Strona główna 0_Slider Nowe wozy trafią do strażaków ochotników. „Cieszymy się z każdego jednego pojazdu,...

Nowe wozy trafią do strażaków ochotników. „Cieszymy się z każdego jednego pojazdu, jaki uda się wymienić w powiecie”

0

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej ogłosiła w czwartek listę jednostek ochotniczych z całego kraju, które dzięki rządowemu dofinansowaniu doczekają się zakupu nowych wozów ratowniczo-gaśniczych. Dwa pojazdy trafią do jednostek z terenu powiatu świdnickiego – do OSP Piotrowice Świdnickie oraz OSP Strzelce.

fot. OSP Piotrowice Świdnickie

Zgodnie z informacjami przedstawionymi podczas konferencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, rządowe dofinansowanie pozwoli na zakup 675 nowych wozów dla Ochotniczych Straży Pożarnych z całego kraju. Nowoczesny sprzęt ma przyczynić się do szybszej i skuteczniejszej pracy druhów. Dzięki finansowemu wsparciu do ochotników z Dolnego Śląska trafić ma 46 pojazdów ratowniczo-gaśniczych. Na rządowej liście znalazły się dwie jednostki z powiatu świdnickiego.

Żeby znaleźć się na tej liście, trzeba mieć zarezerwowane konkretne środki finansowe. Wielki szacunek dla samorządów gminnych za to, że udało im się znaleźć na to pieniądze. Finansowy wkład gmin jest niemały, zwłaszcza kiedy mówimy o samochodach kosztujących nawet milion złotych. Połowę albo nawet ponad połowę z tego trzeba wyłożyć z lokalnego budżetu, dlatego bardzo cieszymy się, że samorządy decydują się wspierać swoje jednostki ochotnicze – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

fot. OSP Strzelce

Gminy pomagają przede wszystkim same sobie. Nowe samochody wpłyną bardzo pozytywnie na poziom bezpieczeństwa w gminie, a przy tym również w całym powiecie. Mając dobry sprzęt ochotnicy mogą lepiej funkcjonować, łatwiej jest też przyciągnąć nowych strażaków. Cieszymy się z każdego jednego pojazdu, jaki uda się wymienić w powiecie – podkreśla Grzelak.

Przyznane dofinansowanie zakłada wsparcie zakupu średniego wozu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Strzelce, który zastąpi 23-letniego Mercedesa. Do OSP Piotrowice Świdnickie ma z kolei trafić lekki pojazd ratowniczo-gaśniczy, zastępując obecnie użytkowany wóz z 1982 roku. Jak informuje burmistrz Jaworzyny Śląskiej, zakup nowego samochodu dla ochotników z Piotrowic nastąpi jeszcze w 2023 roku.

/mn/

Poprzedni artykułKolejny wygrany sparing biało-zielonych
Następny artykułKoncert „Kobiety w muzyce” w Galerii Fotografii. Zagrają młodzi i doświadczeni świdniccy muzycy