koordynują Agnieszka Grymek (matematyka), Katarzyna Mamica-Pasternak (chemia) oraz Tomasz Pietrzak (fizyka).

– Bardzo cenię sobie nasz udział w projekcie edukacyjnym Politechniki Wrocławskiej. Dzięki niemu młodzież Banacha ma okazję uczestniczyć w wykładach i zajęciach warsztatowych z wykładowcami, mogą poznać uczelnię i wykładowców. Pozwoli to młodzieży naszej szkoły, licznie wybierającej studia na kierunkach politechnicznych, w podjęciu dobrych decyzji co do dalszego kształcenia po zdaniu egzaminu maturalnego. Jednocześnie cieszę się z powrotu do zajęć odbywających się w bezpośrednim kontakcie w prowadzącymi – mówi dyrektor świdnickiej szkoły, Jacek Iwancz.

/inf. II LO, opr. red./
fot. II LO w Świdnicy

Poprzedni artykułZbliża się 7. edycja Żarowskich Gier Bez Prądu
Następny artykuł„Było fantastycznie!”. Niepełnosprawni po raz pierwszy zostali instruktorami i poprowadzili warsztaty