Strona główna 0_Slider 180 lat linii Wrocław-Jaworzyna, czeski express… Bogaty 2023 rok w Muzeum Kolejnictwa

180 lat linii Wrocław-Jaworzyna, czeski express… Bogaty 2023 rok w Muzeum Kolejnictwa

0

Niezwykle bogaty w wydarzenia będzie 2023 roku w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Unikatowa w skali Dolnego Śląska placówka, gdzie można nie tylko obejrzeć lokomotywy i wagony, ale także „popracować” w kolejowym warsztacie, szykuje się między innymi do obchodów 180-lecia linii Wrocław-Jaworzyna Śląska i zakończenia dużego projektu rewitalizacyjnego. W kalendarzu jest także miejsce na przejazd czeskim expresem parowym. Marzeniem pozostaje uruchomienie własnego parowozu i reaktywacja Gali Pary.

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska szykuje się do niezwykle intensywnego roku. – Na naszych gości czekamy oczywiście niezmiennie każdego dnia, przez cały tydzień – podkreśla dyrektorka muzeum w Jaworzynie Śląskiej Katarzyna Szczerbińska-Tercjak. – W Polsce rozpoczął się sezon feryjny i trafia do nas wielu turystów, ale oczywiście szczególnie szykujemy się na ferie dolnośląskie. Oprócz obejrzenia naszych wystaw, lokomotyw, wagonów i przejażdżki lokomotywą spalinową z wagonikiem po muzealnej trasie, szczególnie polecamy warsztaty ze wspaniałym inżynierem Zbigniewem Molendą, który nie tylko uruchamia maszyny, na których niegdyś pracowali kolejowi majstrowie, ale pomaga przygotować własnoręcznie wykonane pamiątki.

Wiosna to m.in. podróż czeskim expresem. To jedna z nielicznych możliwości, by wybrać się w podróż składem ciągniętym przez parowóz. – W żadnym polskim skansenie nie ma w tej chwili sprawnego parowozu. Naszym marzeniem jest wyremontowanie naszego TKt-48-18. Ekspertyza wykazała, że na naprawę potrzeba 2 milionów złotych. Dla muzeum to kwota nieosiągalna. Szukamy projektów, dzięki którym udałoby się ożywić naszą lokomotywę, jest cień nadziei we wspólnym projekcie z czeskim Krajem Pardubickim –  mówi dyrektorka.

Polsko-czeska kooperatywa przynosi muzeum wiele korzyści, a przykładem jest zbliżający się finał projektu „Zabytki przemysłowe pogranicza otwierają swoje podwoje dla zwiedzających” realizowanego przez Muzeum Kolejnictwa w ramach programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2022”. Wyremontowana została wieża ciśnień, a do czerwca 2023 roku powinny być zakończone prace przy zapadni, dawnego budynku administracji Wagonowni i zagospodarowanie terenu przy drugiej zabytkowej parowozowni, która jest własnością Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.

W październiku obchodzony będzie jubileusz 180-lecia połączenia kolejowego Wrocław-Jaworzyna Śląska. – Będziemy świętować wspólnie z Kolejami Dolnośląskimi, które w tym roku obchodzą swoje 15-lecie. Na pewno przygotujemy wspólne wystawy i wydarzenia – zapowiada Katarzyna Szczerbińska-Tercjak. Dyrektorka przypomina, że podczas 175-lecia organizowane były akcje na rzecz zachowania i remontu zabytkowego dworca w Jaworzynie Śląskiej. – Wówczas bardzo liczyłam na to, że kolejny jubileusz będziemy obchodzić na wyremontowanym dworcu. To się jednak nie udało – dodaje.

Przygotowany przez muzeum kalendarz będzie sukcesywnie uzupełniany. – Prowadzimy rozmowy na temat Gali Pary. Gdyby się udało, byłaby to 10 edycja. Niestety, to zależy od zagranicznych partnerów – dodaje.

Kalendarz wydarzeń Muzeum Kolejnictwa na 2023r.:

13-26 lutego –  Ferie na Dolnym Śląsku
14 lutego – Walentynkowe zwiedzanie Muzeum

25 marca – Przywitanie wiosny – rozpalamy ognisko!

10 kwietnia – Poszukiwanie podarunków od Kolejowego Zajączka – gra terenowa dla dzieci i rodziców
29 kwietnia – Czeski Express – ponownie będziemy gościć parowóz z Czech!
29 kwietnia – 3 maja – Kolejowa Majówka – aż 5 dni!!!

26 maja – 4 czerwca – Familijny Tydzień w Muzeum

8-11 czerwca –  Diesel Fest
24-25 czerwca – Wielkie Rozpoczęcie Wakacji z Lokomotywami

Lipiec, Sierpień – Wakacje z Lokomotywami

29 października –  180-lecie Kolei Wrocław – Jaworzyna Śląska
25 listopada – Uroczyste obchody Dnia Kolejarza
1 -31 grudnia – Parowozownia Świętego Mikołaja

***

Pokazy cykliczne maszyn oraz zwiedzanie specjalne:

WARSZTAT – każdy PIERWSZY WEEKEND MIESIĄCA – zajęcia techniczne z majstrem mgr inż. Zbigniewem Molendą (ok. 2 h)
KURATORSKIE ZWIEDZANIE: Zakamarki – każdy DRUGI WEEKEND miesiąca (ok. 3 h)
POKAZY DREZYNY WARSZAWA M20 – każda TRZECIA NIEDZIELA miesiąca
NOCNE ZWIEDZANIE – każda OSTATNIA SOBOTA miesiąca (ok. 2-3 h)
ZAJĘCIA MODELARSKIE – każda OSTATNIA NIEDZIELA miesiąca (ok. 2 h)

Informacje o godzinach zwiedzania i cenach biletów na stronie muzeumkolejnictwa.pl

/opr. red./

Poprzedni artykułCo na chrapanie? Najlepsze, sprawdzone metody
Następny artykułFerie zimowe dla całej rodziny na Mazurach — zobacz atrakcje